Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej zakończony (lista nagrodzonych)

Krystyna Kościewicz
Zwycięzca 32. Hajnowskich Dni Muzyki Cerkiewnej - chór studentów Konserwatorium Narodowego im. Piotra Czajkowskiego z Moskwy pod dyrekcją prof. Stanisława Kalinina w czasie koncertu galowego, który odbył się w sobotę w Hajnówce. Z prawej - ks. dziekan Michał Niegierewicz.
Zwycięzca 32. Hajnowskich Dni Muzyki Cerkiewnej - chór studentów Konserwatorium Narodowego im. Piotra Czajkowskiego z Moskwy pod dyrekcją prof. Stanisława Kalinina w czasie koncertu galowego, który odbył się w sobotę w Hajnówce. Z prawej - ks. dziekan Michał Niegierewicz. Justyna Kościewicz
Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej za nami 21 chórów, ponad 500 chórzystów z kraju i zagranicy, niezapomniane wrażenia i niesamowite emocje - tak w skrócie można podsumować tegoroczny konkurs

Koncertem galowym, podziękowaniami, nagrodami, przemówieniami i odśpiewaniem "Mnogaje leta" zakończył się w sobotę XXXII Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej. W hajnowskim soborze Świętej Trójcy wykonawcą tej przepięknej, radosnej pieśni był laureat tegorocznego grand prix, Chór Studentów Moskiewskiego Konserwatorium Narodowego im. Piotra Czajkowskiego, pod dyrekcją prof. Stanisława Kalinina.

To, że moskwiczanie zdobędą najwyższą nagrodę, słuchacze domyślali się już w piątek, po występie konkursowym. Chór z Moskwy okazał się absolutnie najlepszy - czyste, młode głosy, pełen profesjonalizm, mnóstwo pozytywnej energii.

- Czy spodziewałem się grand prix? - zastanawia się prof. Stanisław Kalinin. - Cieszę się, że jurorzy docenili naszą sztukę. Jesteśmy zadowoleni.

W tym roku w konkursie wzięły udział jedynie trzy chóry parafialne wiejskie. W tej kategorii, jury przyznało tylko jedno wyróżnienie - trzecie miejsce. Zdobył je Chór Parafii Prawosławnej pw. Opieki Matki Bożej z Dubicz Cerkiewnych.

- Przyjechałam zaśpiewać, nie liczyłam na nagrodę - mówi Anna Antoniuk, dyrygentka chóru z Dubicz. - Jestem mile zaskoczona. Warto było.

Festiwal jest organizowany z błogosławieństwa metropolity Sawy, zwierzchnika Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego w Polsce. Patronem festiwalu jest prezydent RP, Bronisław Komorowski. Nad jego przebiegiem czuwa Społeczny Komitet Organizacyjny, Stowarzyszenie "Miłośnicy Muzyki Cerkiewnej" oraz Hajnowski Dom Kultury.

Festiwal jest organizowany w formie konkursowej. Przez trzy dni przed 12-osobowym, międzynarodowym jury i publicznością hajnowskiego soboru wystąpiło 21 chórów z Polski, Serbii, Grecji, Rosji, Ukrainy i Rosji. Swoje umiejętności interpretacji muzyki cerkiewnej zaprezentowało w sumie ponad pół tysiąca chórzystów.

- W soborze Świętej Trójcy chórzyści śpiewali najpiękniej, jak potrafili, dostarczając wielu wrażeń artystycznych i duchowych wielotysięcznej publiczności w szczelnie wypełnionej każdego dnia świątyni - powiedział ks. dziekan Michał Niegierewicz, dyrektor festiwalu.

Wśród gości hajnowskiej gali byli obecni duchowni, z biskupem drohiczyńskim Antonim Dydyczem na czele, dyplomaci, posłowie, senatorowie, władze samorządowe, sponsorzy, przedstawiciele partnerskiego regionu z Francji, Białorusi oraz zaprzyjaźnionej Muszyny, a także mieszkańcy Hajnówki.

- Dziękuję organizatorom. Po raz kolejny okazało się, że jest to czyste mistrzostwo zorganizować taki festiwal. I ogromna przyjemność obcować z tak wspaniałą muzyką - powiedział Maciej Żywno, wojewoda podlaski.

Tradycją festiwalu jest to, że otwiera go burmistrz Hajnówki, a zamyka starosta.

- Już po raz 32., w maju, Hajnówka staje się światową stolicą muzyki cerkiewnej - mówił starosta Włodzimierz Pietroczuk. - Dzięki wysiłkowi organizatorów, wolontariuszy, sponsorów, również w tym roku tysiące miłośników muzyki cerkiewnej mogło delektować się artystycznym kunsztem wspaniałych chórów, które wystąpiły w tegorocznej edycji festiwalu. Dziękuję wszystkim. Do zobaczenia za rok.

Nagrodzeni

Grand Prix: Chór Studentów Konserwatorium Narodowego im. Piotra Czajkowskiego z Moskwy.
Chóry parafialne wiejskie: chór parafii prawosławnej pw. Opieki Matki Bożej z Dubicz Cerkiewnych.
Chóry parafialne miejskie: I miejsce - Chór Pierwszego Belgradzkiego Stowarzyszenia Muzycznego z Belgradu; II miejsce - Chór Soboru Św. Trójcy w Hajnówce, III miejsce ex aequo - chór "Preobrażenije" z Kuzniecowska na Ukrainie, "Psalmodija" z Białegostoku i "Woskliknowienije" z Hajnówki.

Chóry inne: nagroda specjalna: Chór "Lagusheda" z Gruzji; II miejsce - "Elegia" i "Błagowiest" z Białorusi; III miejsce - "Cantus Olaviensis" z Dolnego Śląska i "Swietocz" z Białorusi.

Chóry akademickie: I miejsce - Chór Wydziału Dyrygentury Akademii Teologicznej z Niżnego Nowgorodu w Rosji; II miejsce - Chór Politechniki Białostockiej "Polifonia", Akademicki Chór "Bel Canto" Wyższej Szkoły Informatyki i Ekonomii TWP w Olsztynie, III miejce - Kameralny Chór "Klassik" Jeleckiego Państwowego Uniwersytetu im. I. A. Bunina z Rosji.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny