Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gimnazjaliści w firmach SSSE

Redakcja
Suwalscy gimnazjaliści zwiedzali w weekend zakłady działające w Suwalskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Wszystko po to, by na własne oczy przekonać się jak teraz pracuje się w firmach produkcyjnych

Stereotyp pracownika produkcyjnego to umazany smarami człowiek, w brudnym, starym i porwanym ubraniu roboczym. Tymczasem w wielu współczesnych firmach hala produkcyjna to kilka rzędów ustawionych obok siebie obrabiarek sterowanych komputerami, czy zrobotyzowanych linii produkcyjnych. Sama hala jest sterylnie czysta, wentylowana, świetnie oświetlona i przestronna. Co więcej, nie trzeba takich producentów szukać na końcu świata. W weekend gimnazjaliści odwiedzili dwa takie zakłady w Suwałkach – Salag i Malow.

- Zapraszając uczniów bezpośrednio do firm chcemy im pokazać jak wiele się zmieniło. Dziś żeby być fachowcem, już nie wystarczy mieć młotek i przecinak, a konieczna jest znajomość obsługi komputera, automatyki i robotyki, czy projektowania przestrzennego 

– mówi Robert Żyliński, prezes Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Suwalska strefa rozpoczęła kampanię informacyjną „Specjalista z wyboru” skierowaną do gimnazjalistów i ich rodziców z regionu. Właśnie teraz wybierają oni szkoły średnie, w których wkrótce będą kontynuować naukę. SSSE pragnie, by uczniowie i ich opiekunowie rozważyli możliwość kształcenia w szkołach z profilami zawodowymi.

- Obecnie na rynku pracy jest dużo absolwentów o wykształceniu ogólnym, a zwyczajnie brakuje osób z fachem w ręku. Dla tych młodych ludzi nich otwiera się wielka szansa na dobrą pracę w regionie, z dobrą pensją i perspektywą rozwoju – informuje Żyliński.

Za słowami prezesa SSSE przemawiają liczby. Bezrobocie w naszym województwie wynosi 13,7 proc. (dane GUS za styczeń 2015), pracodawcy skarżą się na brak rąk do pracy, zaś wiele osób – zwłaszcza młodych – woli wyjechać z regionu, by szukać pracy.

SSSE będzie chciała zapraszać uczniów z całego regionu, by odwiedzali lokalne firmy produkcyjne. Dodatkowo o swojej akcji będzie informowała na bilbordach, plakatach w szkołach, czy w mediach. Z drugiej strony do szkół chce zapraszać miejscowych przedsiębiorców, by uczniowie mogli sami zadawać im pytania.

- Po naszej weekendowej akcji pozostał mały niesmak. Zabrakło mi w niej uczestnictwa przedstawicieli szkół zawodowych, którym to najbardziej powinno bardzo zależeć na zachęceniu do nauki u siebie przyszłych uczniów. Potwierdza to jednak potrzebę zacieśniania współpracy miedzy przedsiębiorcami a szkołami – i taką role zamierzamy spełniać

– dodaje Żyliński.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny