Spis treści
W związku z zapytaniami dotyczącymi terminów jesiennego stosowania nawozów przypominamy, że w wyjątkowych sytuacjach możliwe jest późniejsze, niż przewidziane w rozporządzeniu okresy nawożenia, stosowanie nawozów zawierających w składzie azot na gruntach ornych, informowało niedawno Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Oto terminy stosowania nawozów
To, kiedy można używać poszczególnych nawozów, określa program azotanowy. Według rozporządzenia graniczne terminy to:
- Dla nawozów naturalnych stałych, tj. obornika (mieszanina kału i moczu zwierząt wraz ze ściółką, czyli słomą, trocinami lub korą) oraz pomiotu ptasiego, na gruntach ornych: 31 października; na trwałych użytkach zielonych, uprawach wieloletnich i trwałych: 30 listopada.
- Dla nawozów azotowych mineralnych i nawozów naturalnych płynnych, tj. gnojowicy (mieszanina kału i moczu zwierząt z domieszką wody) oraz gnojówki (odciek z obornika), na gruntach ornych: 20 października, w niektórych gminach 15 lub 25 października; na trwałych użytkach zielonych, uprawach wieloletnich oraz trwałych: 31 października.
Więcej czasu na użycie nawozów z azotem. W listopadzie to możliwe
W wyjątkowych sytuacjach możliwe jest stosowanie nawozów z azotem na gruntach ornych w późniejszym terminie. Resort przypomina jednak, że nie dotyczy to nawożenia upraw pod osłonami i upraw kontenerowych.
Na to, czy jesienny termin może ulec zmianie, mają wpływ:
- niekorzystne warunki pogodowe,
- zakładanie uprawy jesienią po późno zebranych przedplonach, buraku cukrowym, kukurydzy lub późnych warzywach.
W przypadku pogody, np. nadmiernego uwilgotnienia gleby bądź suszy termin graniczny to 30 listopada, rolnik sam określa, czy ma potrzebę stosowania nawozu w terminie późniejszym niż ustalony 31 października.
Nie można również nawozić w przypadku, kiedy gleba jest zamarznięta, zalana wodą, nasycona wodą lub przykryta śniegiem, czytamy w komunikacie.
Ministerstwo przypomina też, że w uprawach zakładanych jesienią termin graniczny stosowania nawozów to koniec jesieni. Dopuszczalna dawka azotu w wieloskładnikowych nawozach nie może przekroczyć 30 kg N/ha. Warto też szczegółowo dokumentować termin zbioru, datę stosowania nawozu, jego rodzaj oraz termin siewu.
Źródło: MRiRW