Na wczorajszej konferencji prasowej odniósł się do piątkowej publikacji „Kuriera Porannego”, a konkretnie wywiadu z prof. Aliną Kułakowską. Wojewódzka konsultant do spraw neurologii mówiła o dramatycznej sytuacji neurologii na Białostocczyźnie, inercji władz oraz o tym, co należy natychmiast zrobić, by mieszkańcy regionu mieli szansę na przeżycie udaru.
Dramat na neurologii. Jak przeżyć udar?
- Przyszedł ten czas, że nie można zasłaniać się mitycznym stwierdzeniem: „nie mamy kompetencji”, robimy swoje i więcej nic nie możemy. Tu naprawdę musi ktoś w końcu podjąć męską decyzję, bo w przeciwnym razie skażemy mieszkańców na umieranie - apelowała prof. Alina Kułakowska.
Czytaj:Bezczynność władz skaże nas na umieranie
Dramatyczna sytuacja jest zwłaszcza na Białostocczyźnie. W ciągu pięciu ostatnich lat ubyło 30 proc. łóżek udarowych i ponad 40 proc. ogólnoneurologicznych. W tym roku sytuacja jeszcze bardziej się pogorszyła, bo szpital w Choroszczy zmniejszył swoją bazę o 27 łóżek.
Na dodatek po remoncie oddziału w szpitalu wojewódzkim w Białymstoku liczba łóżek zmniejszyła się o połowę - z 92 do 46. Aktualnie na 750-800 tys. mieszkańców Białostocczyzny przypada 46 łóżek udarowych i 80 ogólnoneurologicznych. Do tego w województwie brakuje lekarzy, 25 obecnie pracujących jest w wieku emerytalnym, a najstarszy ma 80 lat.
- Chciałbym powtórzyć swój apel, który co jakiś czas kieruję, do szpitali, ich organów założycielskich, by tworzyły oddziały neurologiczne z pododdziałami udarowymi - mówił na wczorajszej konferencji Maciej Olesiński.
NFZ gwarantuje finansowanie łóżek udarowych i ogólnoneurologicznych
Szef NFZ widzi promyczek w tunelu. Po rozmowach z przedstawicielami samorządu województwa pojawiła się deklaracja, by odbudować bazę łóżkową w Śniadecji do stanu sprzed remontu.
- Czekamy na odpowiedź, ile łóżek wchodziłoby w grę i czy możliwe będzie utworzenie drugiego miejsca udzielania świadczeń. My gwarantujemy finansowanie - zapewniał dyrektor Olesiński.
Przyznał jednocześnie, że obecnie płaci ryczałtem szpitalowi za świadczenia neurologiczne tyle samo, co przed remontem.
Maciej Olesiński ujawnił też, że dwa szpitale przy zwiększonym finansowaniu zadeklarowały więcej świadczeń już w tym roku, a trzeci chęć otwarcia oddziału neurologicznego z pododdziałem udarowym w 2022 roku. Nie chciał jednak ujawnić , o jakie placówki chodzi.
Dziś do sytuacji w neurologii ma się odnieść marszałek. Samorząd wojewódzki nadzoruje szpitale wojewódzkie w Białymstoku, Łomży i w Suwałkach oraz szpital psychiatryczny w Choroszczy z oddziałem neurologicznym.
Wnuczek do wynajęcia
To hasło akcji podlaskiego oddziału NFZ skierowanej do babć dziadków z okazji Ich święta. Seniorzy, którzy 21 i 22 stycznia w godz. 8-16 odwiedzą białostocką siedzibę NFZ (ul. Pałacowa 3) będą mogli skorzystać z pomocy w aktywacji Internetowego Konta Pacjenta. Pomogą w tym bezpłatnie pracownicy NFZ, którzy wcielą się we wnuczków. Dzięki aktywacji IKP e-recepty będą przychodzić w formie SMS-a lub mejla.