Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gry urzędowe. Magistrat ponownie chce usamodzielnić Centrum im. Zamenhofa.

Aneta Boruch
Widok centrum od zaplecza
Widok centrum od zaplecza Fot. centrumzamenhofa.pl
Magistrat ponownie chce usamodzielnić Centrum im. Zamenhofa i oddzielić je od Białostockiego Ośrodka Kultury. Radni mają jednak wątpliwości, czy taki rozwód nie podniesie za sobą dodatkowych kosztów. Kolejne starcie w tej sprawie rozegra się na czerwcowej sesji.

Pierwsze podejście do wyodrębnienia Centrum im. Ludwika Zamenhofa z Białostockiego Ośrodka Kultury odbyło się na majowej sesji. Wydawało się, że sprawa nie wzbudzi większych emocji, zwłaszcza, że miejska komisja kultury pozytywnie zaakceptowała wniosek w tej sprawie. Stało się jednak inaczej. Już na sesji nieoczekiwanych wątpliwości nabrali nie tylko radni z komisji kultury. Skończyło się odesłaniem projektu do wnioskodawcy, czyli prezydenta.

Władze miasta już po miesiącu zdecydowały się podjąć kolejną próbę. Bo ich zdaniem BOK powinien zajmować się działaniami impresaryjnymi i organizacją imprez, a Centrum im. Zamenhofa pokazywać dorobek historyczny i kulturowy Białegostoku.

- Taki podział jest potrzebny, wręcz niezbędny do tego, aby obie placówki rozwijały się właściwie - przekonuje wiceprezydent Tadeusz Arłukowicz. - Zresztą byłoby to zgodne z zapisami powstającej właśnie strategii rozwoju miasta w dziedzinie kultury.

Wszystko jednak w rękach radnych. A ci, którym ten pomysł się nie podobał, nadal mają zastrzeżenia. Przede wszystkim, co do finansów.

- Wszystko zależy od tego, jak duże wydatki pociągnie za sobą wydzielenie centrum - mówi Rafał Rudnicki, szef klubu PiS. - Jeżeli ma to oznaczać dodatkowe etaty, to nie ma powodu, żebyśmy byli za.

- Takiego niebezpieczeństwa raczej nie ma - mówi Jerzy Szerszunowicz, kierownik Centrum im. Ludwika Zamenhofa.

Oponenci pytają też, co wydarzyło się w ciągu roku od powstania Centrum, że miasto chce koniecznie rozdzielić go z Białostockim Ośrodkiem Kultury.

- Centrum powstało, aby obsłużyć odbywający się przed rokiem Kongres Esperanto - tłumaczy Tadeusz Arłukowicz. - W ciągu roku okazało się, że może zupełnie dobrze działać jako osobna instytucja.

- Mam nadzieję, że przy drugim podejściu wszystko pójdzie dobrze, przede wszystkim dla kultury miasta - mówi Jerzy Szerszunowicz.

Centrum im. Ludwika Zamenhofa powstało w lipcu ubiegłego roku. Mieści się przy ulicy Warszawskiej 19. Jest w nim stała multimedialna wystawa "Białystok młodego Zamenhofa" oraz miejsce na inne czasowe ekspozycje. Niedawno ruszyła tu jedyna w Polsce biblioteka esperanto.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny