MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Emeryci i renciści, którzy dorabiają do swoich wypłat z ZUS, muszą poinformować Zakład. Czasu jest niewiele. Od marca nowe limity

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Emeryci i renciści, którzy dorabiają do swoich wypłat z ZUS, muszą pamiętać, by do końca lutego poinformować Zakład Ubezpieczeń Społecznych o dodatkowych przychodach.
Emeryci i renciści, którzy dorabiają do swoich wypłat z ZUS, muszą pamiętać, by do końca lutego poinformować Zakład Ubezpieczeń Społecznych o dodatkowych przychodach. MB/ Polska Press
Emeryci i renciści, którzy dorabiają do swoich wypłat z ZUS, muszą pamiętać, by poinformować Zakład o dodatkowych przychodach – przypomniano w komunikacie. Czasu jest niewiele, ponieważ termin upływa z końcem lutego 2024. Od 1 marca zwiększą się limity dorabiania dla emerytów. O ile więcej będą mogli dorobić? Wyjaśniamy

Spis treści

Limity dorabiania. Ci emeryci muszą uważać

Jak przypomina w w przesłanym komunikacie Zakład Ubezpieczeń Społecznych, konieczność rozliczenia swoich dochodów z ZUSdotyczy wyłącznie osób, które nie osiągnęły jeszcze wieku emerytalnego, czyli kobiet poniżej 60 i mężczyzn poniżej 65 roku życia. Pozostali mogą dorabiać bez ograniczeń.

Rencistów i wcześniejszych emerytów, którzy nie ukończyli powszechnego wieku emerytalnego (60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn) obowiązują limity w dorabianiu do wypłat, które dostają, co miesiąc z ZUS.

– Dlatego muszą oni do końca lutego poinformować ZUS o dodatkowych przychodach osiągniętych w 2023 r. – informuje Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Informacja o przychodach jest potrzebna, aby ZUS mógł ustalić, czy wypłacał świadczenie w prawidłowej wysokości. ZUS zaznaczył w komunikacie, że przychody rozliczane są na podstawie zaświadczenia z zakładu pracy emeryta lub rencisty. Z kolei osoby, które prowadzą działalność gospodarczą, składają własne oświadczenie. Ich przychodem jest deklarowana podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

– Co ważne, rozliczeniu podlegają również przychody z pracy za granicą czy z tytułu bycia członkiem rady nadzorczej – przypomina Kowalska-Matis.

Te dokumenty musisz dostarczyć do ZUS

Rzeczniczka wyjaśnia, że aby ZUS mógł rozliczyć świadczenie w najkorzystniejszy sposób (rocznie lub miesięcznie), warto przedłożyć zaświadczenie o kwocie zarobków osiągniętych w poszczególnych miesiącach. Na podstawie tych dokumentów Zakład porówna przychód z granicznymi kwotami przychodu dla 2023 r. albo kwotami przychodu dla poszczególnych miesięcy.

Jak zaznaczono, jeśli nawet w niektórych miesiącach limit został przekroczony, a w innych nie został osiągnięty, rozliczenie w skali roku może nie rodzić żadnych skutków finansowych. kowalska- Matis zapewnia, że co do zasady – emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny, mogą dorabiać bez ograniczeń i nie muszą informować ZUS-u o zarobkach.

– Jeśli jednak osiągnęli ten wiek w trakcie 2023 r., to muszą rozliczyć się w ZUS-ie z zarobków uzyskanych w miesiącach przed ukończeniem wieku emerytalnego – przestrzega.

Kogo nie dotyczą limity w dorabianiu 2024?

Limity w dorabianiu nie dotyczą także osób pobierających rentę rodzinną, która kwotowo jest korzystniejsza od ustalonej emerytury z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego. Wysokością przychodów nie muszą przejmować się także osoby, które otrzymują emeryturę częściową, rentę inwalidy wojennego, inwalidy wojskowego, których niezdolność do pracy związana jest ze służbą wojskową lub rentę rodzinną po takim inwalidzie.

Informacji o zarobkach nie muszą także składać uczniowie szkół ponadpodstawowych i studenci, którzy nie ukończyli 26 lat, a pobierają rentę rodzinną i są zatrudnieni na umowie-zleceniu lub agencyjnej. Wyjątek stanowią uczniowie pobierający renty socjalne.

Nowe limity dorabiania od 1 marca 2024

– Limity dorabiania dotyczą tylko tych osób, które dostają wcześniejszą emeryturę, czy rentę i podejmują lub kontynuują zatrudnienie – mówi Kowalska-Matis. – Te osoby, czyli panie przed 60 a panowie przed 65 rokiem życia, muszą pamiętać o tym, że dodatkowe zarobki mogą wpływać na wysokość wypłacanego przez nas świadczenia – przestrzega.

Rzeczniczka wyjaśnia, że jeśli przychód przekroczy określone progi – 70 proc. i 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, to ZUS może zmniejszyć lub zawiesić wypłacane świadczenie.

Limity zarobkowe zmieniają się, co 3 miesiące. Od marca 2024 r. do maja 2024 r. dolna kwota bezpiecznego dorabiania wyniesie 5 278,30 zł brutto. – To o ponad 240 zł więcej niż dotychczas. Zarobki do tej kwoty miesięcznie nie spowodują zmniejszenia wypłacanej przez ZUS emerytury lub renty – wylicza.

Natomiast, żeby Zakład nie wstrzymał wypłaty świadczenia, dodatkowy miesięczny przychód przez najbliższe trzy miesiące, począwszy od marca, nie powinien być wyższy niż 9802,50 zł brutto – przestrzega.

Jeżeli emeryt lub rencista przekroczy 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za IV kwartał 2023 (5 278,30 zł), ale nie zarobi więcej niższy niż 130 proc. (9802,50 zł) ZUS zmniejszy mu świadczenia o kwotę przekroczenia, jednak nie więcej niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia. Kwota maksymalnego zmniejszenia wynosi od marca 890,63 zł- dla emerytur i rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, 668,01 zł- dla rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy, oraz 757,08 zł- dla rent rodzinnych, do których uprawniona jest jedna osoba.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Emeryci i renciści, którzy dorabiają do swoich wypłat z ZUS, muszą poinformować Zakład. Czasu jest niewiele. Od marca nowe limity - Strefa Biznesu

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny