MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Chcą warsztatów z rodzicami i telefonu zaufania. Zakończyło się Młodzieżowe Forum o Zdrowiu Psychicznym "Młodzi dla Młodych"

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
14-12-2023 bialystok profilaktyka zdrowia psychicznego mlodziezy fot. wojciech wojtkielewicz kurier poranny/ gazeta wspolczesna/ polska press
14-12-2023 bialystok profilaktyka zdrowia psychicznego mlodziezy fot. wojciech wojtkielewicz kurier poranny/ gazeta wspolczesna/ polska press Wojciech Wojtkielewicz
Jak pomóc młodym osobom w zachowaniu dobrej formy psychicznej? O tym właśnie rozmawiano podczas spotkania Profilaktyka Zdrowia Psychicznego Młodzieży.

Czwartkowe spotkanie w Uniwersyteckim Centrum Kultury UwB to podsumowanie kilku miesięcy pracy grupy młodych białostoczan. Pod okiem ekspertów – m.in. socjologów i medyków, mając do dyspozycji niektóre wyniki projektu Białystok Plus, badającego zdrowie mieszkańców Białegostoku, młodzi ludzie dyskutowali o zdrowiu psychicznym i możliwościach wsparcia w tym zakresie.

Młodzieżowe Forum o Zdrowiu Psychicznym "Młodzi dla Młodych" zorganizowało międzynarodowe konsorcjum JoinUs4Health wspólnie z Młodzieżową Radą Miasta Białegostoku w czerwcu bieżącego roku. W skład konsorcjum ze strony polskiej wchodzą Uniwersytet w Białymstoku, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku oraz Fundacja SocLab.

W czwartek (14.12) kontynuowano prace, a wnioski młodzi ludzie przekazali ekspertom: pedagogom i psychologom, samorządowcom, osobom odpowiedzialnym za prowadzenie szkół, organizacji wspierających młodzież.

Młodzieżowa Rada Miasta chce szczególnie zwrócić uwagę na sześć wybranych rekomendacji:
Spacerek +
Centrum młodzieżowe
Edukacja z rodzicami i antystresowe warsztaty
Kampania społeczna “Wizyta u psychologa, terapeuty, psychiatry jest ok”
Telefon zaufania
Kampania “Nie świadectwo a człowiek na szóstkę”.

W czwartek te pomysły zostały przepracowane w grupach, by sprawdzić, czy ich wprowadzenie byłoby realne, no i czy przyniosłyby one oczekiwany skutek. A później przedstawić je ekspertom.

- To po to, by młodzież mogła skonfrontować swoje pomysły ze wszystkimi decydentami wszystkich urzędów w województwie, czyli Urzędu marszałkowskiego, urzędu miasta, organizacji pozarządowych, kuratorium czy posłami na Sejm - mówił dr Łukasz Kiszkiel, przedstawiciel zarówno Uniwersytetu w Białymstoku, jak i fundacji SocLab.

- Nasz projekt ma za zadanie pokazać i nam, i rodzicom, i nauczycielom, że oceny nie są częścią nas, że nie jesteśmy chodzącymi numerkami w dzienniku, ale ludźmi z duszą, którzy mają swoje pasje, którzy chcą iść w konkretnym kierunku, a niekoniecznie gonić do średniej 4,75 - mówiła Magdalena Iwaniuk, członkini Młodzieżowej Rady MIasta, pomysłodawczyni akcji “Nie świadectwo a człowiek na szóstkę”.

A Patryk Satuła, również członek Młodzieżowej Rady Miasta, rekomendował powstanie centrum młodzieżowego. - Potrzebne nam miejsce, gdzie my, młodzi, będziemy się spotykać, rozmawiać, tworzyć wspólnotę, gdzie każdy z nas będzie wysłuchany i zrozumiany - tłumaczy.

Podczas warsztatów, na których omawiane były pomysły, dorośli członkowie projektu podpowiadali odpowiednie rozwiązania, pomysły, skąd wziąć pieniądze na działania czy z którymi urzędnikami rozmawiać, zaznaczali ryzyko.

- Mamy świadomość, że wprowadzenie tych rozwiązań ma być procesem ewolucyjnym, a nie rewolucyjnym - mówił dr Łukasz Kiszkiel.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny