Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

By słońce nie sparzyło

(sab)
Mamy środek lata, co prawda niezbyt upalnego, ale sierpniowe słońce nieźle ostatnio dopiekało. Kto na wakacjach, urlopie - może w pełni korzystać z przyjemności opalania. Pani Anna jednak przeholowała. Teraz musi unikać słońca. "Przypomnijcie czytelnikom Kuriera na Zdrowie, że to nie żarty".

Przypominamy - nadmierne, zbyt długie "wystawianie się" może przynieść więcej szkody niż pożytku. Oparzenia I i II stopnia (i trwałe blizny), zmarszczki, przebarwienia, nadmierne wysuszenie i w efekcie szybsze starzenie się skóry, a wreszcie możliwość wywiązania się czerniaka - groźnego raka skóry - to właśnie skutki niewłaściwego opalania.

SKÓRA NASZĄ OCHRONĄ

Jak łagodzić

Lek. Grażyna Kamińska, specjalista dermatolog: - Jeśli już dopuściliśmy do oparzenia słonecznego (duży bolesny rumień, lokalne podwyższenie ciepłoty, a następnie pęcherze z odkrytymi rankami), należy obolałe miejsca schłodzić zimną wodą i zastosować dostępne w aptekach preparaty nawilżające (kremy, pianki, żele) zawierające panthenol i alantoinę, które łagodzą podrażnienia lub posmarować spieczoną skórę maścią dermazin. Podać witaminę C i wapno. Ulgę przynoszą też chłodne okłady sporządzane tradycyjnie ze zsiadłego mleka czy maślanki (można zmieszać z kawałkami lodu z czystej przegotowanej wody), ale nie należy ich stosować na pęcherze ze względu na możliwość zanieczyszczenia ranek bakteriami. Najlepiej użyć do tego wyłącznie produktów kupowanych, pasteryzowanych w opakowaniach (kefir, jogurt, maślanka) a nie domowego wyrobu. Trzeba też pić dużo lekko osolonych płynów.

Zbudowana jest z trzech warstw. Dwie górne i cienkie warstwy to naskórek i skóra właściwa. Pod nimi znajduje się znacznie grubsza warstwa tkanki podskórnej. Wszystkie warstwy zawierają gruczoły potowe, zakończenia nerwowe oraz całą sieć naczyń krwionośnych, dzięki którym skóra jest tkanką bardzo wrażliwą i za jej pośrednictwem odbierane są wrażenia zmysłowe takie jak: ciepło, zimno czy ból. Dzięki takiej budowie skóra stanowi skuteczną tkankę ochronną dla narządów wewnętrznych.

POPARZENIA SKÓRNE

Powinni unikać

Intensywnego słońca szczególnie powinni się wystrzegać:
l dzieci do trzech lat (jeśli już, to na bardzo krótko, z nakryciem głowy i zabezpieczeniem odkrytych powierzchni ciała preparatem z wysokim filtrem, tzw. blokerem (powyżej 30 SPF);
l kobiety w trakcie miesiączki, przyjmujące doustne środki antykoncepcyjne oraz inne hormonalne (np. w trakcie klimakterium)
l osoby otyłe;
l osoby ze schorzeniami układu oddechowego (w tym gruźlica) oraz układu krążenia (nadciśnienie, choroby serca);
l chorzy na nowotwory;
l osoby przyjmujące niektóre leki (np. antybiotyki z grypy teracyklin, doustne środki moczopędne, leki na bazie dziurawca, psychotropowe) - ryzyko uczuleń i przebarwień skóry;
l ludzie w podeszłym wieku;
l osoby z licznymi znamionami na skórze.

są następstwem działania na skórę jednego z pięciu czynników: wysokiej lub niskiej temperatury, światła słonecznego albo zimnego promieniowania nadfioletowego, związków chemicznych, elektryczności oraz tarcia. Oparzenia dzieli się na cztery stopnie, biorąc pod uwagę liczbę uszkodzonych warstw skórnych. Oparzenia pierwszego stopnia dotyczą uszkodzenia wierzchniej warstwy. W jego następstwie pojawiają się zaczerwienienia oraz obrzęk skóry. W oparzeniach drugiego stopnia tworzą się pęcherze oraz występuje częściowa martwica skóry. Jest to wynikiem uszkodzenia dwóch warstw tkanki. W przypadku uszkodzenia całej tkanki podskórnej dochodzi do całkowitej martwicy skóry (III stopień), które staje się szara i zwęglona. Oparzenia czwartego stopnia powodują martwicę głębiej położonych narządów.

GDY SPARZY SŁOŃCE

Poparzenie słoneczne jest typowym oparzeniem pierwszego stopnia. Polega na uszkodzeniu skóry i położonych pod nią naczyń krwionośnych z powodu nadmiernego wystawiania jej na działanie promieni słonecznych. Główne objawy, to zaczerwienienie skóry oraz uczucie gorąca. Naskórek staje się wrażliwy na dotyk. Przy większych oparzeniach słonecznych (II stopnia) mogą również powstawać na skórze pęcherze.
W sytuacji, kiedy przeholowaliśmy z opalaniem, trzeba przede wszystkim osłaniać poparzone miejsce przed promieniami słonecznymi do momentu zagojenia się skóry. Ważne przy leczeniu jest obniżanie temperatury poparzonego miejsca. Zewnętrzne warstwy skóry ochładzają się stosunkowo szybko, natomiast temperatura wewnątrz naskórka przez dłuższy czas pozostaje podwyższona, co prowadzi do ciągłego uszkadzania komórek. Dlatego tak ważne jest, aby natychmiast odprowadzić ciepło z poparzonej skóry - przechodząc w chłodne miejsce, używając chłodnej wody lub - szczególnie przy poważniejszych oparzeniach - stosując specjalne żele (np. dostępny w aptekach Burn Jel). Jeśli pojawią się duże bąble, wskazane jest zgłosić się do lekarza, gdyż na skutek ich pękania może dojść do zapalenia skóry lub infekcji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny