MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gaudeamus po raz trzeci

Janusz Bakunowicz
Rektor WSMiWR, doc. Leszek Smolak wręczya indekdy uczelni studentom pierwszego roku
Rektor WSMiWR, doc. Leszek Smolak wręczya indekdy uczelni studentom pierwszego roku Fot. Janusz Bakunowicz
Blisko 200 studentów będzie w tym roku studiować w Wyższej Szkole Współpracy Międzynarodowej i Regionalnej. Będą się uczyć na dwóch kierunkach: na filologii rosyjskiej oraz ekonomii.

W tym roku uczelnia zamierza przyjąć 50 nowych studentów. Dlatego przedłużyła rekrutację do dzisiaj - do 10 października.

Inauguracja nowego roku akademickiego była okazją do podsumowania minionego roku i bilansu działań, które wpisały się do historii nie tylko uczelni, ale powiatu i regionu.

- Edukacja, działalność naukowa i społeczna wyznaczały rytm pracy nas wszystkich, studentów i kadry. Często też angażowaliśmy władze miasta i powiatu, by uczelnia stała się wspólnotą społeczną - mówi doc. Leszek Smolak, rektor WSWMiR w Bielsku Podlaskim. - Służyły temu konferencje naukowe, spotkania oświatowe i promocyjne.

Ważnym wydarzeniem były grudniowe spotkania "Edukacja-Biznes-Polityka" oraz marcowa międzynarodowa konferencja pt. "Język i kultura".

Zabawa i nauka

Wiosna to nie tylko czas juwenaliów, które po raz pierwszy zostały zorganizowane w Bielsku, ale również czas konferencji o edukacji i pracy. Stanowiła ona początek debaty o społecznym obrazie regionu. Podczas wakacji w Muzeum w Bielsku Podlaskim odbyło się spotkanie przedstawicieli mediów regionalnych.

- Warto też przypomnieć o powołaniu Bielskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz o warsztatach dziennikarskich dla młodzieży szkolnej. W tych działaniach towarzyszyły nam media - dodaje rektor Smolak.

Rektor Smolak nie poskąpił również słów krytyki pod adresem bieżącej sytuacji w kraju. Odniósł ją do czasów po powstaniu styczniowym, kiedy to z Polski wyjeżdżały rzesze Polaków tworząc tzw. Wielka Emigrację.

Zmywak bliższy sercu

- Wszystko jednak nie może odbywać się w próżni, bez młodzieży, ludzi z doświadczeniem i dorobkiem - dodaje doc. Smolak. - Dzisiaj jest tak, że to nie dyplom wyznacza miejsce w szeregu do dóbr przypisanych bogatym, a bilet lotniczy i miejsce na kuli ziemskiej.

Świat wygnańców, wiecznych podróżników, którym bliższy jest angielski i zmywak niż komin rodzinnej chaty, nie wykształci elity ludzi bez skazy.

W połowie sierpnia rektor Smolak skierował do ponad 200 osób społecznego zaufania oraz elit rządzących list. Prosił w nim o tworzenie klimatu sprzyjającego do pozostawania młodych ludzi na Podlasiu. Proponował spotkanie na ten temat.

- Otrzymałem tylko jedną odpowiedź od biskupa drohiczyńskiego - mówi z żalem doc. Smolak. - Reszta zamilkła w oczekiwaniu na dalszy rozwój zdarzeń, które narastają, a swoimi skutkami dobijają związki rodzinne i więzi uczuciowe.

Sytuacja ta odbija się również na kondycji bielskiej Alma Mater.

Z Bielska nie rezygnujemy

Władz uczelni nie satysfakcjonuje obecna liczba studentów. Dlatego mają w planach otwarcie filii bielskiej uczelni w podwarszawskim Wołominie oraz trzech farmaceutycznych szkół policealnych.

- Powiat bielski, hajnowski i siematycki zamieszkuje razem około 150 tysięcy osób - mówi Małgorzata Sikorska, kanclerz uczelni. - Jednie w powiatach wołomińskim i otwockim żyje ponad 320 tysięcy ludzi. To dla nas potencjalny rynek edukacyjny. Nie zamierzamy jednak rezygnować z Bielska Podlaskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny