MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin ósmoklasisty 2024. Białostoccy uczniowie zasiedli przed arkuszami z języka polskiego

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
W szkołach podstawowych rozpoczęły się egzaminy ósmoklasisty. Na początek uczniowie zmierzyli się z językiem polskim.

Egzamin ósmoklasisty 2024 z języka polskiego - arkusz CKE i odpowiedzi

Egzamin ósmoklasisty 2024 - polski. Odpowiedzi, arkusz CKE, pytania, zagadnienia. Co było na polskim i gdzie szukać arkuszy CKE? Mamy arkusz

We wtorek (14 maja), równo o godzinie 9.00, łącznie 6 211 uczniów w 345 szkołach w województwie podlaskim zasiadło przed arkuszami pierwszego w trzydniowym maratonie egzaminu ósmoklasisty.

Egzamin z języka polskiego składa się z dwóch części. Ósmoklasiści muszą rozwiązać test, na który składają się zadania zamknięte i otwarte oraz napisać wypracowanie na jeden z dwóch zaproponowanych tematów.

- Stresik jest. Ale to stresik motywujący. Wiem że jestem dobrze przygotowana. Więc najważniejsze, by się nie bać - przyznała przed wejściem na salę egzaminacyjną Weronika Kamińska, uczennica Szkoły Podstawowej nr 5 w Białymstoku.

Jak zdradziła, podczas egzaminów najbardziej obawia się zawiłych zadań z matematyki. Jej kolega, Tymoteusz Beśka, z większym niepokojem czeka na dłuższe formy pisemne.

- Boję się trochę niewygodnych tematów wypracowaniu z języka polskiego i maila z języka angielskiego - zdradza.

O wyniki egzaminów swoich uczniów spokojna jest dyrektor placówki.

- Myślę, że moi uczniowie są do nich bardzo dobrze przygotowani. Cały rok szkolny uczestniczyli w zajęciach pozalekcyjnych. Były to dodatkowe dwie godziny tygodniowo, podczas których rozwiązywali arkusze egzaminacyjne. Wszystkie problemy, jakie się pojawiały, były wyjaśniane przez nauczycieli - mówi Agnieszka Sasinowska. - Jeśli w mądry sposób wykorzystają wiedzę i umiejętności, które zdobyli w szkole i trafią na dobre pytania i tematy, to osiągną wymarzone wyniki.

A te pomogą im dostać się do wymarzonych szkół. Tymoteusz chciałby się dostać do Technikum Elektrycznego lub VI LO, Weronika na swojej liście ma VI LO, I LO i III LO.

W tym roku w SP nr 5 do egzaminu ósmoklasisty przystępuje 45 uczniów. W ubiegłym roku było ich aż 170. Jest to wyniki kumulacji roczników.

W arkuszach uczniowie znaleźli 18 zadań. Dotyczyły one zamieszonych w nim tekstów - fragmentu "Kamieni na szaniec" Aleksandra Kamińskiego, fragmentu książki "O szczęściu. Podróż filozoficzna" Frédérica Lenoira oraz wiersza "Dar" autorstwa Czesława Miłosza. 

Ósmoklasiści mieli też do napisania wypracowanie na jeden z dwóch tematów. Pierwszy brzmiał:

"Napisz rozprawkę, w której rozważysz trafność stwierdzenia, że warto pomagać innym. W argumentacji odwołaj się do wybranej lektury obowiązkowej oraz do innego utworu literackiego". 

Drugi: "Bez ciebie nie poradziłbym/poradziłabym sobie w tej sytuacji... Napisz opowiadanie o przygodzie z bohaterem wybranej lektury obowiązkowej, którego pomoc sprawiła, że Wasza przygoda zakończyła się szczęśliwie. Wypracowanie powinno dowodzić, że dobrze znasz wybraną lekturę obowiązkową". 

Drugiego dnia egzaminów ósmoklasistów czeka zmierzenie się z królową nauk, a na koniec - egzamin z języka obcego.

Zobacz też:

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny