MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Grajewo. Centrum Zdrowia Psychicznego działa już w nowym miejscu. Na remont szpital wydał prawie 1,4 mln zł

Agata Sawczenko
Do dyspozycji medyków i pacjentów został oddany świeżo wyremontowany obiekt. Jednopiętrowy budynek o powierzchni 240 mkw.
Do dyspozycji medyków i pacjentów został oddany świeżo wyremontowany obiekt. Jednopiętrowy budynek o powierzchni 240 mkw. Szpital w Grajewie
Jest punkt zgłoszeniowo-koordynacyjny, oddział dzienny oraz całodobowy oddział psychiatryczny. Centrum Zdrowia Psychicznego w Grajewie działa już w nowym miejscu. Grajewski szpital zdecydował się na wyremontowanie nieużywanego wcześniej budynku. Teraz, na 240 mkw. jest dużo wygodniej. Na remont szpital przeznaczył 1,35 mln zł z własnego budżetu.

Centrum Zdrowia Psychicznego przy szpitalu powiatowym w Grajewie działa od 2018 roku, kiedy to Ministerstwo Zdrowia wprowadziło pilotaż tego typu jednostek. Pracują tu psychiatrzy, psychologowie, psychoterapeuci i terapeuci zajęciowi. Jednak jeszcze do niedawna poradnie i oba oddziały: opieki dziennej oraz całodobowej, mieściły się w głównym budynku szpitala. Było więc dość ciasno i niewygodnie.

TOP 20 białostockich stomatologów. Tych lekarzy dentystów pacjenci cenią najbardziej

Teraz to się zmieniło. Do dyspozycji medyków i pacjentów został oddany świeżo wyremontowany obiekt. Jednopiętrowy budynek o powierzchni 240 mkw., należący co prawda do szpitala, ale do tej pory niewykorzystywany do celów medycznych. Obiekt przeszedł gruntowny remont: powstały gabinety lekarskie, sale, gdzie prowadzone są zajęcia terapeutyczne. Podsumowując: jest wygodniej, bezpiecznej i estetyczniej. Całość kosztowała 1 mln 350 tys. zł. Jak mówi Marta Romanowska, dyrektorka szpitala, całość funduszy pochodziła z budżetu własnego szpitala.

- Mogliśmy te pieniądze wygospodarować dzięki stale poprawiającej się sytuacji finansowej szpitala - mówi Marta Romanowska.

Dziś, po remoncie, w oddziale dziennym psychiatrycznym jest 20 miejsc. W nowe miejsce lada dzień zostaną przeniesione również poradnie.

- Poprawił się komfort pacjenta, efektywność pracy personelu. To efekt lepszej organizacji przestrzeni. Mamy też nowoczesne systemu bezpieczeństwa - mówi Marta Romanowska.

CZP opieką obejmuje pacjentów z powiatu grajewskiego, a od stycznia ubiegłego roku zgłaszać się tu mogą również mieszkańcy sąsiedniego powiatu monieckiego.

Warsztaty w BCO. Lekarze uczyli się endoskopii onkologicznej

Co CZP trafiają w kryzysie psychiatrycznym, z depresją, ale też zmagający się z uzależnieniami, np. od alkoholu. Tu mogą liczyć na kompleksową pomoc psychiatryczną: zaczynając od podstawowego poradnictwa, przez różnego rodzaju formy terapii, a kończąc na przyjmowaniu na farmakoterapię.

W szpitalu działa też 20-łóżkowy oddział cołodobowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny przyznana

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny