Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grabówka. Uroczystość 80. rocznicy masowej egzekucji ludności. Niemcy zabili tam tysiące ludzi

Olga Goździewska-Marszałek
Olga Goździewska-Marszałek
Uroczystość 80. rocznicy masowej egzekucji w Grabówce
Uroczystość 80. rocznicy masowej egzekucji w Grabówce Wojciech Wojtkielewicz
Minęło 80 lat od masowej egzekucji w Grabówce. Historycy podają, że to miejsce największej na ziemi białostockiej zbrodni hitlerowskiej. Przyjmuje się, Niemcy w czasie II wojny światowej rozstrzelali tam ok. 16 tys. ludzi. Mieszkańcy, samorządowcy i duchowni w niedzielę (20 czerwca) złożyli hołd poległym.

Mija 80 lat od niezwykle bolesnych wydarzeń z czasów II wojny światowej. Kilkanaście tysięcy mieszkańców naszego regionu zostało rozstrzelanych przez żołnierzy niemieckich w podbiałostockiej Grabówce. Historycy podają, że esesmani zabili tam w latach 1941-1944 około 16 tys. osób. Polaków, Białorusinów, Żydów i jeńców wojennych.

Hołd poległym złożyli w niedzielę (20 czerwca) podlascy samorządowcy, duchowni i mieszkańcy. W miejscu pamięci w Grabówce odbyła się msza polowa. Później, w miejscu zbrodni, delegacje składały kwiaty i znicze. Uroczystość zainicjowali wspólnie burmistrz Supraśla, prezydent Białegostoku, ks. Proboszcz Parafii w Grabówce i przedstawiciele IPN Oddział w Białymstoku.

Organizatorom zależało na tym, aby pamięć o ofiarach oraz sprawcach była przekazywana kolejnym pokoleniom. To jest bolesna, ale niezwykle ważna lekcja historii.

Również z myślą o przyszłych pokoleniach, miejsce pamięci w Grabówce, gdzie znajduje się cmentarz z mogiłami zbiorowymi, zostanie wyremontowane. W planach jest zupełnie nowa aranżacja przestrzeni.

Zobacz też: Grabówka: Niewybuch znaleziony na budowie. Ewakuowano 80 mieszkańców, saperzy podjęli bombę (zdjęcia)

Projekt przygotowany przez gminę przewiduje remont istniejących ogrodzeń, grobów i ciągu pieszo-rowerowego. W planach jest również budowa pomnika, obiektów małej architektury, linii elektroenergetycznej, oświetlenie terenu. We współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej burmistrz Supraśla chce również stworzyć aleję pamięci. Szacuje się, że całość będzie kosztować niemal 1,8 mln zł. Większość tej kwoty zarezerwowała w swoim budżecie gmina Supraśl. Znaczącą rolę w pokryciu wydatków odegra wsparcie Województwa Podlaskiego. Wsparcie zadeklarowało również Miasta Białystok.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny