Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy wyśle nasze sześciolatki do szkoły?

Marta Gawina
Teraz dzieci z pierwszej klasy powtarzają to wszystko, co miały w zerówce. Reforma oświaty ma to zmienić.
Teraz dzieci z pierwszej klasy powtarzają to wszystko, co miały w zerówce. Reforma oświaty ma to zmienić. fot. Anatol Chomicz
Obniżenie wieku to zreformowanie wizerunku szkoły podstawowej - mówi Anna Jóźwiak, białostocka polonistka

Kurier Poranny: Została Pani właśnie promotorem zmian w oświacie, które chce wprowadzić ministerstwo edukacji. I to już od września 2009 roku. Wiele osób po prostu się ich boi. Czy powinni?

Anna Jóźwiak, białostocka polonistka, wojewódzki promotor nowej podstawy programowej: Myślę, że nie. Celem reformy jest podniesienie jakości kształcenia, a tym samym podwyższenie wyników egzaminów zewnętrznych. Zmiana w systemie oświaty następuje dokładnie 10 lat po tej wielkiej reformie, w czasie której wyodrębniono gimnazja. I po 10 latach zdobytych doświadczeń przyszedł czas na ich porządkowanie. Natomiast moją rolą jako promotora jest organizowanie konferencji. To na nich dyrektorzy szkół i przedszkoli oraz samorządowcy dowiedzą się o najważniejszych zmianach w oświacie.

Najgłośniejsza to obniżenie wieku szkolnego. A rodzice nie chcą posyłać sześciolatków do szkół. Bo są nieprzygotowane.

- Przede wszystkim przez trzy lata rodzic ma prawo wyboru. Może zostawić dziecko w przedszkolu. Samo obniżenie wieku to zreformowanie wizerunku szkoły podstawowej. Klasy I-III mają być klasami przyjaznymi i bezpiecznymi. Dlatego planowane jest zapewnienie lepszej opieki, większego wachlarza propozycji świetlicowych. Czasy są takie, że rodzice długo pracują. Dzieci w przedszkolach są nawet do godz. 18. Podobnie ma być w szkołach. To w świetlicach będą realizowane zajęcia dodatkowe, które teraz mają przedszkola. I na te przygotowania szkoły dostaną pieniądze. Ministerstwo chce przeznaczyć na to 340 milionów zł.

Ale jest kolejny argument rodziców: "Po co moje 6-letnie dziecko ma iść do pierwszej klasy, skoro nauczy się pisać i czytać także w zerówce?".

- Teraz dzieci z pierwszej klasy powtarzają to wszystko, co miały w zerówce. Reforma oświaty ma to zmienić. Dzieci w przedszkolu uczyłyby się malować, rysować, myć ząbki, wspólnie przebywać w grupie. Natomiast dopiero w pierwszej klasie pojawiłaby się nauka pisania i czytania.

Nie tylko między zerówką a pierwszą klasą brakuje łączności programowej. Podobnie jest z gimnazjum i liceum. Tu też przerabia się często to samo.

- I tu też będzie zmiana. Nastąpi połączenie programowe gimnazjum i liceum. Powstanie czteroletni ciąg nauki ogólnej: trzy lata gimnazjum i pierwsza klasa liceum. Druga i trzecia klasa to kontynuacją kształcenia ogólnego, ale z wyborem przedmiotów maturalnych. Czyli uczeń obowiązkowo będzie uczył się polskiego, matematyki, dwóch języków obcych i WF-u. Reszta przedmiotów - do wyboru. Te mają przygotować ucznia do zdawania z nich rozszerzonej matury.

Czy to nie za wcześnie na dokonywanie tak naprawdę życiowych wyborów? Co z tymi uczniami, którzy stwierdzą w trzeciej klasie, że wolą historię niż chemię?

- Zmiany będą możliwe tylko na początku drugiej klasy. Myślę jednak, że młodzi ludzie rozwijają się teraz szybciej i poradzą sobie z wyborem.

Czy większy nacisk na przedmioty maturalne ukróci korepetycje?

- Myślę, że tak. I nie trzeba będzie płacić za naukę z danego przedmiotu. Bo tego uczeń w formie rozszerzonej nauczy się w szkole.

A co z językami obcymi?

- Od września angielski będzie obowiązkowy od pierwszej klasy podstawówki. Kontynuacja w gimnazjum i liceum, ale tutaj grupy uczniów zostaną podzielone ze względu na stopień zaawansowania językowego. Poza tym od pierwszej klasy gimnazjum pojawi się obowiązkowo drugi język obcy.

Zmienić ma się także wychowanie fizyczne.

- Teraz są cztery godziny WF-u. Zmiana polega na tym, że dwie godziny będą jak dotychczas - na sali gimnastycznej z nauczycielem. Pozostałe to fakultety, na przykład taniec, aerobik, w zależności od tego, co dana szkoła będzie mogła zaoferować. Ale fakultety mogą być też realizowane poza nią. W niektórych szkołach już działa taki podział.

Dziękuję za rozmowę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny