MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Białymstoku nowotwory piersi leczą na światowym poziomie. BCO z prestiżowym certyfikatem

Ewa Bochenko
Ewa Bochenko
Na zdjęciu od lewej: dr n. o zdr. Magdalena Joanna Borkowska dyrektor BCO, dr n. med. Bogumiła Czartoryska-Arłukowicz koordynator merytoryczny Breast Cancer Unit, specjalista onkologii klinicznej, dr n. o zdr. Elżbieta Potentas koordynator organizacyjny Breast Cancer Unit, dr n. med. Leszek Kozłowski specjalista chirurgii onkologicznej, Ordynator Oddziału Chirurgii Onkologicznej ze Specjalistycznymi Pododdziałami Leczenia Chorób Nowotworowych BCO
Na zdjęciu od lewej: dr n. o zdr. Magdalena Joanna Borkowska dyrektor BCO, dr n. med. Bogumiła Czartoryska-Arłukowicz koordynator merytoryczny Breast Cancer Unit, specjalista onkologii klinicznej, dr n. o zdr. Elżbieta Potentas koordynator organizacyjny Breast Cancer Unit, dr n. med. Leszek Kozłowski specjalista chirurgii onkologicznej, Ordynator Oddziału Chirurgii Onkologicznej ze Specjalistycznymi Pododdziałami Leczenia Chorób Nowotworowych BCO BCO
Białostockie Centrum Onkologii leczy na światowym poziomie. Właśnie otrzymało prestiżowy certyfikat, dołączając tym samym do 42 najlepszych placówek na całym świecie.

- To, że nasza praca zyskała uznanie światowych ekspertów, a opieka jest zgodna z międzynarodowymi standardami jest nobilitacją - cieszy się Magdalena Joanna Borkowska, dyrektor BCO. - Ale tworząc Ośrodek dedykowany kobietom z chorobami piersi nie myśleliśmy o wyróżnieniach, tylko o podniesieniu jakości i bezpieczeństwa pacjentek. Taki miałam plan już od pierwszego dnia zarządzania szpitalem. Tym bardziej, że sama jako pacjentka onkologiczna wiem, co się wtedy czuje. Dlatego właśnie nasza misja brzmi: Pacjent w Centrum Uwagi - dodaje.

Białostockie Centrum Onkologii jako pierwszy ośrodek w kraju otrzymało prestiżowy certyfikat Europejskiego Towarzystwa Specjalistów ds. Raka Piersi (EUSOMA). To wyjątkowe wyróżnienie potwierdza, że opieka nad pacjentkami z rakiem piersi w BCO spełnia najwyższe europejskie standardy jakości.

- Każdego roku diagnozujemy i leczymy ponad 700 pacjentek z rakiem piersi z całego regionu, zapewniając im kompleksową opiekę. To doświadczenie, połączone z naszą determinacją w zapewnieniu najwyższej jakości świadczeń medycznych oraz wsparcia, sprawiło, że jako jedyny polski ośrodek otrzymaliśmy ten prestiżowy certyfikat — mówi dr n. med. Bogumiła Czartoryska-Arłukowicz, koordynator merytoryczny Centrum Chorób Piersi - Breast Cancer Unit, specjalista onkologii klinicznej.

Jednym z kluczowych elementów tego procesu było wypracowanie "ścieżki pacjenta", obejmującej opiekę od diagnostyki, przez leczenie, aż po monitorowanie pacjentek po zakończeniu terapii, zgodnie z europejskimi standardami. Elżbieta Potentas, koordynator organizacyjny Centrum Chorób Piersi - Breast Cancer Unit, wyjaśnia, że przed otrzymaniem certyfikatu niezależna międzynarodowa grupa audytorów sprawdzała dokumentację, opisy procedur, przyglądała się pracy koordynatorów i lekarzy.

- Spełnienie wymagań zawartych w procesach certyfikacyjnych wymagało od nas wszystkich systematycznej pracy i zaangażowania całego zespołu BCU, od koordynatorów aż po dyrekcję. Weryfikacja naszych starań przez niezależnych ekspertów pozwoliła nam dostrzec nasze mocne strony oraz te obszary, które cały czas możemy jeszcze udoskonalać. W tym wszystkim jednak cały czas staramy się wychodzić naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom naszych pacjentek w taki sposób, by czuły się dostrzeżone i zaopiekowane - dodaje Potentas.

Pomocny w wypracowaniu sprawnej i zgodnej z normami europejskimi opieki nad pacjentami był pilotażowy program Krajowej Sieci Onkologicznej. Białostockie Centrum Onkologii brało w nim udział jako jeden z czterech szpitali w Polsce. Jak z dumą podkreśla Borkowska, dziś europejskie trendy są takie, by ośrodki onkologiczne specjalizowały się w leczeniu konkretnych narządów, skupiając najlepszych specjalistów w danej dziedzinie i oferując kompleksowe leczenie. Centrum Chorób Piersi BCO jest właśnie takim ośrodkiem.

EUSOMA jest organizacją uznawaną za autorytet w dziedzinie raka piersi. Przyznając białostockiej placówce, potwierdza, że opieka nad pacjentkami i leczenie raka piersi są tu w pełni zgodne z tzw. złotymi standardami europejskimi. To nie tylko ogromny sukces dla BCO, ale także ważny krok naprzód w walce z rakiem piersi, który jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet w Polsce.
Białostocki ośrodek nie tylko podnosi jakość leczenia, ale również stanowi inspirację dla innych placówek medycznych w kraju, dążących do osiągnięcia podobnych standardów. Ale efekty starań jego kadry potwierdza nie tylko EUSOMA.

- Działamy także poza murami szpitala. Zaprosiliśmy do współpracy lekarzy rodzinnych, którzy poprzez specjalną platformę MammoProf umawiają swoje pacjentki do naszej poradni chorób piersi i na badania mammograficzne zachęcając w ten sposób do działań profilaktycznych. Do tej pory do programu przystąpiło już 60 placówek POZ i zostało zgłoszonych ponad 650 pacjentek – mówi dr n. med. Bogumiła Czartoryska-Arłukowicz.

Białostockie Centrum Onkologii często i chętnie organizuje też wydarzenia i akcje związane z edukacją zdrowotną.

- Nasz bieg po zdrowie - OnkoRun czy też konferencje dedykowane kobietom skupiają wokół Białostockiego Centrum Onkologii grono zaprzyjaźnionych ludzi - pacjentek i pacjentów oraz ich rodzin tworząc społeczność bohaterów BCO. Bo w tej trudnej walce z chorobą onkologiczną trzeba łączyć siły. Tylko tak możemy wygrać z rakiem - podsumowuje dyrektor Borkowska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze produkty spożywcze dla kobiet 40+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny