Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzotyczna budowla w środku Białegostoku. Nowy Meczet wrósł w krajobraz blokowiska. Sprawdź jak wygląda wewnątrz, zewnątrz i z lotu ptaka

Piotr Łozowik
Piotr Łozowik
Wyjątkowa świątynia na mapie miasta i Polski
Wyjątkowa świątynia na mapie miasta i Polski Piotr Łozowik
Przebudowa Domu Modlitw muzułmanów trwała około roku. Nowy meczet na dobre wrósł w krajobraz osiedla Piasta w Białymstoku i trzeba przyznać, że budynek - wg projektu Beaty Grzegorczyk-Andrejczuk - robi wrażenie. Egzotyczna architektura bryły świątyni idealnie dopełnia obrazu wielokulturowego miasta i województwa i ma wszelkie predyspozycje by stać się interesującym punktem na ich turystycznej mapie.

Wyjątkowe miejsce na mapie Białegostoku

Znacznie przebudowany w ostatnich latach Dom Modlitw to pierwsza typowa świątynia wyznawców islamu w Białymstoku i jedna z niewielu w Polsce. Meczet wyróżnia się wyjątkową, orientalną architekturą i stanowi egzotyczną atrakcję krajoznawczą. Bardzo udanej przebudowy dokonano wg projektu mgr arch. inż. Beaty Grzegorczyk-Andrejczuk.

Zobacz jak wygląda w pełnej krasie białostocki meczet:

- Na mapie województwa podlaskiego, a szczególnie Białegostoku, miejsce to zyskało symboliczny wymiar. To pierwsza typowa świątynia muzułmańska w Białymstoku. To było marzenie i projekt Tatarów polskich od początku osadnictwa w latach 60., kiedy Muzułmańska Gmina Wyznaniowa była zakładana - podkreślał mufti Miśkiewicz podczas oficjalnego otwarcia.

Dom Modlitw muzułmanów pełni rolę meczetu. Odbywają się tu cykliczne modlitwy piątkowe i świąteczne. Dom jest poza tym miejscem spotkań, wykładów, a teren wokół niego jest wykorzystywany w czasie organizacji imprez o charakterze kulturalnym.

Budynek z historią zagubiony wśród bloków z płyty

Zabytkowy drewniany budynek przy Grzybowej, a obecnie Piastowskiej 13F wzniesiono w 1930 r. Początkowo był to budynek mieszkalny jak wiele tego typu "drewniaków" w okolicy. Po budowie blokowiska w latach 70-tych drewniana tkanka architektoniczna została praktycznie unicestwiona. Obecny dom modlitwy przetrwał ponieważ do 1981 roku pełnił rolę biblioteki osiedlowej, a następnie został udostępniony przez spółdzielnia mieszkaniowa Zachęta na cele muzułmańskiego kultu religijnego i na rzecz kultury oraz oświaty polskich Tatarów.

Dom Modlitwy wyznawców islamu kiedyś:

Wyjątkowa świątynia na mapie miasta i Polski
Wyjątkowa świątynia na mapie miasta i Polski Piotr Łozowik

Od 2017 roku budynek jest własnością Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP. Wtedy dopiero można było przystąpić do poważniejszych prac remontowych, które rozpoczęły się w kwietniu 2020 roku.

Przebudowa Domu Modlitw

Meczet w Białymstoku oficjalnie otwarty został w lutym 2021 roku. Koszt inwestycji to 1,5 mln zł (90 proc. tej kwoty wyłożyły Zjednoczone Emiraty Arabskie, reszta to wkład własny MZR RP). Zakres prac był ogromny. Po generalnym remoncie domek stał się ... meczetem, co od razu widać po architekturze. Obiekt zyskał m.in.:

  • minaret,
  • krużganki,
  • wiatę,
  • oszkloną oranżerię,
  • łuk wejściowy z napisem po arabsku.

Wewnątrz wzrok przyciągają sprowadzone z Turcji orientalne płytki, które zdobią podłogi, ściany oraz tworzą nowy mihrab (nisza wskazująca kierunek Mekki). Na kaflach umieszczone są wersety ze Świętej Księgi, Koranu. Cały budynek jest klimatyzowany. Nowy wygląd zyskał również teren wokół budynku. Na potrzeby spotkań społeczności tatarsko-muzułmańskiej wybudowano drewnianą altanę.

Kruszyniany. Tatarzy modlą się w meczecie. Ale na święta choinka musi być!

Meczet znajduje się na turystycznym Szlaku Białostockich Świątyń. Zwiedzanie obiektu jest możliwe po wcześniejszym umówieniu się lub w godzinach pracy kancelarii Muzułmańskiego Związku Religijnego.

Zobacz na zdjęciach jak wygląda najnowszy meczet na Podlasiu. Wyjątkowa białostocka świątynia wyznawców islamu:

Tatarzy, Podlascy muzułmanie

W woj. podlaskim społeczność muzułmańska liczy około 1,5 tysiąca osób. Około 800 to mieszkańcy Białegostoku. Pozostałe zamieszkują okolice:

  • Suchowoli,
  • Sokółki,
  • Dąbrowy Białostockiej,
  • Bohonik,
  • Kruszynian.

Zobacz meczet z lotu ptaka na nagraniu wideo:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny