Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Decoupage, czyli o sztuce dekoracji

Olga Prusińska [email protected] tel. 85 748 74 12
Drewniane tace, ceramiczny talerz – nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o rodzaj przedmiotów, którym możemy nadać nowe oblicze za pomocą decoupage`u
Drewniane tace, ceramiczny talerz – nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o rodzaj przedmiotów, którym możemy nadać nowe oblicze za pomocą decoupage`u
W czasach, kiedy zalewa nas produkcja masowa, powraca moda na rzeczy wykonane ręcznie. Własnoręcznie.

Realizację naszych pomysłów i marzeń na stworzenie rzeczy o indywidualnym charakterze, będących absolutnie unikatowymi pracami artystycznymi umożliwia poznanie techniki dekoupage.

Decoupage – co to takiego?

Termin pochodzi z języka francuskiego. Określa on tworzenie kompozycji z naklejonych papierowych wzorów, które umieszcza się na butelkach, pudełkach, świecach, doniczkach, talerzach, meblach, a nawet na ubraniach. Decoupage - nazywany także techniką serwetkową, umożliwa nadanie indywidualnego charakteru nawet najbardziej banalnemu przedmiotowi. Daje przy tym okazję do tego, aby każdy odkrył w sobie twórcę.

Trochę historii na początek

Technika decoupage zapoczątkowana została w starożytnych Chinach przez wieśniaków, którzy nie nie mając pieniedzy na zakup nowych mebli i dekoracji do domu, robili kolorowe wycinanki z papieru, którymi ozdabiali okna, tworzyli papierowe lampiony, ozdobne pudełka i inne przedmioty.

Do Europy dotarła w epoce renesansu. Stała się bardzo popularna w wiktoriańskiej Anglii, gdzie nalepianki zastąpiły tredycyjne haftowanie. Następnie decoupage trafił do Francji, rozpoczynając triumfalny marsz przez europejskie salony i pracownie artystów.

Krok po kroku

Zabawę z decoupage zaczynamy od wizyty w sklepie, należy bowiem zaopatrzyć się w specjalne preparaty.

– Podstawą jest papier – mówi Katarzyna Kraszewska prowadząca warsztaty z techniki decoupage. – Możemy korzystać z trzech rodzajów papieru: zwykłego, ryżowego i velo. Oprócz papieru potrzebujemy specjalnych podkładów, lakierów i farb. Niezbędne do pracy są także pędzle, gąbki i dobre nożyczki.

Przed przystąpieniem do decoupage powinniśmy zastanowić się nad tym jaki efekt chcemy uzyskać. Wybór koloru, wzoru i odpowiednia kompozycja są tak samo ważne, jak wybór techniki, którą zastosujemy.

– Podstawowych technik w decoupage jest około dziesięciu – mówi Marzena Kościuczyk zajmująca się decoupagem od kilku lat. – Wiele z nich można ze sobą łączyć, na skutek czego powstają kolejne, dające bardzo wiele możliwości zdobniczych.

Jeżeli chcemy, żeby efektem naszej pracy było postarzenie talerza, tak aby nadać mu urok przedmiotu z kufra babuni, musimy posłużyć się techniką „cracle”. Polega ona na nakladaniu na dekorowane powierzchnie warstw specjalnych lakierów, które po wyschnięciu tworzą efekt spękania.

„Wiekowości” ramie lustra doda zastosowanie techniki złocenia. Po użyciu kleju, szablonu i złotych płatków lub folii nasze lustro zyska nowy, dostojny charakter.

Decoupage to przede wszystkim dowolność tworzenia. Możemy oklejać wszystko, a jak to zrobimy zależy właściwie tylko od nas samych.

– Techniką decoupage bawię się praktycznie codziennie – mówi Ewa Bohojło z Białegostoku. – Ozdabiam ramki na zdjęcia, talerze, filiżanki. Ostatnio nawet pudełeczko na różaniec.

Kurs dla początkujących

Dobrym początkiem przygody z decoupage jest szkolenie z podstaw tej techniki. Dowiemy się na nim, jak stosować poszczególne materiały, jak przygotowywać przedmioty do ich metamorfoz, jak malować, komponować papierowe motywy, jak przyklejać oraz wykańczać prace.

– Mam w domu wiele przedmiotów, na których chciałabym zrobić decoupage – mówi Joanna Bajsicka-Wasiluk. – Nie wiedziałam, jak się do tego zabrać i dlatego zapisałam się na kurs.

Z oferty takich kursów korzysta coraz większa liczba osób.

– W okresie jesienno-zimowym wzrasta zainteresowanie naszymi kursami – mówi Katarzyna Kraszewska. – Jest to bardzo dobry sposób na spędzenie sobotniego dnia, na zrelaksowanie się i przy okazji nauczenie się pożytecznej techniki, jaką jest decoupage.

Ile to kosztuje Zestaw startowy (podstawowy) 70-120 zł
Papier (w zależności od rodzaju) od 70 gr/szt do 10 zł za arkusz
Farba akrylowa 17 zł
Klej 9-43 zł
Lakier ochronny 15-47 zł

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny