MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Fundusze Europejskie. Rekordowe 76 mld euro wspomoże rozwój kraju i województwa podlaskiego

Opr. Andrzej Matys
Inauguracja Funduszy Europejskich 2021-2027 na Zamku królewskim - Polska otrzyma rekordowe 76 mld euro na rozwój. Pierwszy z lewej: marszałek Artur Kosicki z symboliczną decyzją Komisji Europejskiej o funduszach dla Podlaskiego
Inauguracja Funduszy Europejskich 2021-2027 na Zamku królewskim - Polska otrzyma rekordowe 76 mld euro na rozwój. Pierwszy z lewej: marszałek Artur Kosicki z symboliczną decyzją Komisji Europejskiej o funduszach dla Podlaskiego MFiPR
16 programów regionalnych, osiem krajowych, jeden dla makroregionu Polska Wschodnia i programy transgraniczne. Czyli, ponad 76 mld euro. W środę (8.02) w Warszawie została zainaugurowana perspektywa finansową Funduszy Europejskich na lata 2021-2027. W wydarzeniu z udziałem m.in. premiera Mateusza Morawieckiego i unijnej komisarz ds. spójności Elisy Ferreiry, uczestniczył również podlaski marszałek Artur Kosicki.

Witając przedstawicieli Komisji Europejskiej, rządu i samorządów różnych szczebli premier Morawiecki podkreślał, że Polska jest największym beneficjentem funduszu spójności, co jest dużym sukcesem negocjacyjnym.

– Oznacza to więcej inwestycji we wszystkich samorządach. Tych bliskich inwestycji, widocznych gołym okiem, tych, które są najbardziej potrzebne ludziom. Zwłaszcza że w obecnej perspektywie to właśnie samorządy będą realizowały ich około 44 procent. To wysoki procent udziału samorządów w ogólnej polityce funduszy, polityce spójności – mówił premier RP.

Czytaj również:

Z kolei unijna komisarz do spraw spójności podkreślała, że fundusze to nie tylko wsparcie finansowe.

– Jest to dowód na europejską solidarność, jest to dowód na wartość dodaną, którą Europa stanowi dla polskich obywateli. Jest to akt uznania, że wszyscy jesteśmy powiązani, że wszyscy stoimy razem i że ten łańcuch będzie tak mocny, jak będzie mocne jego najsłabsze ogniwo. My jednak nie chcemy, żeby żadne z tych ogniw było słabe. Chcemy, żeby każdy z krajów europejskich był mocnym ogniwem – zapewniła Elisa Ferreira.

Czytaj również:

Premier przypomniał również, że w ramach nowego rozdania funduszy zostały utrzymane specjalne programy wsparcia, w tym m.in. Program dla Polski Wschodniej, w którym tym razem będzie uczestniczyło kilka powiatów z Mazowsza.

– Cieszę się, że udało się osiągnąć ten cel, ponieważ program jest ogromnym wsparciem w realizacji ważnych inwestycji oraz wzmacnianiu konkurencyjności i innowacyjności gospodarki naszych regionów. Dzięki dobrej współpracy Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej i sześciu marszałków udało się wynegocjować rekordowe 2,6 mld euro na program dla Polski Wschodniej. Z kolei z programu regionalnego trafi do nas 1,3 mln euro (o 90 mln więcej niż w latach 2014-2020) – zaznaczył marszałek Artur Kosicki, który kieruje też Komisją ds. Polski Wschodniej przy Związku Województw RP.

Programy, które będą wdrażane w nowej perspektywie finansowej w Polsce to m.in.:

  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko - 113,4 mld zł
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki - 37,1 mld zł
  • Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego - 18,8 mld zł
  • Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy - 9,2 mld zł
  • Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej - 12,3 mld zł
  • Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową - 2,4 mld zł
  • Fundusze Europejskie dla Rybactwa - 2,3 mld zł
  • Pomoc Techniczna dla Funduszy Europejskich - 2,5 mld zł
  • 16 programów regionalnych - 155,4 mld zł
  • Programy Interreg (Europejskiej Współpracy Terytorialnej) - 2,2 mld zł

Podczas spotkania wręczono symboliczne decyzje wykonawcze KE, które zatwierdzają programy krajowe, regionalne i Interreg. Pierwsze zaliczki z KE Polska już otrzymała, a wkrótce ruszą nabory do poszczególnych projektów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny