reklama

Cerkiew prawosławna. Furmani - ofiary Burego to męczennicy. Imiona i nazwiska - lista

(dj), na podst. orthodox.plZaktualizowano 
Pomnik upamiętniający furmanów na cmentarzu w Bielsku Podlaskim Archiwum
Święty Sobór Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego postanowił, że furmani, ofiary mordu z 31 stycznia z Puchał Starych, zostaną wpisane imiennie do grona Męczenników Chełmskich i Podlaskich

29 października 2019 roku pod przewodnictwem Jego Eminencji, Wielce Błogosławionego Sawy, Prawosławnego Metropolity Warszawskiego i całej Polski odbył się Święty Sobór Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

"Dla większej jasności wierzących co do oddawania czci modlitewnej męczenników ziemi podlaskiej – Furmanów, postanowiono wpisać Ich imiona do grona Męczenników Chełmskich i Podlaskich. Ich wychwalanie ustalić na dzień Zaleszańskiej Ikony Matki Bożej tj. ostatnią sobotę miesiąca lipca" głosi komunikat na stronie orthodox.pl.

Czytaj też: Romuald Rajs Bury - mord z 1946 roku

W swej treści ikona nawiązuje bezpośrednio do tragicznych wydarzeń jakie miały miejsce w Zaleszanach w 1946 roku, kiedy to żołnierze dowodzeni przez Romualda Rajsa ps. „Bury”, podpalili wieś i dokonali bestialskiego mordu na jej mieszkańcach za to, że byli prawosławni. Zginęło wówczas 17 osób, w tym dziewięcioro dzieci. W planach „Burego” mieli umrzeć wszyscy.

Oficjalna strona Cerkwi prawosławnej w Polsce publikuje listę ofiar:

 • Bilewski Wasyl;
 • Bondaruk Aleksander;
 • Bondaruk Michał;
 • Chwaszczewski Łukasz;
 • Dmitruk Aleksander;
 • Dmitruk Grzegorz;
 • Golonko Aleksy;
 • Grygoruk Wasyl;
 • Grygoruk Grzegorz;
 • Jakimiuk Jan;
 • Jakimiuk Teodor;
 • Jakuć Michał;
 • Juszczuk Jan;
 • Juziuczuk Aleksander;
 • Kendyś Piotr;
 • Kot Włodzimierz;
 • Laszkiewicz Michał;
 • Ławrynowicz Grzegorz;
 • Ławrynowicz Jan;
 • Łukaszuk Teodor;
 • Maksymiuk Aleksander;
 • Maksymiuk Aleksander;
 • Nazaruk Nikifor;
 • Niczyporuk Michał;
 • Pietruczuk Grzegorz;
 • Sawczuk Wasyl;
 • Siemieniuk Teodor;
 • Szadejko Mikołaj;
 • Szewczuk Włodzimierz;
 • Tadeuszuk Nikifor;
 • Tarasiuk Jan.

31 stycznia w okolicach Puchał Starych żołnierze "Burego" rozstrzelali 30 furmanów, którzy mieli im pomagać w transporcie. Oficjalnym celem pacyfikacji była eliminacja osób współpracujących z władzą komunistyczną.

Czytaj też: Romuald Rajs Bury. Rocznica mordu na Białorusinach

Romuald Rajs "Bury" w 1948 roku został aresztowany za swą działalność w podziemiu. Rozstrzelano go 31 grudnia 1948 r. W 1995 roku został zrehabilitowany, a jego rodzina otrzymała odszkodowanie, w sumie około 180 tys. zł Obecnie jest wymieniany wśród bohaterów tzw. Żołnierzy Wyklętych.

Czytaj też: Romuald Rajs Bury uczczony przez ONR Białystok w Bielsku i Hajnówce. Jego oddział dokonał pogromów

W 2005 roku Instytut Pamięci Narodowej zakończył śledztwo w sprawie mordów dokonanych na mieszkańcach okolic Bielska. Prokurator uznał, że Rajs jest winny "zbrodniom przeciwko ludności popełnionym w celu wyniszczenia części obywateli polskich z powodu ich przynależności do białoruskiej grupy narodowościowej o wyznaniu prawosławnym."

Mimo tak jasno przedstawionej opinii, rodziny pomordowanych do dziś nie otrzymały żadnej rekompensaty za śmierć swoich bliskich.

Uniemożliwia to obecne prawo. Odszkodowania dla rodzin ofiar Burego domagał się od lat m.in. prawosławny poseł Eugeniusz Czykwin.

Stanowisko w tej sprawie zajął m.in. rząd. Negatywnie odniósł się do projektu posła. Stwierdził, że oddział "Burego", popełniając zbrodnie, nie należał do struktur państwa polskiego, więc nie ponosi ono odpowiedzialności za jego działania.

Czytaj też: To było ludobójstwo

Z posądzaniem o te zbrodnie Romualda Rajsa nie zgadzają się organizatorzy Marszy Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 312

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
1 listopada, 18:54, Gość:

Nie potrzebne tak wstrętne komentarze ! Mój dziadek był zamordowany w tej bandzie miał 17lat jako młody chłopiec wyjechał pomagać ładować drzewo i nie wrócił . Ogromna tragedia bo babcia całe życie czekała że wróci. Trzeba troszkę zapoznać się z historią tym którzy tego nie rozumieją. Fakt był i tej historii już się nie zmieni i nie warto wychwalać tych którzy krew ludzka noszą na swoich rękach. Bóg sprawiedliwie osądzi nas wszystkich. Nie potrzebny jad ludzki na ustach i taka krytyka nie prowadząca do zgody . Dzięki Bożej mądrości mamy świętych którzy są dla nas znani, apostołowie ewangeliści męczennicy i inni.. o których jest nam wiadome. Dziś dzień wszystkich świętych a jutro dzień zmarłych naszych bliskich za których duszę będziemy się modlić. Furmani zginęli śmiercią męczeńską i dla cerkwi prawosławnej to jest wielka tragedia a jeśli kościół katolicki ich do grona świętych nie zalicza ... No cóż nie każdy katolik świadomy jest swojej wiary i tego że w kościele również są święci męczennicy którzy zostali dopisani do jakiejś tragedia danego miejsca i też nie wiadomo kim byli. Pamięć za życia jest święty? Hmm ale dla czego? A kim on jest jeśli mamy się w taki sposób doszukiwać szczegółów. Przez takie wpisy i komentarze dziadkowie tragicznie zamordowanych furmanów cierpią a wnuki którzy pamiętają historię będą wspominać . Historia jest żywa a krytyka bezzasadna, ten kto tak krytykuje i naśmiewa się szyderczo to otrzyma nagrodę tysiąc razy większy ból i nieszczęście na całą rodzinę. Niestety tak już jest. Życzę Bożego błogosławieństwa dla wszystkich ludzi.

3 listopada, 17:10, Gość:

A mój dziadek i jego najstarszy syn zostali zabici przez prawosławnych bialorusinow tylko dlatego ze byli Polakami i mieli masarnie w miejscowosci Wysokie teraz na Białorusi i TY twierdzisz ze polacy zabijali tylko ze buli Białorysinami . poczytaj historyczne ksiazki na temat Zaleszan Dubicz i okolicznych miejscowosci zamieszkiwanej przez ludnosc prawoslawna jak w latach 20i od 39 do 47 zprzedawali POlakow dla armi krasnej czy wam potomkom nie jest wstyd za waszych przodków za wasza kulture //////////

a mj

a czy tobe potomku polaków mordujących za pochodzenie i religię nie wstyd a kulturę i czyny twoich przodków?

G
Gość

Regularna armia za jaką uwał się bandyta "BURY" oraz za kogo uważają go narodowcy dziś według Konwencji Genewskiej nie dokonuje pacyfikacji i nie morduje ludności cywilnej!!!! Czyli w myśl prawa miedzy narodowego nawet dzisiaj był by sądzony jako pospolity zbrodniarz i to są fakty!!! Zapewne przed Sądem Europejskim nawet dziś dostał by wyrok dożywocia tak samo jak w dostali takie wyroki zbrodniarze z byłej Jugosławii.Dziwię się rodzinom pomordowanych furmanów ,że do dziś nikt nie skierował tej sprawy do Sądu Europejskiego o ludobójstwo. Był by wydany wyrok w tej sprawie ,a polski rząd był by zobowiązany uznać bandę "Burego" za ludobójców a rodzinom pomordowanych furmanów przyznać stosowne odszkodowanie!!! Temat raz na zawsze był by załatwiony i zostały by zakazane te hańbiące nas Polaków marsze w Hajnówce!!! To jest ciemna strona naszej historii niestety ale uważam że ten temat powinien w końcu być załatwiony przed Sadami między narodowymi!!!

G
Gość
1 listopada, 18:54, Gość:

Nie potrzebne tak wstrętne komentarze ! Mój dziadek był zamordowany w tej bandzie miał 17lat jako młody chłopiec wyjechał pomagać ładować drzewo i nie wrócił . Ogromna tragedia bo babcia całe życie czekała że wróci. Trzeba troszkę zapoznać się z historią tym którzy tego nie rozumieją. Fakt był i tej historii już się nie zmieni i nie warto wychwalać tych którzy krew ludzka noszą na swoich rękach. Bóg sprawiedliwie osądzi nas wszystkich. Nie potrzebny jad ludzki na ustach i taka krytyka nie prowadząca do zgody . Dzięki Bożej mądrości mamy świętych którzy są dla nas znani, apostołowie ewangeliści męczennicy i inni.. o których jest nam wiadome. Dziś dzień wszystkich świętych a jutro dzień zmarłych naszych bliskich za których duszę będziemy się modlić. Furmani zginęli śmiercią męczeńską i dla cerkwi prawosławnej to jest wielka tragedia a jeśli kościół katolicki ich do grona świętych nie zalicza ... No cóż nie każdy katolik świadomy jest swojej wiary i tego że w kościele również są święci męczennicy którzy zostali dopisani do jakiejś tragedia danego miejsca i też nie wiadomo kim byli. Pamięć za życia jest święty? Hmm ale dla czego? A kim on jest jeśli mamy się w taki sposób doszukiwać szczegółów. Przez takie wpisy i komentarze dziadkowie tragicznie zamordowanych furmanów cierpią a wnuki którzy pamiętają historię będą wspominać . Historia jest żywa a krytyka bezzasadna, ten kto tak krytykuje i naśmiewa się szyderczo to otrzyma nagrodę tysiąc razy większy ból i nieszczęście na całą rodzinę. Niestety tak już jest. Życzę Bożego błogosławieństwa dla wszystkich ludzi.A mój dziadek i jego najstarszy syn zostali zabici przez prawosławnych bialorusinow tylko dlatego ze byli Polakami i mieli masarnie w miejscowosci Wysokie teraz na Białorusi i TY twierdzisz ze polacy zabijali tylko ze buli Białorysinami . poczytaj historyczne ksiazki na temat Zaleszan Dubicz i okolicznych miejscowosci zamieszkiwanej przez ludnosc prawoslawna jak w latach 20i od 39 do 47 zprzedawali POlakow dla armi krasnej czy wam potomkom nie jest wstyd za waszych przodków za wasza kulture //////////

a mj

G
Gość

a co mnie obchodzi prawosławni ruscy

G
Gość

część osób z tej wioski kolaborowało z komuną i wydawali ludzi na śmierć więc co tu się dziwić za kolaboracje z okupantem była kara śmierć więc ci ludzie sami sobie wyrok wydali .

L
Lala

Jeżeli nie należał do struktur państwa polskiego to i nie może być zrehabilitowany. Przez kogo?

G
Gość

Nie potrzebne tak wstrętne komentarze ! Mój dziadek był zamordowany w tej bandzie miał 17lat jako młody chłopiec wyjechał pomagać ładować drzewo i nie wrócił . Ogromna tragedia bo babcia całe życie czekała że wróci. Trzeba troszkę zapoznać się z historią tym którzy tego nie rozumieją. Fakt był i tej historii już się nie zmieni i nie warto wychwalać tych którzy krew ludzka noszą na swoich rękach. Bóg sprawiedliwie osądzi nas wszystkich. Nie potrzebny jad ludzki na ustach i taka krytyka nie prowadząca do zgody . Dzięki Bożej mądrości mamy świętych którzy są dla nas znani, apostołowie ewangeliści męczennicy i inni.. o których jest nam wiadome. Dziś dzień wszystkich świętych a jutro dzień zmarłych naszych bliskich za których duszę będziemy się modlić. Furmani zginęli śmiercią męczeńską i dla cerkwi prawosławnej to jest wielka tragedia a jeśli kościół katolicki ich do grona świętych nie zalicza ... No cóż nie każdy katolik świadomy jest swojej wiary i tego że w kościele również są święci męczennicy którzy zostali dopisani do jakiejś tragedia danego miejsca i też nie wiadomo kim byli. Pamięć za życia jest święty? Hmm ale dla czego? A kim on jest jeśli mamy się w taki sposób doszukiwać szczegółów. Przez takie wpisy i komentarze dziadkowie tragicznie zamordowanych furmanów cierpią a wnuki którzy pamiętają historię będą wspominać . Historia jest żywa a krytyka bezzasadna, ten kto tak krytykuje i naśmiewa się szyderczo to otrzyma nagrodę tysiąc razy większy ból i nieszczęście na całą rodzinę. Niestety tak już jest. Życzę Bożego błogosławieństwa dla wszystkich ludzi.

c
cryo
1 listopada, 14:05, okoń:

Radni PO z Białegostoku otrzymali list od prezesa IPN, w którym demaskowane są kłamstwa jakimi wraz z mniejszościami posługują się dla szkalowania Żołnierzy Niezłomnych.

Romuald Rajs ma swoją literacką biografię, w której jego szlak bojowy jest dokładnie opisany - tytuł biografii:

KOMENDANT ,,BURY" BIOGRAFIA KPT. ROMUALDA ADAMA RAJSA ,,BUREGO" 1913-1949

Jego Eminencja wraz z pozostałymi uczestnikami Soboru, aby nie być w błędzie, powinni poznać treść publikacji. Życzę owocnego zgłębiania prawdy.

Zwycięzcy piszą historię na nowo. Lauren Kate .... Prawdy dowiesz się od przegranych..... jesteś żałosny Fetor ..... bolszewicka nowomowa i wygibasy prawne nic nie pomogą ....

i pytam się po raz kolejny Psich@@ju zyebie , który polski Naród hańbi swym oczywistym k@@restwem ...... odpowiedz wreszcie...

"31 października, 18:51, Gość:

"Męczennicy Chełmscy i Podlascy to są zwykli, wstrętni komuniści, którzy zostali skazani na karę śmierci."

no to przez jaki sąd? .... nadal zadaję to pytanie ..... Fetor .... na paskach TVPiSzczujni nie było tej istotnej informacji?

1 listopada, 01:16, Gość:

Napewno nie przez twój ubecko kacapski lewacki pomiocie

....no to przez jaki sąd hejtujący w Wigilię , Boże Ciało i w Uroczystość Wszystkich Świętych od rana , dewiancie opisujący nieustannie gwałty i mordowania małych dzieci Rafallusie Psich@@ju Fetorze Fetorowiczu K@@tasow

o
okoń

Radni PO z Białegostoku otrzymali list od prezesa IPN, w którym demaskowane są kłamstwa jakimi wraz z mniejszościami posługują się dla szkalowania Żołnierzy Niezłomnych.

Romuald Rajs ma swoją literacką biografię, w której jego szlak bojowy jest dokładnie opisany - tytuł biografii:

KOMENDANT ,,BURY" BIOGRAFIA KPT. ROMUALDA ADAMA RAJSA ,,BUREGO" 1913-1949

Jego Eminencja wraz z pozostałymi uczestnikami Soboru, aby nie być w błędzie, powinni poznać treść publikacji. Życzę owocnego zgłębiania prawdy.

c
cryo
1 listopada, 13:15, Gość:

A psychicznie chory, paranoik crya modli się stale do psiech-oooooooooooooooooooojów, bo zwiał mu ten któremu robił przymoczki z rumianku na odbycie czyli Rafalala. Opanował t to forum, tak dzieje się wszędzie i w każdym temacie.

1 listopada, 13:18, Gość:

Ten zboczeniec jest ponoć ojcem, czy własnego dziecka, wątpię hahaha

a kogo to obchodzi kanalio Rafallusie Psich@@ju hejtujący na tym forum , w co wierzysz a w co wątpisz ...jesteś gnidą pełną wszelkich najgorszych wad rodzaju ludzkiego ..... jesteś moralnym dnem ...zwykłym psychopatą na wolności.....

c
cryo
1 listopada, 13:15, Gość:

A psychicznie chory, paranoik crya modli się stale do psiech-oooooooooooooooooooojów, bo zwiał mu ten któremu robił przymoczki z rumianku na odbycie czyli Rafalala. Opanował t to forum, tak dzieje się wszędzie i w każdym temacie.

a opanował ..opanował ...bo Psich@@ju nie daję miejsca do hejtowania dla takiego ścierwa , jak ty Rafallusie....

i pytam się po raz kolejny Psich@@ju zyebie , który polski Naród hańbi swym oczywistym k@@restwem ...... odpowiedz wreszcie...

"31 października, 18:51, Gość:

"Męczennicy Chełmscy i Podlascy to są zwykli, wstrętni komuniści, którzy zostali skazani na karę śmierci."

no to przez jaki sąd? .... nadal zadaję to pytanie ..... Fetor .... na paskach TVPiSzczujni nie było tej istotnej informacji?

1 listopada, 01:16, Gość:

Napewno nie przez twój ubecko kacapski lewacki pomiocie

....no to przez jaki sąd hejtujący w Wigilię , Boże Ciało i w Uroczystość Wszystkich Świętych od rana , dewiancie opisujący nieustannie gwałty i mordowania małych dzieci Rafallusie Psich@@ju Fetorze Fetorowiczu K@@tasow

G
Gość
1 listopada, 13:17, Gość:

Ruski sam mordował, i dziwi się, że zamordowali ruskich a bronia na furmankach. Co za ruska hipokryzja.

Weszli do Polski jako okupanci i mordercy, i chcieli byc traktowani jak przyjaciele?

G
Gość
1 listopada, 13:15, Gość:

A psychicznie chory, paranoik crya modli się stale do psiech-oooooooooooooooooooojów, bo zwiał mu ten któremu robił przymoczki z rumianku na odbycie czyli Rafalala. Opanował t to forum, tak dzieje się wszędzie i w każdym temacie.

Ten zboczeniec jest ponoć ojcem, czy własnego dziecka, wątpię hahaha

G
Gość

Ruski sam mordował, i dziwi się, że zamordowali ruskich a bronia na furmankach. Co za ruska hipokryzja.

G
Gość
1 listopada, 11:05, Gość:

Ruski, prawosławny zwany 'misiejuk" pasożyt na polskiej ziemi tak został wychowany, i tak pisał na innym forum:

''MAM W DOOPIE POLAKA PAPIEŻA, AKA ŻOŁNIERZY'''

'''WYLAZŁEŚ ODBYTEM POLSKI SMIERDZIELU'''

''''OGLĄDAJ SIĘ ZA SIEBIE, JA CIEBIE DOPADNĘ I ZABIJĘ'''

To jest potomek sowieckiego okupanta i mordercy. A ilu jest takich jak misiejuk?

1 listopada, 12:50, Gość:

Tego nie napisał Polak, tego nie napisał normalny człowiek, i po słowach w tym tekście ;'''mam w dopie polaka papieża i ak-a żołnierzy''' mógł tylko napisac chory umysłowo kacap.

1 listopada, 13:12, Gość:

Tak to jest z nimi, piszą, mówia, a pózniej się wypierają, to są wyjatkowo podli tchórze, robactwo na polskiej wspaniałej ziemi.

to są padalce nie ludzie, to jest zgnilizna na polskiej ziemi

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3