MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Eksperci pomogą w działaniu społecznikom. Trwa rekrutacja do projektu "Masz głos"

agsa
Od 21 lutego do 5 marca 2023 trwają zapisy do ogólnopolskiej akcji Masz Głos Fundacji Batorego. Do akcji mogą zgłaszać się organizacje społeczne i nieformalne grupy mieszkańców, zwłaszcza pochodzące z małych miejscowości i na początku swojej działalności, które w ciągu tego roku chcą zrobić coś dobrego dla swojej społeczności lokalnej. Mogą chcieć stworzyć miejsce spotkań, zintegrować mieszkańców z uchodźcami z Ukrainy, zadbać o tereny zielone lub lokalną historię. Katalog spraw jest otwarty, wszystko zależy od lokalnych problemów i pomysłów na ich rozwiązanie.

Akcja Masz Głos pomaga społecznikom i społeczniczkom zrealizować działania we współpracy z władzami samorządowymi i mieszkańcami.

Do udziału w akcji Fundacja Batorego zaprasza organizacje i grupy, które chcą ulepszyć swoje otoczenie – czy to rozwiązując istniejący problem, czy realizując nowy pomysł.

„Do akcji można się zgłosić z dowolnym tematem, pod warunkiem, że dotyczy on spraw, które leżą w kompetencji władz samorządowych. Szczególnie zapraszamy grupy, które chcą zająć się miejscem spotkań, ochroną zieleni, lokalną historią, integracją młodzieży i seniorów lub dotychczasowych i nowych mieszkańców. Nasi koordynatorzy będą towarzyszyć uczestnikom przez kilka miesięcy, pomogą stworzyć plan działania, doradzą na kolejnych etapach pracy, a eksperci wyjaśnią zagadnienia prawne” – mówi Joanna Załuska, dyrektorka akcji Masz Głos Fundacji Batorego.

Uczestnikami ubiegłorocznej edycji akcji Masz Głos byli sołtyski i sołtysi (13% uczestników), koła gospodyń wiejskich (10%), Młodzieżowe Rady Miasta i Rady Seniorów (3%), a także pasjonaci zabytków industrialnych z Katowic, obrońcy drzew z Włodawy, trenerzy zajęć boksu dla dzieci ze spektrum autyzmu z Gdańska, rodzice z Opola walczący o szkołę dla dzieci autystycznych, środowisko lokalnych artystów z Białegostoku.

Czasy wymagają działania razem

Wobec kryzysów, jakich doświadczamy, waga działań społecznych rośnie. Pokazała to zarówno pandemia, jak i wojna w Ukrainie, gdy mieszkańcy wielu miejscowości zaczęli szyć maseczki i udzielać pomocy sąsiedzkiej albo organizować pomoc humanitarną. Dziś wiele samorządów boryka się z problemami finansowymi i to właśnie współpraca między mieszkańcami a lokalną władzą może być lekarstwem na różne potrzeby.

- Łatwiej wprowadzić zmianę, gdy zaangażuje się kilka stron i każda da coś od siebie, niż biernie oczekiwać, że wszystko zrobi urząd lub odwrotnie – mieszkańcy – mówi Grzegorz Wójkowski ze Stowarzyszenia Aktywności Obywatelskiej Bona Fides, koordynator akcji Masz Głos.

Eksperci doradzą uczestnikom, jak przekonać władze do współpracy, podpowiedzą, jak korzystać z przepisów prawa i jak zaangażować szersze grono mieszkańców, gdzie szukać sojuszników.

Skala dodaje mocy

Uczestnicy akcji Masz Głos działają we wszystkich województwach w Polsce i mają szansę poznać się ze sobą podczas szkoleń i wizyt studyjnych, wymienić doświadczeniami, nawiązać współpracę. Część doświadczonych uczestników akcji pełni funkcję ekspertów-praktyków, którzy doradzają początkującym. Na co dzień uczestnicy kontaktują się ze sobą przez grupę na Facebooku Społeczność Masz Głos, kilka razy w roku mają spotkania regionalne (zob. harmonogram), a raz w roku odbywa się ogólnopolski trzydniowy zjazd dla wszystkich uczestników. W tym roku odbędzie się on w maju, w Zegrzu pod Warszawą.

- Akcja Masz Głos dała mi dziesiątki nowo poznanych wspaniałych osób, umocnienie przeświadczenia, że warto tworzyć społeczeństwo obywatelskie, autentyczną wiarę w to, że razem możemy więcej – mówi Marek Pietrzak, uczestnik akcji Masz Głos.

Jak zostać uczestnikiem akcji

Aby dołączyć do grona uczestników tegorocznej edycji akcji Masz Głos należy do 5 marca wypełnić formularz zgłoszeniowy. W drugim etapie odbywa się rozmowa telefoniczna z koordynatorem. Liczba miejsc jest ograniczona. O wynikach rekrutacji zgłaszający się zostaną poinformowani do 13 marca przez stronę internetową akcji Masz Głos.

Wsparcie dla uczestników

Grupy i organizacje przyjęte do akcji rozpoczną 10-miesięczną pracę nad realizacją swojego pomysłu. Otrzymają bezpłatne wsparcie w postaci:

  • stałej współpracy i doradztwa ze strony doświadczonego koordynatora,
  • pomocy prawnej,
  • możliwość udziału w szkoleniach stacjonarnych i online oraz wizytach studyjnych do miejsc, w których wzorowo działają tandemy - mieszkańców i władz, złożonych z uczestników akcji Masz Głos i Pracowni Samorządowej (przedsięwzięcia Fundacji Batorego dla władz lokalnych), np. w Kluczborku, Krakowie, Olecku,
  • możliwość otrzymania mikrograntu na działania (600 zł),
  • konsultacji przy działaniach promocyjnych i komunikacyjnych,
  • szansy na nagrodę Super Samorząd i Super Głos, których wręczenie kończy edycję

.

Zgłoszenia do 5 marca 2023

Akcja Masz Głos jest inicjatywą Fundacji Batorego realizowaną od 2006 roku. Akcja wspiera organizacje społeczne i grupy nieformalne, które działają dla swoich lokalnych środowisk. Pomaga im realizować inicjatywy oddolne we współpracy z władzą lokalną i otoczeniem. Na najlepiej współpracujące społeczności lokalne czeka prestiżowa nagroda Super Samorząd i Super Głos, przyznawana pod koniec każdej edycji akcji. W 2023 akcja jest realizowana we współpracy ze: Stowarzyszeniem Aktywności Obywatelskiej Bona Fides, z Fundacją Laboratorium Badań i Działań Społecznych SocLab, Stowarzyszeniem Rozwoju „Inspiracje”, Pracownią Zrównoważonego Rozwoju, Fundacją Twórczości, Edukacji i Animacji Młodzieży – „Teatrikon”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny