Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Łapy wystąpiła ze Stowarzyszenia Gmin Górnej Narwi

(not. jul)
Stowarzyszenia Gmin Górnej Narwi
Stowarzyszenia Gmin Górnej Narwi Fot. Internet
Jak tłumaczy Roman Czepe, burmistrz Łap, gmina wystąpiła, bowiem nie ma żadnych korzyści. Paweł Pogorzelski, szef Stowarzyszenia jest innego zdania. Twierdzi, że to właśnie gmina Łapy skorzystała najwięcej.

Roman Czepe, burmistrz Łap: Gmina Łapy nie ma już żadnej korzyści z tych stowarzyszeń. Sama pozyskuje bardzo sprawnie środki unijne, więc nie ma potrzeby płacenia zbędnych wysokich składek. Wszystkie gminy w Stowarzyszeniu mają równe prawa, ale płacą składki od mieszkańca, a Łapy najwięcej. W wypadku SGGN to 14 tys. rocznie (a np. Suraż płaci tylko ok. 2 tys.). Na dodatek ostatnio uchwalono dodatkową jednorazową składkę 10 tys. zł. SGGN, m.in. na pokrycie kosztów projektu, w który w ogóle Gmina Łapy nie wchodzi. Stowarzyszenie ma zbyt duże koszty, przejada się składki na etaty administracyjne, ale poważniejsze działania, np. przygotowanie wniosków, zleca się na zewnątrz, co jest zupełnie niezrozumiałe. Gminy mają znaczny potencjał urzędników, aby darmo wspomóc przygotowanie wniosków. W latach 2008-2009 Gmina Łapy zupełnie za darmo przygotowywała takie wnioski. SGGN stowarzysza aż 15 gmin od Zawad po Narewkę, które niewiele mają ze sobą wspólnego. Wiemy, że od jakiegoś czasu także inne gminy noszą się z zamiarem wystąpienia ze Stowarzyszenia. Także bardzo nas razi organizowanie dwudniowych narad, z obowiązkowym grillowaniem i atrakcjami dla samorządowców. ZGWWP z tego powodu z każdym razem organizuje płatne zgromadzenia, to niepojęte, aby członkowie Związku dodatkowo płacili (oczywiście, publiczne pieniądze), aby uczestniczyć w zebraniu, tylko po to, aby można było wpleść atrakcje w zjazd. Gdy wyjdziemy z SGGN i ZGW WP, opublikujemy wyjaśnienie na ten temat.

Paweł Pogorzelski, wójt gminy Zawady, prezes Stowarzyszenia Gmin Górnej Narwi:
Gminy Stowarzyszenia płacą składki uzależnione od ilości mieszkańców. Gmina Łapy płaci największe składki, ale przez lata czerpała największe korzyści z bycia członkiem Stowarzyszenia. Przypomnijmy, że do roku 2009 siedziba SGGN była zlokalizowana w Urzędzie Miejskim w Łapach, co powodowało, że wszelkie inicjatywy i projekty były realizowane pod kątem mieszkańców tej gminy.

Były to przede wszystkim: duży udział w projekcie kanalizacyjnym realizowanym w latach 2001-2002 "Gospodarka wodo-ściekowa w dorzeczu Górnej Narwi", szkolenia w ramach projektu "Mała Akademia Agroturystyki" (udział w szkoleniach wzięli jedynie mieszkańcy gminy Łapy ). Ponadto w planowanym projekcie termomodernizacji budynków inwestycje w gminie Łapy stanowiły prawie połowę wszystkich inwestycji w projekcie. Udział we wszystkich projektach Stowarzyszenia jest otwarty dla wszystkich gmin. Tak było przy projekcie "Zmniejszenie presji ruchu turystycznego na obszary chronione Doliny Górnej Narwi", w którym Stowarzyszenie dostało sto procent dofinansowania na budowę i modernizację małej infrastruktury turystycznej. Gmina Łapy pomimo potencjału i możliwości uczestnictwa w tym projekcie świadomie odmówiła w nim udziału. W ramach tego projektu finansowane są wszystkie etaty pracowników biura Stowarzyszenia: 3/4 etatu dla koordynatora projektu, 1/2 etatu dla specjalisty ds. ochrony środowiska oraz księgowość - umowa zlecenie. Zatem wydatki na wynagrodzenia ze środków statutowych to 1/4 etatu dla pracownika biura wykonującego zadania administracyjne. Pisanie projektów miękkich nie jest i nigdy nie było zlecane dla zewnętrznych firm. Zlecenia konieczne są jedynie przy pisaniu projektów inwestycyjnych, przy których potrzebna jest wiedza specjalistyczna (takich jak projekt termomodernizacji, którego pisanie koordynowane było przez gminę Łapy - tworzenie analiz i części załączników było zlecone firmie zewnętrznej). Wszystkie decyzje zwłaszcza finansowe związane z działalnością SGGN są podejmowane większością głosów podczas spotkań Zarządu, aby mieć na nie wpływ należy w nich uczestniczyć.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny