Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy zleceniodawca ma płacić za ubezpieczenia społeczne?

(es)
Każdy ubezpieczony ma obowiązek  otrzymać miesięczną informację na której m.in. powinna być wykazana podstawa wymiaru składek, od której składki zostały naliczone - mówiła Anna Krysiewicz, rzecznik ZUS
Każdy ubezpieczony ma obowiązek otrzymać miesięczną informację na której m.in. powinna być wykazana podstawa wymiaru składek, od której składki zostały naliczone - mówiła Anna Krysiewicz, rzecznik ZUS fot. Archiwum
Wojciech: Dotychczasowy kontrakt, z którego byłem ubezpieczony wygasł. Mam jeszcze trzy umowy zlecenia, ale żaden zleceniodawca nie zgłosił mnie do ubezpieczeń społecznych, czy słusznie?

- Niesłusznie. Po wygaśnięciu umowy z której był pan objęty obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi, pierwsza z trzech umów rodzi obowiązek ubezpieczeń społecznych. Jeśli pozostali zleceniodawcy opłacają tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne, to dzięki Kompleksowemu Systemowi Informatycznemu jaki funkcjonuje w ZUS wcześniej czy później pana zleceniodawca będzie obciążony składkami.

Marian: Prowadzę działalność gospodarczą i zgłosiłem się do wszystkich ubezpieczeń społecznych. Mam zamiar zgłosić zawieszenie działalności na trzy miesiące. Czy po wznowieniu działalności w razie choroby zasiłek chorobowy będzie mi przysługiwał od pierwszego dnia choroby?

- Niestety nie. Osoba prowadząca działalność pozarolniczą, która zgłosiła się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego ma prawo do zasiłku dopiero po upływie 180 dni nieprzerwanego podlegania temu ubezpieczeniu. Jedynie przerwa, która nie przekroczy 30 dni nie przerywa biegu tego ubezpieczenia. Przedsiębiorca w czasie zawieszenia wykonywania działalności nie podlega w tym czasie ubezpieczeniom. Jeśli rozpocznie pan wykonywanie działalności po okresie trzech miesięcy i ponownie zgłosi się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, po 180 dniach nieprzerwanego ubezpieczenia będzie pan miał prawo do zasiłku chorobowego.

Jolanta: Pracuję w prywatnym zakładzie pracy. Moje wynagrodzenie zawsze jest wykazane na dwóch listach płac. Gdzie mogę sprawdzić czy pracodawca od pełnego wynagrodzenia odprowadza składki?

- Każdy ubezpieczony ma obowiązek otrzymać miesięczną informację na której m.in. powinna być wykazana podstawa wymiaru składek, od której składki zostały naliczone. Jeżeli pani otrzymuje taką informację, a nie jest ona zgodna ze stanem faktycznym należy ten fakt na piśmie zgłosić pracodawcy. Aby sprawdzić czy składki trafiają na pani konto należy zgłosić się do oddziału lub inspektoratu ZUS. Warto sprawdzić czy pracodawca odprowadza składki we właściwej wysokości, od faktycznego przychodu bo od składek zebranych na koncie będzie zależała w przyszłości wysokość świadczeń, które przyznaje ZUS.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny