Energia NaPrawdę – szkoda energii na bzdury

Akcja specjalna „Energia NaPrawdę”
  • Wiesz, że codziennie w ciągu ostatniego półrocza co drugi Polak miał kontakt z treściami dotyczącymi sektora energetycznego a co piąty z tych komunikatów mógł być dezinformacją?
  • Czy masz pewność, że Ty w sieci i w dyskusji publicznej powielasz wyłącznie prawdziwe treści? Sprawdzasz źródła? Weryfikujesz wątpliwości?
  • Ruszyła kampania edukacyjna dotycząca fake newsów Energia NaPrawdę. Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych wypowiada wojnę mitom i powszechnej niewiedzy w obszarze kluczowym dla gospodarki.

Problem fake newsów i dezinformacji w sieci

W ciągu ostatnich kilku lat nasila się skala dezinformacji, szczególnie w Internecie. Fałszywe, zmanipulowane lub wyrwane z kontekstu informacje, rozpowszechniane są w sposób świadomy przez osoby, które chcą wpłynąć na decyzje swoich odbiorców. Tak między innymi powstają fake newsy. Niezwykle szybko i łatwo rozprzestrzeniają się we współczesnej przestrzeni medialnej. Fake aby dotrzeć do 1500 osób na Twitterze, potrzebuje średnio sześć razy mniej czasu niż informacja prawdziwa! (Massachusetts Institute of Technology). Chwytliwe nagłówki i kontrowersyjne treści wzbudzają emocje odbiorcy, który często zapomina o zweryfikowaniu informacji i podaje ją dalej nieświadomy, że jest ona nieprawdziwa. Mało osób zdaje sobie sprawę, z tego jak bardzo niebezpieczne mogą być fake newsy i jak wielki wpływ mają na naszą rzeczywistość.

Czy wiesz, że co piąty komunikat związany z energetyką może być dezinformacją?

Branża energetyczna jest wyjątkowo podatna na dezinformację i fake newsy. Skomplikowane zjawiska i mechanizmy w tym sektorze, brak wystarczającej edukacji i powszechna niewiedza sprzyjają powielaniu stereotypów i opinii zamiast rzetelnych faktów. Ceny energii w Polsce, zasoby surowców, polityka klimatyczna UE i odnawialne źródła energii to związane z energetyką tematy, które cieszą się niezwykłą popularnością. Niestety, bardzo duża część informacji na ich temat, które możemy znaleźć w sieci, są fałszywe. Potwierdza to raport z badania zleconego przez PTEZ agencji Apostołowie Opinii,: „Energetyka – media społecznościowe i internet. Raport okres styczeń – sierpień 2023”. Przeanalizowao treści związane z branżą energetyczną pokazujące się na głównych platformach społecznościowych oraz portalach informacyjnych, blogach i forach internetowych.

Z analizy wynika, że energetyka cieszy się popularnością zwłaszcza od czasu inwazji na Ukrainę, gdy kwestia bezpieczeństwa energetycznego zyskała na znaczeniu w życiu społecznym wyraźniej niż dotychczas.

W badanym okresie zanotowano aż 2,5 miliona wzmianek na temat energetyki i 21,8 milionów reakcji na nie. Szacuje się, że treści te osiągnęły zasięg aż 31,5 miliarda kontaktów! Każdego dnia co drugi Polak przebywający w sieci napotykał treść związaną z sektorem energetycznym.

Przebadano ponad 500 tysięcy wzmianek, które powielały nieprawdę i fake newsy na temat energetyki. Średnio co piąty komunikat w obszarze energetyki może być dezinformacją, a najbardziej narażone są tematy związane z węglem, gazem, energetyką jądrową, cenami energii, zyskami firm energetycznych oraz założeniami polityki klimatycznej. Jest to ogromne zagrożenie dla tak ważnego obszaru gospodarki, jakim jest sektor energetyczny.

Niewystarczający stan wiedzy Polaków na temat sektora energetycznego

Jednym z najważniejszych czynników decydujących o podatności tego sektora na dezinformację może być niewystarczający stan wiedzy Polaków na temat branży energetycznej. Z badań ARC Rynek i Opinia wynika, że aż prawie 1/3 Polaków nie wie, jakie są źródła energii w Polsce. Z kolei na pytanie, czym jest pakiet Fit for 55, potrafi odpowiedzieć zaledwie ¼ Polaków. Jest to szczególnie istotny projekt Unii Europejskiej, którego celem jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych do 55% na terenie państw członkowskich do 2030 roku, który dyktuje to jak branża energetyczna będzie wyglądała w następnych latach.

Brak wystarczającej wiedzy na temat złożoności branży energetycznej otwiera pole do manipulacji i dezinformacji, ponieważ osoby niezaznajomione z tematem mogą o wiele łatwiej uwierzyć w nieprawdziwe informacje. Większość Polaków wciąż powiela mit, że wysokie ceny energii wynikają z chęci uzyskania jak największego zysku przez koncerny energetyczne. Tymczasem na ceny energii mają wpływ czynniki: polityczne, ekonomiczne, surowcowe oraz kryzysy (wojenny, pandemiczny, klimatyczny), które ostatnimi czasy odgrywają znaczącą rolę.

Polskie Towarzystwo Energociepłowni Zawodowych rozpoczyna walkę z fake newsami: rusza kampania „Energia NaPrawdę”.

Z raportu ARC wynika, że blisko czterech na pięciu Polaków chciałoby, żeby powstało rzetelne źródło informacji na temat energetyki, a trzech na czterech Polaków chciałoby otrzymywać konkretne wskazówki, w jaki sposób zarządzać efektywnie energią.

Kampania „Energia NaPrawdę” jest odpowiedzią na ilość pojawiających się nieprawdziwych informacji na temat energetyki, transformacji sektora, kwestii cen energii i ciepła oraz stanowi reakcję na sygnalizowaną przez Polaków potrzebę wiedzy i rosnący poziom zainteresowania tematyką energetyczną. Wśród głównych założeń akcji jest przede wszystkim walka z fake newsami oraz edukacja społeczeństwa i dostarczenie merytorycznej wiedzy, która w przystępny sposób tłumaczy trudne i podatne na przekłamania kwestie.

W ramach kampanii uruchomiono stronę internetową, gdzie publikowane są najważniejsze informacje na temat funkcjonowania elektroenergetyki i ciepłownictwa w Polsce. Strona oferuje również możliwość zgłoszenia wątpliwej informacji na temat energetyki, którą następnie zweryfikują eksperci i opublikują w zakładce „Fakty i mity”.

Każdy może zgłosić podejrzenie manipulacji czy nieprawdy pod adresem: www.energianaprawde.pl

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Energia NaPrawdę – szkoda energii na bzdury - Portal i.pl

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny