MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dekalog przedsiębiorców w Białymstoku. Chcą zwrócić uwagę polityków na dotykające ich problemy. Spotkanie na Rynku Kościuszki

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Urszula Łobaczewska
Federacja Przedsiębiorców Polskich, Business Centre Club i Krajowa Izba Gospodarcza stworzyły wspólny 10-punktowy program "Dekalog przedsiębiorców". Przedstawiciele biznesu chcą zwrócić uwagę partii politycznych na dotykające ich problemy.

W sobotę (17 czerwca) przedsiębiorcy spotkali się na białostockim Rynku Kościuszki by wspólnie zaprezentować „Dekalog Przedsiębiorcy". Jest to dziesięciopunktowy program stworzony przez trzy współpracujące ze sobą organizacje biznesowe - Federację Przedsiębiorców Polskich, Business Centre Club oraz Krajową Izbę Gospodarczą.

- Wypisaliśmy tu 10 najistotniejszych dla przedsiębiorców spraw. Zależy nam na tym, by pozyskać w nich wsparcie społeczeństwa. W końcu przedsiębiorcy są solą naszej ziemi. Produkują, tworzą narodowy dochód i miejsca pracy... Jeżeli przedsiębiorczość będzie się rozwijać, społeczeństwu będzie żyło się lepiej - podkreśla Witold Karczewski, wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej, honorowy prezes Podlaskiej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Jak przyznają twórcy Dekalogu, znalazły się w nim rzeczy niezbędne do tego, by przedsiębiorcy mieli stabilność w realizacji swoich zadań. Jak podkreślają, stabilny przedsiębiorca, to zadowolony pracownik.

- Tym, co my przedsiębiorcy lubimy, jest stabilność i jasne zasady. Bez względu na to, jakie by one nie były, dostosujemy się. Ważne tylko, by były jasne i często się nie zmieniały. Nasz Dekalog w pewien sposób sankcjonuje zasady funkcjonowania biznesu w Polsce. Upraszcza i precyzuje działanie przedsiębiorstw. Dlatego jest dla nas bardzo ważny - mówi Jarosław Antychowicz, prezes Izby Handlowo-Przemysłowej.

W Dekalogu znalazły się kwestie dotyczące przepisów systemu podatkowego, stabilności prawa czy poprawy konkurencyjności i zwiększenia promocji polskich przedsiębiorstw.

Przedsiębiorcy pokreślili też konieczność konsultowania ze społeczeństwem przepisów prawa wpływających na warunki prowadzenia działalności gospodarczej, a także zaapelowali o wprowadzenie jednolitego systemu wzrostu wynagrodzeń dla wszystkich grup społecznych.

Dekalog jest elementem wspólnej kampanii informacyjnej FPP, BCC i KIG - #PrzedsiębiorcaToTeżWyborca-posłuchaj głosu 14 proc. wyborców. Organizacje zdecydowały się zwiększyć siłę swoich postulatów dzięki akcji zbierania podpisów pod Dekalogiem.

- Fakt, że przedsiębiorcy stanowią 14 proc. wyborców pokazuje, że jest w nas siła. Jeżeli społeczeństwo poprze nasze działania, możemy składać obywatelskie projekty ustawa, które będą sprzyjać przedsiębiorcom - mówi Teresa Hernik z Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Zbiórka podpisów trwa w całej Polsce.

Dekalog przedsiębiorcy

  1. Zrozumiałe i stabilne prawo oraz wzmocnienie dialogu społecznego
  2. Sprawiedliwy i czytelny system podatkowy
  3. Reforma systemu ubezpieczeń społecznych
  4. Zabezpieczenie rynku pracy przed zmianami demograficznymi
  5. Jednolity system wzrostu wynagrodzeń we wszystkich grupach społecznych
  6. Odpowiedzialna i zrównoważona polityka gospodarcza
  7. Poprawa bezpieczeństwa kraju
  8. Reforma systemowa ukierunkowana na poprawę stanu zdrowia Polaków
  9. Rozwiązania adresowane do sektora żywnościowego
  10. Poprawa konkurencyjności i zwiększenie promocji polskich przedsiębiorstw

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny