MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dofinansowanie do wypoczynku dzieci z ZFŚS 2024. Sprawdź kwoty, zasady i dowiedz się, jakie dokumenty trzeba złożyć

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Dofinansowanie do wypoczynku dzieci z ZFŚS, czyli Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych może wspomóc finansowo rodziców w wyjazdach, takich jak kolonie czy obozy. Chcąc otrzymać świadczenie, trzeba jednak spełnić określone warunki. Kiedy wypłacane są wczasy pod gruszą? Jak złożyć wniosek? I kto może ubiegać się o dofinansowanie wypoczynku dziecka? W 2024 roku odpis podstawowy na ZFŚS poszedł w górę. Sprawdź szczegóły.

Spis treści

Wczasy pod gruszą za kolonię lub obóz

Wczasy pod gruszą to dodatkowe pieniądze na wypoczynek, które wypłacane są pracownikom zatrudnionym w ramach umowy o pracę. Pracodawcy, którzy tworzą Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych mogą przyznać dofinansowanie na wyjazd wypoczynkowy dzieci pracowników. Jednakże istnieją określone warunki, które muszą być spełnione, a określa je regulamin zakładowego ZFŚS.

dzieci na koloniach w lesie
Wczasy pod gruszą na dziecko w 2024 roku. Sprawdź zasady przyznawania świadczenia z ZFŚS i maksymalne kwoty w 2024 roku freepik

Nie każdy pracodawca jest zobowiązany do utworzenia takiego funduszu. Pamiętajmy, że świadczenie urlopowe nazywane „Wczasy pod gruszą” jest przyznawane wyłącznie osobom zatrudnionym na umowę o pracę.

Dofinansowanie do wypoczynku dzieci z ZFŚS w 2024 roku. Takie są zasady

W każdej firmie zatrudniającej co najmniej 50 pracowników konieczne jest utworzenie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Jeśli jednak liczba pracowników jest mniejsza niż 50 (ale większa niż 20) to ZFŚS może zostać utworzony na wniosek zakładowej organizacji związkowej.

Podstawą prawną dotyczącą Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych jest Art. 3. Ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.

Firma, która prowadzi już ZFŚS na wniosek pracownika dofinansowuje jego wakacje. To świadczenie pracownicze nazywane jest „Wczasy pod gruszą” i dotyczy nie tylko wypoczynku samego pracownika, ale może być także przeznaczone dla jego dzieci.

Aby skorzystać z tej możliwości, należy złożyć wniosek do ZFŚS. Co ważne, świadczenie może być wypłacone tylko raz w roku za urlop w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych. W przypadku starania się o świadczenie urlopowe za wyjazd dzieci koniecznie należy się wczytać w regulamin ZFŚS danej firmy.

W zależności od przepisów wewnętrznych firmy dofinansowanie za wyjazd dziecka można otrzymać w sytuacji, gdy dziecko wyjeżdża samodzielnie (np. na obóz lub kolonie), lub bez względu na rodzaj wyjazdu – pracownik może wnioskować o „Wczasy pod gruszą” dla siebie i dla dziecka, nawet jeśli wyjeżdżają razem.

Jak jest wyliczane świadczenie urlopowe?

Kwota świadczenia jest ustalana indywidualnie, zależy od wysokości zarobków pracownika, ale nie może być wyższa od ustawowo określonej górnej granicy.

– Wysokość świadczenia urlopowego (...) nie może przekroczyć wysokości odpisu podstawowego (...) odpowiedniego do rodzaju zatrudnienia pracownika, z tym że wysokość świadczenia dla zatrudnionych, o których mowa w art. 5 wysokość odpisu podstawowego (...) ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy pracownika – czytamy w ustawie.

Ile wynoszą wczasy pod gruszą w 2024 roku?

W 2024 roku odpis podstawowy na ZFŚS wzrósł, ponieważ jest naliczany na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w drugim półroczu 2023 roku. Z danych GUS wynika, że wynosi ono 6445,71 zł. W związku z tym maksymalne stawki wypłacane pracownikom na pełnym etacie za wczasy pod gruszą wynoszą:

  • 2417,14 zł – na jednego pracownika w przypadku normalnych warunków pracy;
  • 3222,86 zł – na jednego pracownika wykonującego pracę w szczególnych warunkach lub pracę o szczególnym charakterze.

Co ważne, Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych funkcjonuje cały rok i to od wewnętrznego regulaminu ZFŚS w danej firmie zależy, co dokładnie obejmuje dofinansowanie. Mogą to być zarówno letnie kolonie, jak i ferie zimowe. Od dodatku finansowego za wczasy pod gruszą nie odprowadza się składek ZUS.

Dla porównania w 2023 roku maksymalne stawki, które firmy wypłacały zatrudnionym w pełnym etacie w ramach świadczenia urlopowego wynosiły: 1 662,97 zł w przypadku normalnych warunków pracy oraz 2 217,29 zł w przypadku uciążliwych warunkach pracy.

Jakie dokumenty złożyć, gdy chce się uzyskać dofinansowanie wypoczynku dziecka?

Jeśli pracujesz na etacie w firmie, w której funkcjonuje Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych możesz złożyć wniosek w dziale HR w pracowniczym systemie elektronicznym lub osobiście. Pracodawca uwzględni „Wczasy pd gruszą” także, jeśli wnioskujesz o dofinansowanie wyjazdu dziecka. Dopytaj wcześniej o potrzebne dokumenty. Może to być np. faktura za opłacony wypoczynek.

– Wniosek o przyznanie dofinansowania wypoczynku w ramach ZFŚS najczęściej można składać internetowo np. na adres HR firmy lub osobiście w biurze zakładu pracy. W formularzu, jakiego wymaga firma, najczęściej trzeba uzupełnić jedynie czas urlopu oraz dochód miesięczny na członka rodziny. Czasem wymagane są także dodatkowe dokumenty takie jak m.in. PIT za poprzedni rok – czytamy w Strefie Biznesu

Wniosek składamy po wykorzystaniu urlopu, chyba że przepisy ZFŚS stanowią inaczej.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj
StrefaEdukacji.pl
!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dofinansowanie do wypoczynku dzieci z ZFŚS 2024. Sprawdź kwoty, zasady i dowiedz się, jakie dokumenty trzeba złożyć - Strefa Edukacji

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny