Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

CKE opublikowała wyniki matury. Podlascy maturzyści drudzy w kraju pod względem zdawalności egzaminu dojrzałości

Magdalena Kuźmiuk
Magdalena Kuźmiuk
Aleksandra Janusz, Justyna Dubicka, Katarzyna Dudzińska i Magdalena Nowik jako absolwentki I LO w Białymstoku w czwartek odebrały świadectwa dojrzałości
Aleksandra Janusz, Justyna Dubicka, Katarzyna Dudzińska i Magdalena Nowik jako absolwentki I LO w Białymstoku w czwartek odebrały świadectwa dojrzałości Piotr Sawczuk
W czwartek Centralna Komisja Egzaminacyjna oraz Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży opublikowały wyniki egzaminu dojrzałości dla poszczególnych województw. Te są wspaniałe! Podlascy maturzyści wypadli niemal najlepiej w kraju. W walce o najwyższy wynik zdawalności wyprzedziła nas tylko Małopolska. W naszym województwie maturę zdało dokładnie 83,6 procent absolwentów.

- Jestem bardzo zadowolona, bo wyniki są lepsze, niż się spodziewałam. Choć przyznam miałam chwilę zwątpienia tuż po egzaminie, ale teraz jestem bardzo szczęśliwa. Nie miałam wyniku poniżej 80 procent, a matematykę i angielski zdawałam bardzo wysoko - cieszy się Magdalena Nowik, absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku.

- Ja też strasznie się stresowałam! Ale teraz jestem bardzo szczęśliwa. Ponad 90 procent miałam z chemii o 75 procent z biologii. Mogę się pochwalić, że matmę zdałam na 100 procent i angielski na 96 - dodała Katarzyna Dudzińska, również absolwentka I LO.

Dziewczyny razem z ponad 270 kolegami ze szkoły odebrali w czwartek upragnione świadectwa dojrzałości. Absolwenci podkreślali, że to był właśnie moment, na który ciężko pracowali przez ostatnie lata. Teraz pozostaje tylko trzymać kciuki za dostanie się na wymarzoną uczelnię. Dla Magdy będzie to Uniwersytet Warszawski, Kasi zaś chce studiować medycynę w Białymstoku albo w Gdańsku.

Dyrektor I LO Robert Winnicki jest dumny ze swoich tegorocznych absolwentów. Maturę zdali wszyscy. I to zdali na bardzo wysokim poziomie. - Wyniki były lepsze niż w ubiegłym roku - podkreśla dyrektor.

Znamy już wyniki tegorocznej matury. Średnia u nas jest lepsza niż ta w całej Polsce

W całym województwie świadectwa dojrzałości odebrało prawie 7000 tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych.

W czwartek Centralna Komisja Egzaminacyjna oraz Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży opublikowały wyniki egzaminu dojrzałości dla poszczególnych województw. Te są wspaniałe! Podlascy maturzyści wypadli niemal najlepiej w kraju. W walce o najwyższy wynik zdawalności wyprzedziła nas tylko Małopolska. W naszym województwie maturę zdało dokładnie 83,6 procent uczniów przystępujących do egzaminu.

- Wskaźnik ten - podobnie jak latach poprzednich - jest wyższy niż w kraju. Ale w tym roku ta różnica w porównaniu z poprzednimi latami jest najwyższa. To 3 punkty procentowe - przypomina Jolanta Gołaszewska, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży.

Wyniki matur w Białymstoku. Tak się zdaje maturę! Oto ranking najlepszych

Szansę na świadectwo jeszcze w tym roku ma 939 osób w województwie. Mogą one przystąpić do egzaminu w terminie poprawkowym, w sierpniu. 423 osoby w województwie (co daje 5,1 procent) nie zdały w tym roku matury z więcej niż jednego przedmiotu.

Jolanta Gołaszewska składa gratulacje przede wszystkim absolwentom podlaskich liceów. Ponieważ co roku coraz więcej absolwentów kończy egzamin sukcesem. W tym roku to aż 89 procent. W technikach 73,5 procenta absolwentów zdało maturę. Jednak jest to wynik również wyższy w porównaniu z wynikiem krajowym.

- Świetny średni wskaźnik zdawalności osiągnęli zdający obowiązkowy egzamin z języka polskiego - 96 procent. To zasługa absolwentów zarówno liceów, jak i techników. Podlascy maturzyści równie świetnie poradzili sobie z egzaminem z języka angielskiego: 96 procent w liceach ogólnokształcących i 91 procent w technikach. Nieco trudniejszy okazał się egzamin z matematyki, a w tym roku zdało go 88 procent tegorocznych absolwentów. To wynik wyższy niż w ubiegłym roku o 4 punkty procentowe - precyzuje dyrektor OKE.

Matura 2017. Podlascy maturzyści są drudzy w kraju

Najbardziej popularnymi przedmiotami na egzaminach na poziomie rozszerzonym były: język angielski, matematyka, język polski (w liceach), a w technikach - język angielski, geografia i matematyka.

W województwie podlaskim mamy dwoje tegorocznych maturzystów, którzy uzyskali bardzo wysokie wyniki, tzw. uzyskali minimum 90 procent punktów z wszystkich zdawanych egzaminów. - Wśród tych wyników oczywiście pojawiały się te 100-procentowe - podkreśla Jolanta Gołaszewska.

W piątek OKE poda wyniki matur w poszczególnych szkołach w województwie.

Kliknij w przycisk galeria (poniżej) by zobaczyć statystyki dotyczące tegorocznych matur

Prezentujemy wyniki sondy w której głosowaliście na licea w Białymstoku. W naszej zabawie to właśnie internauci wybrali to najlepsze (najpopularniejsze). Zobaczcie, jak rozkładały się głosy!

Oto najpopularniejsze licea w Białymstoku. Najlepsze szkoły ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny