Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Choroszcz: Sprzątanie parku pałacowego (zdjęcia, wideo)

Julita Januszkiewicz
Celem akcji jest ochrona oraz przywracanie dawnej świetności zabytkowego parku.
Celem akcji jest ochrona oraz przywracanie dawnej świetności zabytkowego parku. Anatol Chomicz
Muzealnicy, urzędnicy oraz uczniowie porządkowali park przy dawnej letniej rezydencji Branickich w Choroszczy. W planach jest przywrócenie dawnej świetności pałacu.

[galeria_glowna]

Sprzątanie letniej rezydencji Branickich w Choroszczy to tradycja. Co roku, we wtorek po Świętach Wielkanocnych spotykają się tam muzealnicy, pracownicy tamtejszego Muzeum Wnętrz Pałacowych, ochotnicy oraz samorządowcy. I robią porządki.

- Akcję zainicjował trzynaście lat temu dr Andrzej Michałowski. Do Choroszczy przyjechało wówczas pół Warszawy - wspomina Andrzej Lechowski, dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, któremu podlega choroszczańskie muzeum.

Celem akcji jest ochrona oraz przywracanie dawnej świetności zabytkowego parku. Trzeba bowiem po zimie zebrać śmieci z ogrodu, a także obciąć niepotrzebne krzaki i gałęzie, wyrwać chwasty czy zgrabić trawę. Wczoraj uprzątnięto 25 hektarów.

- Zebraliśmy sześć worków śmieci. Natrafiliśmy na butelki - mówili Kuba, Mateusz i Alan, uczniowie miejscowej podstawówki.
W sprzątaniu po raz pierwszy uczestniczyli ułani ze 110. Rezerwowego Pułku Ułanów z Klepacz.
W planach jest przywrócenie dawnej świetności pałacu i otaczającego go parku. - Będziemy starać się o milion złotych unijnego wsparcia w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na przygotowanie dokumentacji technicznej - wyjaśnia Andrzej Lechowski.

Będzie to dokumentacja dwóch pawilonów i dwóch oficyn, a także renowacji ujęcia wodnego, parku ze specjalnie strzyżoną roślinnością.

Rekonstrukcji wymaga też główny most oraz dwie małe kładki prowadzące na wyspę z pałacem. - Wkrótce rozpoczną się prace archeologiczne - mówi Andrzej Lechowski.

Przypomnijmy, że pod koniec ubiegłego roku część ogrodu została przebadana georadarem Udało się wtedy uchwycić ślady dawnej bramy wjazdowej wraz ze stróżówką, oficyny kuchennej. Odkryto też przebieg i lokalizację kanałów. Z kolei na terenie boskietów zlokalizowano niektóre alejki. Badania zweryfikowały dokładność planu z XVIII wieku. Autorem projektu jest francuski architekt Pierre Ricaud de Tirregaille.

Historia

Zespół parkowo-pałacowy w Choroszczy jest jednym z najcenniejszych, barokowych zabytków Podlasia. To letnia rezydencja hetmana koronnego Jana Klemensa Branickiego. Był budowany od 1745 roku, niemal do śmierci hetmana. W 1915 roku został zniszczony przez pożar. Zrekonstruowano go w latach 1961-1973.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny