Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski. Ukończono tylko 5 inwestycji wybranych przez mieszkańców

Marta Gawina [email protected]
Projekt obejmuje cały kompleks sportowy, z którego korzystać będą mogli nie tylko uczniowie Zespołu Szkół Elektrycznych ale także wszyscy mieszkańcy
Projekt obejmuje cały kompleks sportowy, z którego korzystać będą mogli nie tylko uczniowie Zespołu Szkół Elektrycznych ale także wszyscy mieszkańcy UM Białystok
1 lipca rusza w Białymstoku trzeci już budżet obywatelski. Dotąd ukończono tylko 5 inwestycji wybranych przez mieszkańców.

Jest szansa, że do połowy listopada doczekamy się kolejnej obywatelskiej inwestycji. Właśnie został rozstrzygnięty przetarg na budowę Centrum Sportowego Tysiąclecia przy Zespole Szkół Elektrycznych w Białymstoku. To inwestycja, która zdobyła najwięcej głosów w ramach budżetu obywatelskiego na 2015 rok.

Będą mogli z niej korzystać wszyscy mieszkańcy miasta. W centrum ma działać m.in. boisko piłkarskie ze sztuczną trawą, bieżnia wokół boiska, rzutnia do pchnięcia kulą, trybuny sportowe na 100 miejsc. W planach jest też boisko wielofunkcyjne do piłki ręcznej, koszykówki, piłki siatkowej oraz siłownia zewnętrzna.

Zobacz też: Centrum Sportowe Tysiąclecia powstaje (zdjęcia)

- Centrum Sportowe Tysiąclecia to kolejny dowód na to, że do budżetu obywatelskiego, czy też partycypacyjnego, warto zgłaszać swoje pomysły - mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. - Warto, ponieważ pomysły te bardzo szybko z fazy planowania przechodzą w fazę realizacji - uważa.

Jednak białostoczanie są innego zdania. Mieszkańcy już dwukrotnie głosowali na obywatelskie inwestycje. Do realizacji w 2014 i 2015 roku wskazali ponad 20 pomysłów. Gotowych jest tylko pięć, w tym cztery w ramach budżetu obywatelskiego na 2014 rok. Białostoczanie wybierali je rok wcześniej. Na razie udało się wybudować kładkę na Dziesięcinach i ulicę Bacieczki, otworzyć centrum sportów miejskich oraz trasę narciarską w lesie Pietrasze.

Nie zakończyły się prace na Węglowej. Nie powstał jeszcze ośrodek piłkarski i osiedlowe boiska m.in. przy ul. Barszczańskiej. Nie ma bulwarów św. Jana Teologa na osiedlu TBS. W dodatku ta ostatnia inwestycja została zmieniona. Nie powstanie amfiteatr, który miał być centralnym punktem bulwarów. Z tegorocznych projektów udało się na razie zamontować bandy hokejowe na lodowisku przy ul. 11 Listopada.

Najczęstszym powodem poślizgu przy obywatelskich projektach są formalności. Przeciągają się przetargi, prace przy dokumentach. - Mieszkańcy, którzy głosowali na inwestycje mogą się denerwować. Często nie mają pojęcia o tych kwestiach formalnych. Idealnie byłoby, gdyby wybrane zadania realizowano w ciągu 12 miesięcy - uważa prof. Robert Ciborowski, ekonomista z UwB. Jego zdaniem przy budżetach obywatelskich procesy inwestycyjne powinny zostać skrócone do minimum. O to powinni zadbać rządzący.

A Białystok przygotowuje się do trzeciej edycji budżetu. Do wydanie będzie 12 mln zł. Zgłaszanie projektów rozpocznie się 1 lipca.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny