Dotacje na projekty B+R szansą na rozwój podlaskich przedsiębiorstw

Materiał informacyjny PwC Polska
Barbara Onoszko, Konsultantka, Zespół Pomocy Publicznej PwC Polska
Barbara Onoszko, Konsultantka, Zespół Pomocy Publicznej PwC Polska
Dostępne środki Unii Europejskiej stwarzają doskonałą okazję na pozyskanie dofinansowania na rozwój i wsparcie funkcjonowania przedsiębiorstw. Ich różnorodna charakterystyka i zakres stwarzają szeroki wachlarz możliwości ubiegania się o środki na wdrażanie innowacyjnych rozwiązań, rozbudowę infrastruktury zakładów produkcyjnych czy też zainwestowania w nowoczesne maszyny i technologie.

Jednym z programów oferujących ubieganie się o dofinansowanie są Fundusze Europejskie dla Podlasia, w którym ogłoszony został konkurs dotacyjny w ramach Działania 1.1 Rozwój regionalnego potencjału B+R. Nabór obejmował będzie 2 typy projektów B+R dla przedsiębiorstw:

  • typ projektów 1a - ukierunkowany będzie na działalność badawczo-rozwojową przedsiębiorstw oraz ich konsorcjów. Premiowane będą projekty realizowane przez konsorcja przedsiębiorstw lub konsorcja przemysłowo naukowe.
  • typ projektów 1b - dotyczył będzie rozwoju infrastruktury B+R przedsiębiorstw. Obligatoryjnym elementem będzie w tym przypadku przedstawienie informacji dotyczących zakresu badań przemysłowych lub prac rozwojowych, które przedsiębiorstwo zamierza realizować na zakupionej infrastrukturze a także samo przedstawienie zdolności przedsiębiorstwa do ich realizacji.

Warto przy tym zaznaczyć, że uzupełnieniem projektów typu 1a lub 1b może być podnoszenie kompetencji pracowników i osób zarządzających, w szczególności z zakresu: prac B+R, komercjalizacji wyników prac B+R, transferu technologii, ochrony własności intelektualnej oraz obszarów powiązanych z tematyką badań i innowacji.

Konkurs trwa do 29 listopada br. Pozostało zatem już niewiele czasu, aby zapoznać się z zasadami konkursu i przygotować kompletny wniosek aplikacyjny. Lista rankingowa zwycięskich projektów opublikowana zostanie w marcu przyszłego roku.

O dofinansowanie mogą ubiegać się:

  1. przedsiębiorstwa – bez względu na status: mikro-, małe, średnie i duże.
  2. konsorcja przedsiębiorstw z udziałem mikro, małych, średnich i dużych przedsiębiorstw.
  3. konsorcja przemysłowo-naukowe, w szczególności z udziałem organizacji badawczych.

Szanse na otrzymanie wsparcia zyskają te projekty, które najlepiej wpiszą się w cele FEdP 2021-2027 oraz cel szczegółowy, który został określony jako rozwijanie i wzmacnianie zdolności badawczych i innowacyjnych oraz wykorzystywanie zaawansowanych technologii.
Przygotowywane projekty powinny również wpisywać się w Regionalne Inteligentne Specjalizacje (RIS) lub tzw. inteligentnych specjalizacji wschodzących.

Regionalne Inteligentne Specjalizacje dla województwa podlaskiego na lata 2021-2027+ to:

  1. Przemysł rolno-spożywczy i sektory z nim powiązane, w szczególności ICT (m.in. wydajne rolnictwo, precyzyjna produkcja roślinna i zwierzęca, przemysł spożywczy, produkcja i przetwórstwo mleka, biożywność).
  2. Przemysł metalowo-maszynowy, szkutniczy i sektory z nim powiązane, w szczególności ICT (m. in. przetwórstwo metali, produkcja maszyn i urządzeń, w szczególności na potrzeby rolnictwa, budownictwa, leśnictwa i przemysłu spożywczego, produkcja statków i łodzi, robotyka, przemysł 4.0).
  3. Sektor medyczny, nauki o życiu i sektory z nim powiązane, w szczególności ICT (m. in. diagnostyka chorób cywilizacyjnych, genetyka i biologia molekularna, wytwarzanie produktów leczniczych, nowoczesne metody terapii, w tym leczenia bezpłodności, technologie inżynierii medycznej, biotechnologia/bioinformatyka, medycyna regeneracyjna, srebrna gospodarka, rehabilitacja, fizykoterapia, turystyka zdrowotna, implanty medyczne, technologie sensorowe oraz robotyka w medycynie).
  4. Ekoinnowacje, nauki o środowisku i sektory z nim powiązane, w szczególności ICT (m.in.: ekoinnowacje; ekorozwój, inżynieria ekologiczna, badania nad bioróżnorodnością, ekoturystyka; rolnictwo i przetwórstwo ekologiczne, zrównoważone pozyskiwanie i przetwarzanie drewna, OZE, budownictwo zasobo- i energooszczędne, produkcja domów prefabrykowanych, gospodarka obiegu zamkniętego, technologie efektywności energetycznej, rozwiązania dla elektromobilności, systemy zarządzania wodą).

Inteligentne specjalizacje wschodzące obejmują te działalności gospodarcze, które wykazują silną dynamikę wzrostu. Należą one do krajowych inteligentnych specjalizacji określonych w ramach działów takich jak: zdrowe społeczeństwo, biogospodarka rolno-spożywcza, leśno-drzewna i środowiskowa, zrównoważona energetyka, surowce naturalne i gospodarka odpadami, innowacyjne technologie i procesy przemysłowe.

W ramach ogłoszonego konkursu do rozdysponowania pozostaje 20 mln zł. Warto pamiętać również o kilku zasadach prowadzonego naboru: na otrzymanie dofinansowania mają szansę jedynie te projekty, które będą realizowane w na terenie województwa podlaskiego, a okres realizacji projektu nie może przekroczyć 36 miesięcy. Maksymalna wartość kosztów kwalifikowanych projektu to 8 mln zł.

Poziom dofinansowania poszczególnych kosztów w projekcie będzie uzależniony od rodzaju wnioskowanej pomocy oraz podmiotu ponoszącego wydatki i wynosi do 85% kosztów kwalifikowanych.

Dla wszystkich niezdecydowanych przedsiębiorstw jest to ostatni dzwonek by rozważyć możliwość uczestnictwa w konkursie i wykorzystać szansę na pozyskanie wsparcia własnej firmy w zakresie projektów B+R.

Autorzy:
Alicja Szumiec-Jurasińska, Managerka, Zespół Pomocy Publicznej PwC Polska
Barbara Onoszko, Konsultantka, Zespół Pomocy Publicznej PwC Polska
Dowiedz się więcej: Pozyskiwanie dotacji dla firm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny