Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Działacze podlaskiego PSL krytycznie o "Polskim Ładzie". - Większość przepisów nadaje się do kosza - uważają

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
Konferencja prasowa w biurze Polskiego Stronnictwa Ludowego w Białymstoku (22.01.2022)
Konferencja prasowa w biurze Polskiego Stronnictwa Ludowego w Białymstoku (22.01.2022) Piotr Łozowik/ Polska Press
Podniesienie kwoty wolnej od podatku oraz całkowite zwolnienie od niego emerytur - to jedyne elementy ustawy podatkowej wprowadzonej w ramach tzw. Polskiego Ładu, które powinny pozostać według członków PSL.

Nieskonsultowane, wprowadzone naprędce, niedopracowane - mówił o nowych przepisach Stefan Krajewski, poseł i prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego w województwie podlaskim na sobotniej konferencji prasowej w Białymstoku. - Jest rzeczą karygodną, że w pierwszych tygodniach obowiązywania Polskiego Ładu zaczyna wychodzić coraz więcej problemów. Tak naprawdę społeczeństwo nie wie, czy na koniec zyska, czy straci na tym Ładzie.

Czytaj też: Białystok. PSL rozpoczął ogólnopolskie konsultacje, by naprawić błędy jakie wynikają z Polskiego Ładu (zdjęcia)

Program Polski Ład obowiązuje od stycznia 2022 roku. Zakłada zmiany w podatkach, a co za tym idzie także zmiany w pensjach osób pracujących na etatach. Mowa jest m.in. o podniesieniu kwoty wolnej od podatku do wysokości 30 tys. zł; braku możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku oraz wprowadzenie tzw. „ulgi dla klasy średniej” (osób, których roczne wynagrodzenie brutto znajduje się w przedziale od 68,6 tyś. zł do 133,6 tyś. zł), która ma rekompensować straty, jakie wskutek zmian wprowadzonych Polskim Ładem mogą ponieść pracownicy i przedsiębiorcy zaliczający się do klasy średniej. Niektóre grupy zawodowe, w tym nauczyciele i mundurowi, skarżą się, że wynagrodzenie za styczeń zostało im obniżone. Rząd zapewnia, że w kolejnym miesiącu otrzymają wyrównanie.

Warto zobaczyć: Białystok. Wojewoda Bohdan Paszkowski: Zmiany powodują trudności, ale urzędnicy wyjaśnią meandry Polskiego Ładu

- Błędy lekarzy kończą się kalectwem albo śmiercią pacjenta. Błędy rządu kończą się tym, że w portfelach mieszkańców naszego państwa ubywa pieniędzy i na dodatek nikt z nas nie wie, czy rozliczając się z podatków w przyszłym roku nie będzie musiał zwracać bądź dopłacać do podatków, które w tej chwili są potrącane. Jest to sytuacja nie do przyjęcia - mówił Cezary Cieślukowski. - Tak samo jak nie do przyjęcia jest to, że narusza się prawa nabyte emerytów poprzez to, że część z nich utraci część emerytur czy rent. Ta sytuacja wskazuje na to, że rząd przygotowując tą pseudo-reformę podatkową popełnił tyle błędów, a brnąc w kierunku propagandy i promocji tych rozwiązań zapomniał o tym, że trzeba i społeczeństwo, i służby, i całą organizację państwa do tego przygotować.

Zobacz także: Polski Ład. Rząd wprowadza zmiany, dotyczą m.in. ulgi dla klasy średniej

Za pośrednictwem mediów członkowie PSL chcą zaapelować do rządzących o uwzględnienie ich propozycji.

- Z Polskiego ładu tak naprawdę powinna zostać tylko emerytura bez podatku i kwota wolna. Resztę przepisów należy zawiesić i poprawić, a najlepiej- przygotować od początku. W sposób merytoryczny, dopracowany z fachowcami (kadrowymi, księgowymi), co da szansę, że powstanie dobry przepis, z którego wszyscy będą zadowoleni. Inaczej będziemy mieli do czynienia z totalnym chaosem - podkreśla Stefan Krajewski.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Działacze podlaskiego PSL krytycznie o "Polskim Ładzie". - Większość przepisów nadaje się do kosza - uważają - Gazeta Współczesna

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny