Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dłuższy urlop macierzyński

(adek) Kurier Poranny
Anna Krysiewicz: Dodatkowy urlop można łączyć z pracą u pracodawcy, który urlopu udzielił. Praca ta może być jednak wykonywana w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy.
Anna Krysiewicz: Dodatkowy urlop można łączyć z pracą u pracodawcy, który urlopu udzielił. Praca ta może być jednak wykonywana w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy.
Magda: Jestem na urlopie macierzyńskim. Słyszałam, że od stycznia 2010 roku mogę mieć dłuższy urlop. Co powinnam zrobić, aby otrzymać urlop i zasiłek macierzyński? Anna Krysiewicz, rzecznik ZUS Białystok: – Faktycznie, nowe uregulowania zawarte w Kodeksie Pracy i w ustawie chorobowej z 6 grudnia 2008 roku dają możliwość skorzystania z dodatkowego urlopu z przeznaczeniem na opiekę nad dzieckiem.

Każda matka, która urodziła dziecko lub przyjęła na wychowanie dziecko do lat 7 (w przypadku odroczenia obowiązku szkolnego – do 10 lat), po wykorzystaniu dotychczas przysługującego urlopu może wrócić do pracy lub zdecydować o kontynuowaniu opieki nad dzieckiem. Pracodawca ma obowiązek ten wybór respektować.

Korzystając z dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, zachowuje przez cały dodatkowy okres prawo do zasiłku macierzyńskiego.

I tak w przypadku urodzenia jednego dziecka od 1 stycznia 2010 roku każda matka ma prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego i zasiłku macierzyńskiego przez okres maksymalnie dwóch tygodni. W przypadku urodzenia się więcej dzieci podczas jednego porodu okres można wydłużyć do trzech tygodni.

  • Dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego pracodawca udziela na pisemny wniosek pracownicy.
  • Wniosek powinien być złożony w nieprzekraczalnym terminie siedmiu dni przed rozpoczęciem korzystania z dodatkowego urlopu.
  • Dodatkowy urlop można łączyć z pracą u pracodawcy, który urlopu udzielił. Praca ta może być jednak wykonywana w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. Wysokość zasiłku macierzyńskiego będzie wówczas pomniejszana proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy także w latach następnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny