Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bitwa o Białystok. Znowu będziemy walczyli z wrogimi bolszewikami

Julita Januszkiewicz
Być może w rekonstrukcji bitwy o Białystok wezmą udział członkowie Konnej Grupy Rekonstrukcji Historycznych Kresy (na zdjęciu). Trwają rozmowy z organizatorami widowiska.
Być może w rekonstrukcji bitwy o Białystok wezmą udział członkowie Konnej Grupy Rekonstrukcji Historycznych Kresy (na zdjęciu). Trwają rozmowy z organizatorami widowiska. Czesław Karpiński
Ponad stu rekonstruktorów z bronią. Tak będzie wyglądała pierwsza inscenizacja wydarzeń bitwy o Białystok, która rozegrała się 22 sierpnia 1920 r.

Kapitan Józef Bronisław Marjański był dowódcą I batalionu 1. pułku piechoty Legionów. To jego żołnierze zdobyli Białystok w walce z bolszewikami. Marjański jednak poległ w walkach ulicznych od kul mieszkańców sprzyjających bolszewikom. Kapitan zginął na skrzyżowaniu ulicy Warszawskiej z Pałacową 22 sierpnia 1922 roku. Miał 28 lat.

To w tym miejscu w niedzielę, 21 sierpnia, obejrzymy rekonstrukcję tych wydarzeń. To będzie pierwsza taka inscenizacja w naszym mieście.

- Dogrywamy scenariusz i największe grupy rekonstrukcyjne - mówi Wojciech Hernik ze Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych „Czemu by nie”, który przygotowuje widowisko od strony technicznej.

- Bitwa o Białystok była ostatnią fazą operacji warszawskiej, która przyniosła Polsce zwycięstwo w wojnie z bolszewikami. Jej przebieg i rozmach był efektem zaciętej walki polskich legionistów z przebijającym się wrogiem. Nieustępliwość i pogarda śmierci w tym wypadku była godna podziwu. Takiej bitwy Białystok nie miał nigdy wcześniej - opowiada Marek Gajewski z Muzeum Wojska.

W rekonstrukcji weźmie udział ponad 100 odtwórców z całej Polski. - Prawdopodobnie jako bolszewicy będziemy tłukli Polaków - mówi Zenon Zarzycki z Konnej Grupy Rekonstrukcji Historycznych Kresy.

- Specjalnie ściągamy z Czech samolot z czasów I wojny światowej - zdradza Wojciech Hernik.

Andrzej Lechowski, dyrektor Muzeum Podlaskiego, zauważa, że żadna rekonstrukcja nie odtworzy wiernie wydarzenia, ale na pewno je przybliży bądź zachęci do lektury. - Mogę polecić bardzo dobrą książkę Marka Gajewskiego o 1920 roku w Białymstoku - mówi Lechowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny