MKTG SR - pasek na kartach artykułów

e-Podlasie. Podlaski Internet Równych Szans, czyli... równamy w górę

(peż)
Hiszpańska Estremadura to region o podobnym poziomie rozwoju gospodarczego jak województwo podlaskie. Jeśli tam można stworzyć taki ośrodek jak na zdjęciu, to czemu nie u nas.
Hiszpańska Estremadura to region o podobnym poziomie rozwoju gospodarczego jak województwo podlaskie. Jeśli tam można stworzyć taki ośrodek jak na zdjęciu, to czemu nie u nas.
Co najmniej 400 rodzin z dziećmi w wieku szkolnym, w trudnej sytuacji ekonomicznej, może zerwać z wykluczeniem internetowym i poprawić jakość swojego życia dzięki inicjatywie Podlaskiego Internetu Równych Szans.

Pomysł realizacji projektów, pod tym zbiorczym tytułem, zrodził się w trakcie dyskusji projektu TR@NSPOD. Polega na wykorzystaniu pieniędzy działania 8.3 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, które można pozyskać w Warszawie. Projekty umożliwią przekazanie sprzętu komputerowego oraz zapewnienie dostępu do internetu rodzinom w trudnej sytuacji ekonomicznej, ale także świetlicom wiejskim. W ramach inicjatywy zorganizowane zostaną także szkolenia dla rodziców i uczniów dla podniesienia ich kompetencji w korzystaniu z technologii informatycznych i rozumienia korzyści z ich stosowania na co dzień.

Zobacz: Znasz sołtysa, ktory stawia na teleinformatykę? Postaw na niego.

Eksperci TR@NSPODU od początku tego roku spotykali się z przedstawicielami samorządów województwa podlaskiego. Prowadzili na ten temat szkolenia i warsztaty. W rezultacie utworzone zostały jak dotąd 3 konsorcja projektowe oraz przygotowano szczegółowe założenia projektów wraz z budżetem. Wszystkie są otwarte do końca pierwszej dekady kwietnia na nowe zgłoszenia gmin podlaskich.

Wsparciem zostanie objętych – wg obecnego stanu zgłoszeń – ok. 400 gospodarstw domowych w podlaskich gminach. Ponadto wyposażenie uzyska ok. 30 tzw. wiejskich „świetlic internetowych”, zorganizowanych przez samorządy gmin.

Przewidziano też przeprowadzenie ok. 1000 godzin zajęć szkoleniowych dla mieszkańców tych terenów.

– Największą wartością dotychczasowych prac organizacyjnych – mówi Anna Tyrała ze Stowarzyszenia „Miasta w Internecie” pilotującego projekty – jest osiągnięcie w powiatach województwa podlaskiego konsensusu pomiędzy różnymi jednostkami samorządu terytorialnego, za co cenić trzeba włodarzy gmin. Liczymy, że w ślad za kilkunastoma pójdą dalsze gminy. Chętnie udzielimy im wsparcia!

Wartość wszystkich projektów to ok. 6-7 mln zł, z czego 15 proc. to wkład własny samorządów. Tym samym w wyniku działań podejmowanych w ramach projektu TR@NSPOD województwo podlaskie pozyska ponad 5 mln zł na realizację projektów z zakresu społeczeństwa informacyjnego.

Zapraszamy samorządy do włączania się do tej inicjatywy!

Projekty

Białowieski Internet Równych Szans: powiat Hajnówka (lider), gminy Hajnówka, Dubicze Cerkiewne, Siemiatycze i miasto Kleszczele

Narwiański Internet Równych Szans: gmina miasto Choroszcz (lider), gminy Suraż i Ciechanowiec;

Suwalski Internet Równych Szans: miasto Suwałki (lider), gminy Suwałki i Raczki.

Opinia

Paweł Pogorzelski
wójt gminy Zawady
Moim zdaniem to, co popularnie nazywamy informatyzacją, czy po prostu e-życiem, na polskiej wsi zwyczajnie leży. A nie powinno. My postanowiliśmy to zmienić już kilka lat temu. W roku 2006 przystąpiliśmy do projektu eVITA z Funduszu Wspomagania Wsi. Dzięki temu zrobiliśmy trochę szkoleń dla mieszkańców i zbudowaliśmy radiową sieć internetową w gminie. I działa to już cztery lata: obejmujemy bezpłatnym internetem nie tylko naszą gminę, ale i innych ludzi, którzy mieszkają w zasięgu naszych nadajników.
Do czego ludzie wykorzystują internet? Oczywiście większe obciążenie sieci widać, gdy np. na weekend zjeżdżają do wsi młodzi. Czy oni wchodzą tam na portale społecznościowe, czy grają on-line, czy szukają materiałów do nauki, tego nie wiemy. A czy służy to rolnikom? Cały czas szukamy możliwości finansowych zrobienia takiego projektu, żeby siedziba sołtysa stała się nowoczesnym centrum informacyjnym wsi. Chcemy dotrzeć zwłaszcza do starszych osób sprawujących tę funkcję i wyposażyć je w sprzęt, żeby dzięki temu najprostszą drogą można się było z nimi komunikować. I aby oni z kolei błyskawicznie mogli drukować informacje i wieszać je u siebie – dla mieszkańców.
Teraz takie ogłoszenia drukujemy my i wysyłamy pocztą tradycyjną. Długa to droga i kosztowna.
Staramy się przykładowo, żeby na stronie internetowej gminy można było powiesić wniosek o dopłatę do paliwa. Jeżeli rolnik ma drukarkę w domu, to mógłby sobie to spokojnie wieczorem w domu wypełnić i do gminy przywieźć tylko dokument. Bo i tak tu jedzie, żeby załatwić różne sprawy, a jednocześnie omijamy problemy związane z podpisem elektronicznym. Chcemy też iść w tym kierunku, żeby np. u sołtysów była dostępna drukarka z tonerem, bo to nie każdy ma w domu.
W większości miejscowości sołtys pełni swoją funkcję do późnego wieku, ale na przykładzie własnej mamy wiem, że takie osoby też potrafią się zarówno internetem zainteresować, jak i pokonać pozornie trudne sprawy techniczne.
Poza tym przystąpiliśmy i samodzielnie, i w konsorcjum z innymi gminami, do konkursów z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Chcemy kupić sprzęt do biblioteki i szkoły, dla świetlicy, prowadzić szkolenia. Mamy zaprojektowany portal dla wykluczonych. Nie robimy tego ze względu na wybory, tylko z głębokiego przekonania. Wodociągi zbudujemy z opóźnieniem, ale z informatyką idziemy do przodu. Wierzę, że ludzie zrozumieją, jak bardzo jest to ważne dla jakości ich życia.

od 7 lat
Wideo

Młodzi często pracują latem. Głównie bez umowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny