Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chinatown w Białymstoku? Warszawa, Siena, Bangkok - białostockie skojarzenia

Tomasz Mikulicz [email protected] tel. 085 748 95 54
Róg Malmeda i Białówny to białostockie Chinatown?
Róg Malmeda i Białówny to białostockie Chinatown? Fot. Jerzy Doroszkiewicz
Malmeda i Jurowiecka jak Chinatown, Warszawska jak Aleje Ujazdowskie, Rynek Kościuszki jak Siena. Do jakich miejsc można jeszcze porównać nasze ulice i dzielnice?

Zatrzymajmy się na chwilę i popatrzmy na ulice, po których chodzimy codzienne do pracy, szkoły lub na spacer. Czy przypadkiem nie przypominają nam jakichś znanych miejsc z innych miast? Czy w ogóle da się je tak porównać?

Bojary jak Szwecja...

- Oczywiście, że się da. Ja na przykład tę część Białegostoku z Bojarami czy Węglówką nazywam Zabiałczem, od Zatybrza w Rzymie, lub białostocką Pragą. Bo to biedniejsza, lecz niepozbawiona specyficznego klimatu część miasta. Tak jak Praga w Warszawie - mówi Janusz Kaczyński, znany architekt.

Dodaje, że najpiękniejsza część tej naszej Pragi to Bojary, które z kolei kojarzą mu się z...

- Miastem Kalmar w Szwecji. Byłem tam na wakacjach. Idę, patrzę, a tam drewniane domki z ogródkami, jakby wyjęte z dawnych Bojar. Podobnie się czułem wśród starych zabudowań rybackich w Amsterdamie... - przekonuje.

Jak przy Barbakanie...

Kaczyński opowiada też o ulicy Kilińskiego...

- Chodzi o pewne subiektywne odczucie. Idzie się Rynkiem Kościuszki, przechodzi obok pomnika Piłsudskiego i katedry. Dalej jest pomnik Jana Pawła II. Z oddali patrzy na nas ksiądz Jerzy Popiełuszko. To powoduje, że wpada się w nastrój takiego wyciszenia, pokory. Zauważyłem, że nawet rozkrzyczana młodzież przerywa na chwilę rozmowy - opisuje.

Z dalszej części opowieści wynika, że kiedy idziemy dalej i wchodzimy w ulicę Kilińskiego, to ten podniosły nastrój opada. Znajdujemy się jeszcze wśród zabytkowej zabudowy, ale już nie czujemy jej monumentalizmu.

- To samo czuję w Warszawie, gdy mijając Barbakan, wchodzę w niewielką uliczkę prowadzącą do Nowego Miasta.

Kaczyńskiemu w ogóle centrum kojarzy się z warszawską Starówką. - Szczególnie teraz, po wycięciu tych chaszczy na dawnym skwerze. Brakuje tylko mimów i karykaturzystów, ale z czasem pewnie się tu pojawią - przewiduje.

Jeszcze dalej idzie Antoni Oleksicki, podlaski konserwator zabytków w latach 1989-2002. - Ja bym porównał rynek do zabytkowego centrum Sieny. To bardzo piękne miasto we Włoszech - opowiada.

Okazuje się, że tam również centrum to trójkątny plac otoczony zabudową pierzejową. - I tak jak u nas, odbywają się tam różne imprezy plenerowe - dodaje.

Malmeda - Chinatown?

Kilka kroków od Rynku mamy ulicę Malmeda, która przecina się z Białówny. Jest tam sporo punktów z kebabem, restauracja grecka. Przechodząc, można poczuć woń jedzenia. Na chodnikach walają się kawałki pomidorów czy ogórków. Czy to nam coś przypomina? Może Chinatown, na przykład w Bangkoku?

- Rzeczywiście można to tak porównać. Jest też taki fragment ulicy Jurowieckiej przy skrzyżowaniu z Sienkiewicza. Po wojnie był tam dworzec PKS. Wokół tworzyły się budy z gastronomią, wątpliwej kategorii knajpy... Część z tego jeszcze tam jest - mówi Adam Dobroński, historyk.

Zwraca też uwagę na ulicę Warszawską i fragmencik ulicy Sienkiewicza (zaraz przy skrzyżowaniu z Rynkiem Kościuszki, po tej stronie gdzie jest Akademia Teatralna).

Warszawska jak Piotrkowska

- Szczególnie widać to na Warszawskiej. Są tam XIX-wieczne kamienice, ozdobne wille dawnych fabrykantów, klimatyczne bramy. Kiedyś były tam urzędy, szkoły, szpitale... Przed wojną mówiło się nawet, że można tam żyć, nie wychodząc poza obręb ulicy - opowiada.

Dlatego też porównałby Warszawską do ulicy Piotrkowskiej w Łodzi. - A ja, oczywiście z przymrużeniem oka, skojarzyłbym Warszawską z Alejami Ujazdowskimi w Warszawie. A dokładnie ten fragment od kościoła św. Wojciecha do Pałacowej. Chodzi o klimat i charakter zabudowy. Brakuje tylko parku obok - śmieje się Andrzej Lechowski, dyrektor Muzeum Podlaskiego.

- Jako patriota lokalny, powiem jednak, że Białystok jest jedyny w swoim rodzaju - zaraz dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny