Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Choroba "z kołysania"

(sab)
Choroba lokomocyjna dopada wszystkich, bez względu na płeć i wiek, chociaż zdecydowanie najczęściej cierpią dzieci w wieku do 10 lat. W wakacje, kiedy podróżujemy znacznie częściej i dłużej, problem staje się najbardziej aktualny.

Chociaż często uważamy, że problem choroby lokomocyjnej nas nie dotyczy, bądźmy przygotowani na zmagania z nią np. w czasie pierwszego w życiu lotu samolotem czy dłuższego rejsu promem. Wiedząc o skłonnościach do choroby, możemy powstrzymać czy złagodzić jej objawy, przyjmując profilaktycznie przed podróżą odpowiednie leki. Niektóre z nich, na bazie ziół, możemy podać również dzieciom bez obaw, że mogą powodować działania uboczne.

SKĄD TAKA REAKCJA

Jak jej uniknąć

Gdy źle znosisz podróż musisz mieć pod ręką środek zapobiegający objawom choroby i zażyć go, zgodnie z zaleceniem (zwykle pół godziny przed podróżą). Dostępne są różne leki przeciw chorobie, np. Aviomarin, Avioplant (lek ziołowy), Lokomotiv (również ziołowy, na bazie imbiru lekarskiego), leki homeopatyczne lub praktyczne plasterki naklejane na skórę.
A oto kilka żelaznych zasad, które pozwolą ci uniknąć niespodziewanych lub nasilonych objawów choroby:
l Przed wyjazdem staraj się nie stresować. Pamiętaj o dobrym nastawieniu do podróży;
l Przed i w trakcie podróży nie jedz obfitych i tłustych posiłków. Unikaj picia alkoholu (także piwa) i napojów gazowanych;
l Nie stosuj kosmetyków o intensywnych zapachach;
l Usiądź przodem do kierunku jazdy, przy oknie;
l Wybierz miejsce najmniej narażone na wstrząsy;
l Pij naturalną wodę mineralną lub źródlaną;
l Zajmij się w czasie jazdy, lotu jakąś absorbującą czynnością (krzyżówka, rozmowa, słuchanie łagodnej muzyki), która odwróci twoją uwagę od podróży;
l Jeśli poczujesz pogorszenie samopoczucia, przyjmij wygodną pozycję siedzącą, zamknij oczy, oddychaj głęboko i równomiernie.

Choroba lokomocyjna należy do tzw. kinetoz, czyli zaburzeń równowagi, wywołanych poprzez nagłe ruchy ciała. Jest wynikiem konfliktu ogarniającego nasze narządy zmysłów. Błędnik zlokalizowany w uchu wewnętrznym, odpowiadający za równowagę w czasie podróży, przesyła sygnały do mózgu, że jesteśmy w ruchu. Oczy zaprzeczają temu, co robi ciało, siedzimy przecież spokojnie. Mózg odbierając sprzeczne sygnały, nie bardzo umie sobie z tym poradzić i w rezultacie reaguje chorobą lokomocyjną.

JAKIE SĄ OBJAWY

Objawy są podobne, niezależnie od środka transportu. Chory źle się czuje, poci się, męczą go mdłości. W ślad za tym pojawia się ciężki oddech, częste przełykanie śliny, dokuczliwe ziewanie, senność, bladość, zawroty i bóle głowy oraz wymioty.

RODZAJE CHOROBY Wyróżnia się w zależności od środków lokomocji, z których korzystamy.
l Choroba samochodowa - sprzyja jej szybka, niespokojna jazda (dużo przyśpieszeń i hamowań), drogą z licznymi zakrętami, mocno pofalowaną (w górach), nad urwiskami itp.
l Choroba morska - cierpią na nią szczególnie osoby wrażliwe na ruch falowy i kołysanie. Zła kondycja fizyczna lub psychiczna i obserwowanie fal powodują nasilanie objawów.
l Choroba lotnicza - wywołana jest przez kołysanie się pokładu samolotu, przyśpieszania, pochylenia maszyny w czasie lotu, wznoszenie i opadanie oraz niekorzystne obniżenie ciśnienia tlenu w kabinie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny