Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin zawodowy 2019, czyli czas na praktykę. W poniedziałek egzaminatorzy sprawdzali umiejętności stolarzy [wideo]

Magdalena Kuźmiuk
Magdalena Kuźmiuk
Adrian Grygiewicz i Krystian Krzyżaniak z technikum drzewnego byli w poniedziałek jednymi z kilkunastu uczniów ZST w Białymstoku, którzy przystąpili do egzaminu zawodowego w części praktycznej
Adrian Grygiewicz i Krystian Krzyżaniak z technikum drzewnego byli w poniedziałek jednymi z kilkunastu uczniów ZST w Białymstoku, którzy przystąpili do egzaminu zawodowego w części praktycznej Wojciech Wojtkielewicz
Po egzaminach pisemnych, przyszedł czas na praktyczne sprawdzenie umiejętności uczniów kształcących się w przeróżnych zawodach. W poniedziałek praktyczne umiejętności prezentowali na przykład uczniowie kształcący się w zawodach technik technologii drewna i stolarz w Zespole Szkół Technicznych w Białymstoku.

- Moim zdaniem poszło mi może nie bardzo dobrze, ale jestem ze swojej pracy bardzo zadowolony, a także z czasu, w jakim ją wykonałem - cieszył się Adrian Grygiewicz, uczeń trzeciej klasy technikum drzewnego w Zespole Szkół Technicznych im. gen Władysława Andersa w Białymstoku.

Adrian w przyszłości chciałby zostać stolarzem, bo to - jak mówił - wielopokoleniowa tradycja w jego rodzinie. - Postanowiłem, że i ja spróbuję się w tym zawodzie, bo myślę, że taka praca jest naprawdę dość fascynująca - dodaje Adrian Grygiewicz.

Egzamin zawodowy 2019. Uczniowie pisemnie zdawali egzamin zawodowy. Za kilka dni praktyka [Kiedy odpowiedzi, wyniki, arkusze CKE]

Stolarskie tradycje są też w rodzinie Krystiana Krzyżaniaka z tej samej szkoły. - Mi akurat poszło średnio na egzaminie - kręcił głową uczeń. - Wybrałem ten zawód, bo tata jest stolarzem, brat również ukończył tę szkołę, więc i ja poszedłem tutaj się uczyć. Nie żałuję.

Obaj zdawali w poniedziałek po raz pierwszy egzamin zawodowy w jego praktycznej formie. Umiejętności uczniów na bieżąco oceniał zewnętrzny egzaminator, po zakończonym sprawdzianie szczegółowo przyglądał się pracom uczniów.

- Na jednej zmianie maksymalnie egzamin może zdawać sześciu uczniów. Na poniedziałkową sesję mieliśmy zaplanowane dwie takie zmiany. Podczas tego egzaminu sprawdzane są wszystkie umiejętności zawodowe. Uczniowie muszą wykazać się znajomością obsługi maszyn, urządzeń, narzędzi i elektronarzędzi. Sprawdzane jest też wszystko to, co jest związane z obróbką drewna i tworzyw drzewnych - mówił Jan Prymak, kierownik szkolenia praktycznego w Zespole Szkół Technicznych w Białymstoku.

Tajemnicą pozostaje to, co uczniowie musieli wykonać w poniedziałek podczas trwającego trzy godziny egzaminu. - W sesjach poprzednich najczęściej uczniowie wykonywali różnego rodzaju wyroby z drewna, na przykład szafki, półki, kwietniki. Za każdym razem na egzaminie jest inny wyrób, ale za każdym razem związany ze specyfiką zawodu stolarza - dodał Jan Prymak.

W letniej sesji egzaminacyjnej egzamin praktyczny w kwalifikacji stolarskiej będzie zdawało w Zespole Szkół Technicznych w Białymstoku 35 uczniów szkoły branżowej I stopnia i 15 uczniów technikum zawodowego.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny