Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Certyfikat ISO. Dobre zarządzanie jest wizytówką firmy

Olga Prusińska [email protected] tel. 85 748 74 12
– System zarządzania zgodny z normą ISO porządkuje i utrwala zasady postępowania pracowników i kierownictwa firmy – mówi Henryk Wnorowski.
– System zarządzania zgodny z normą ISO porządkuje i utrwala zasady postępowania pracowników i kierownictwa firmy – mówi Henryk Wnorowski.
Wszystkie przedsiębiorstwa, które chcą się liczyć na rynku, powinny mieć certyfikat ISO 9001 – mówi Jan Mikołuszko, prezes firmy Unibep SA z Bielska Podlaskiego.

Posiadanie certyfikatu świadczy o tym, że firma jest zarządzana zgodnie z pewnym międzynarodowym standardem – mówi Maciej Dąbrowski, pełnomocnik zarządu ds. Zintegrowanego Systemu Zarządzania w Wodociągach Białostockich. – Może być to pomocne na przykład w kontaktach handlowych.

Normy ISO serii 9000 dotyczą zarządzania jakością. Zalecają m.in. dbanie o zadowolenie klientów i stałe udoskonalanie organizacji.

– Wytyczne ISO porządkują też wszystkie operacje procesu produkcyjnego i nadzór nad nim – dodaje Antoni Chojnowski, zastępca prezesa przedsiębiorstwa Prefbet ze Śniadowa.

Przeciwnicy certyfiaktu ISO uważają, go za niepotrzebną papierologię.

– To opinia typowa dla przedsiębiorców, którzy nie mają doświadczenia w zarządzaniu jakością – uważa Henryk Wnorowski, prof. Uniwersytetu w Białymstoku, prezes Polmosu Białystok.

Podobnego zdania jest Antoni Chojnowski, który zauważa, że prowadzenie dokładnej dokumentacji, ułatwia szybkie wychwycenie ewentualnych błędów, np. procesu produkcyjnego.

Dobrze opracowany i wdrożony system zarządzania jakością jest korzystną inwestycją dla firmy.

– Wdrożenie systemu zarządzania zapewnia odpowiedni rozwój przedsiębiorstwa, zarówno w sferze technologicznej, jak i infrastrukturalnej – mówi Maciej Dąbrowski z Wodociągów Białostockich.

Przedsiębiorstwo mające certyfikat ISO z serii 9000 jest postrzegane jako nowoczesne i stabilne, jego funkcjonowanie oparte jest na czytelnych zasadach.

– System zarządzania zgodny z normą ISO porządkuje i utrwala zasady postępowania pracowników i kierownictwa firmy – mówi Henryk Wnorowski.

Wdrażanie systemu oraz związane z nim działania i przemiany mogą trwać kilka miesięcy, a nawet kilka lat. Kiedy firma w końcu otrzyma certyfikat, musi liczyć się z kontrolami z instytucji certyfikującej i dostosowywaniem się do jej zaleceń. ISO otrzymuje się bowiem na określony czas. Certyfikat może zostać też odebrany.

– Dlatego przestrzegamy normy, które są niezbędne do jego utrzymania – mówi Antoni Chojnowski. – A w oparciu o zalecenia instytucji certyfikującej doskonalimy to, co już zostało zrobione, a wymaga jeszcze wprowadzenia drobnych poprawek.

 

Osiem zasad jakości

  • zorientowanie na klienta
  • kierownictwo wyznaczające kierunki rozwoju firmy
  • zaangażowanie pracowników
  • odpowiednie podejście do jakości procesów realizowanych w firmie
  • zarządzanie wzajemnie ze sobą powiązanymi procesami
  • ciągłe doskonalenie realizowanych procesów
  • podejmowanie decyzji opierając się na analitycznej, logicznej i intuicyjnej analizie dostępnych danych i informacji
  • tworzenie wzajemnie korzystnych stosunków z dostawcami
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny