Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Centrum Badań Klinicznych UMB. Pacjenci na siłowni, a naukowcy pracują nad nowym lekiem

Agata Sawczenko
Nasze badania to być może początek prac nad nowym lekiem na cukrzycę - mówi Łukasz Szczerbiński
Nasze badania to być może początek prac nad nowym lekiem na cukrzycę - mówi Łukasz Szczerbiński Anatol Chomicz
Bieżnia, ćwiczenia siłowe, a do tego sesja na rowerze stacjonarnym... Jeśli będziesz regularnie odwiedzał siłownię, odsuniesz od siebie ryzyko cukrzycy.

Takie m.in. są wyniki badań, jakie od kilku już lat prowadzi Łukasz Szczerbiński pod okiem prof. Adama Krętowskiego. To projekt „Mechanizmy molekularne efektywności wysiłku fizycznego w prewencji leczenia cukrzycy typu II”. Brzmi skomplikowanie, ale jeśli wyniki badań potwierdzą założenia jego realizatorów - leczenie chorych na cukrzycę będzie o wiele prostsze. Co więcej - za kilka lat skutkiem może być nawet nowy lek na tę chorobę.

- Chcemy poznać dokładne mechanizmy molekularne, poprzez które wysiłek fizyczny wpływa korzystnie na prewencje leczenia cukrzycy. W naszych badaniach oceniamy profil metabolitów, zmianę ekspresji genów, zmiany ekspresji mikro DNA i zmiany metylacji genów - tłumaczy Łukasz Szczerbiński. Znaczy to tyle, że naukowcy sprawdzają, co się dzieje w mięśniach podczas wysiłku fizycznego. Dlaczego ten wysiłek powoduje, że u pacjentów spada poziom glikemii. I czy faktycznie wysiłek fizyczny zapobiega rozwojowi cukrzycy. - Chcemy poznać dokładny mechanizm tego, co się dzieje w mięśniach, dlaczego akurat te mechanizmy są odpowiedzialne za korzystny profil glikemiczny pacjentów. No i mamy nadzieję, że to się przyczyni do powstania nowych leków, które efektywnie będą leczyły cukrzycę typu II - mówi Łukasz Szczerbiński.

Horyzont 2020. Na UMB ruszają prestiżowe studia. Przyjadą doktoranci ze świata

W ramach projektu chcą przebadać 120 białostoczan - samych mężczyzn w wieku od 40 do 65 lat. Brakuje im jeszcze 40 osób. Chętni mogą się zgłaszać do Centrum Badań Klinicznych UMB. - Najważniejszą dla nas grupą są pacjenci z cukrzycą typu II, chorujący maksymalnie pięć lat i leczeni preparatem metforminy. Drugą grupę stanowią pacjenci ryzyka rozwoju cukrzycy. A trzecią - pacjenci zdrowi - wymienia Łukasz Szczerbiński.

Udział w projekcie to dziewięć wizyt u lekarza oraz systematyczne ćwiczenia na siłowni - pod okiem trenera, przez pół roku. Kondycja zdrowotna badanych oceniana jest na początku, po trzech i sześciu miesiącach ćwiczeń. Każdemu wykonywany jest profil glikemii oraz krzywa cukrowa, oceniana jest wydolność fizyczna, pobierana tkanka tłuszczowa i mięśniowa do badań oraz zmiany w profilu lipidowym.

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Biostatystyka - dla pasjonatów medycyny i kierunków ścisłych

Są już pierwsze wnioski. - Obaliliśmy trochę stwierdzenia z poprzednich badań, że pacjenci z historią rodzinną cukrzycy typu II gorzej reagują na wysiłek. Z naszych badań wynika, że nie ma tu różnic pomiędzy nimi a tymi bez obciążeń genetycznych - mówi Łukasz Szczerbiński. I dodaje, że zaskoczeniem było też, że nie u wszystkich po wysiłku tak samo szybko spada poziom glukozy i cholesterolu. U niektórych pacjentów spada tylko glukoza, u innych tylko cholesterol.

Jednak najważniejsze jest porównanie wyników grupy chorujących i zdrowych. To pozwoli poznać mechanizmy związane z poprawą glikemii. - Jeśli poznamy te mechanizmy, to będziemy wiedzieli, że zmiany w glikemii pod wpływem wysiłku są związane z konkretnym szlakiem - tłumaczy Łukasz Szczerbiński. Ma nadzieję, że te informacje pozwolą w przyszłości opracować nowy, skuteczniejszy lek na cukrzycę.

Centrum Symulacji Medycznej UMB

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny