Bielsk Podlaski. Tworzą zgodną rodzinę. Tutaj każdy senior może realizować swoje marzenia

Donata Żmiejko
Donata Żmiejko
Seniorzy z Bielskiego Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku się nie nudzą. Zdobywają wiedzę, uczestniczą w zajęciach wokalnych, teatralnych, rekreacyjnych i biorą udział w wycieczkach - tych bliższych i dalszych.
Seniorzy z Bielskiego Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku się nie nudzą. Zdobywają wiedzę, uczestniczą w zajęciach wokalnych, teatralnych, rekreacyjnych i biorą udział w wycieczkach - tych bliższych i dalszych. UTW w Bielsku Podlaskim
Są razem. Wspierają się. Zdobywają wiedzę i przy tym znakomicie się bawią. Na pewno się nie nudzą, bo od lat mają ciekawe pomysły na spędzanie wolnego czasu. To studenci Bielskiego Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Bielskie Stowarzyszenie UTW działa od marca 2011 roku i obecnie liczy 120 członków. Studenci-seniorzy są w wieku od 65 do 85 lat, w zdecydowanej większości mieszkańcy Bielska Podlaskiego, chociaż są też z pobliskich okolic. Siedzibą UTW jest Osiedlowy Dom Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej w Bielsku Podlaskim i tam odbywają się zajęcia, imprezy, spotkania.

– UTW tworzone są przy ośrodkach akademickich, a w naszym mieście nie mamy wyższej uczelni, ale patronat naukowy sprawuje rektor Uniwersytetu w Białymstoku – mówi Tamara Rusaczyk, prezes Bielskiego Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku. – Sama nazwa „uniwersytet” do czegoś zobowiązuje, toteż główny nacisk kładziemy na odpowiedzialność, obowiązkowość i aktywność. Dzięki takiemu podejściu jesteśmy organizacją najbardziej prężną i nie fikcyjną. Nam to owocuje, bo z nami wszyscy chcą współpracować i są przekonani, że nie zawiedziemy. My z kolei na tym korzystamy, bo wiele się dzieje i z wielu inicjatyw innych podmiotów możemy skorzystać i ubogacić życie naszych seniorów, zaspokoić potrzeby, by być z ludźmi i służyć dla ludzi.

W bogatym programie zajęć studentów UTW są wykłady oraz spotkania w grupach - sekcja języka angielskiego i niemieckiego, informatyki, gimnastyki i gimnastyki w wodzie, tenisa stołowego, nordic walking, są też warsztaty teatralne, a także prężnie działa grupa rękodzieła.

Seniorzy jeżdżą do pobliskich, pozornie znanych dla nich miejscowości i odkrywają zawsze coś ciekawego i nieznanego. Seniorzy wyjeżdżają też do innych krajów. We wrześniu na przykład odbyli wycieczkę do Czarnogóry. Pobyt składał się z plażowania i wycieczek zarówno bliższych, jak też całodziennych, urozmaiconych smakowitymi degustacjami jadła i napitku. Dzięki wyjazdom poznali Czarnogórę nie tylko w części przybrzeżnej, ale też „od środka”.

Studenci-seniorzy z Bielska Podlaskiego współpracują z przedszkolami i szkołami, Bielskim Domem Kultury (udział w festynach, konkursach, przeglądach, koncertach), z Osiedlowym Domem Kultury, Biblioteką Miejską (kolędowanie, wielkie czytanie, prezentowanie studenckiej twórczości poetyckiej, inscenizacje). Cenna jest też współpraca z Nadleśnictwem Bielsk, bo seniorzy mają tutaj znakomite źródło informacji dotyczącej edukacji leśnej. Seniorzy mają również spotkania z funkcjonariuszami z Komendy Powiatowej Policji w Bielsku Podlaskim – chodzi o bezpieczeństwo osób starszych. Studenci mają też wsparcie ze strony Urzędu Miasta Bielsk Podlaski.

Bielscy studenci poprzez udział w przeglądach i konkursach współpracują z UTW w Kolnie, Wysokiem Mazowieckiem, Białymstoku, Hajnówce, Zespołem „Ustronie” ze Skierniewic, Białoruskim Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym oraz Stowarzyszeniem Poetów Ziemi Bielskiej (konkursy, wspólne przedsięwzięcia).

– Co roku przystępujemy do konkursów na realizację zadań publicznych – mówi Tamara Rusaczyk. – W tym roku zrealizowaliśmy pięć zadań – dwa z powiatu bielskiego i trzy z miasta Bielsk Podlaski. Z dofinansowania realizowaliśmy m.in. „Zachód słońca Seniora powinien być pogodny i godny” – to wycieczka do Ciechanowca na Święto Chleba, wyjścia na pływalnię, „Czwartkowe spotkania przy samowarze” – raz w miesiącu, „Terapia zajęciowa lekarstwem na zdrowie” – zajęcia teatralne i plastyczne. W ramach zajęć plastycznych był wernisaż. Malowaliśmy też obrazy. Były zajęcia teatralne i przeprowadziliśmy „Konkurs na baśnie mego regionu” (uczestniczyli w nim seniorzy i młodzież szkolna).

Seniorzy z bielskiego UTW są dumni m.in. ze swego chóru „Jesienny Liść”, który śpiewa różne pieśni, najczęściej białoruskie, ukraińskie, rosyjskie, ale też i polskie. Chór uczestniczy w lokalnych przeglądach, na swoim koncie ma także wyjazdy na przeglądy ogólnopolskie. Piosenki wykonywane przez chór „Jesienny Liść” są przyjmowane przez publiczność gorącymi brawami.

– Nasz chór „Jesienny Liść” powstał na zasadzie „Każdy śpiewać może, jeden lepiej, drugi gorzej” i my śpiewamy, pomimo, że nie mamy dyrygenta, nikt nam nie przygrywa i nikt wśród nas nie posiada muzycznych certyfikatów – mówi prezes Bielskiego Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku. – I to jest właśnie sposób na lepszą jakość życia, gdyż śpiewamy nie tylko dla siebie. Bierzemy udział w konkursach, przeglądach nie tylko w swoim mieście, ale wyjeżdżamy do Kolna na Biesiadę Kolneńską, do Białegostoku na przegląd kolędniczy, uświetniamy festyny i inne imprezy, jak Dni Bielska Podlaskiego, Piknik Organizacji Pozarządowych, uroczystości organizowane przez BDK i ODK. Sprawdza się zasada – „Idź tam, gdzie ludzie śpiewają, bo wiedz, że oni czyste serca mają”, bo faktycznie, na nasze panie można zawsze liczyć.

Studenci-seniorzy mają też zespół teatralny, który w tym roku przygotował trzy inscenizacje: „Zimowe wieczorki”, „Maślenica” i „Dla Ciebie Mamo”. Ten ostatni spektakl został specjalnie przygotowany dla uczniów bielskich szkół. Seniorzy chcieli przekazać młodzieży i dotrzeć do ich umysłów i serc, że rodziców trzeba szanować.

– Scenariusze piszę sama i sama kieruję tym zespołem, tak jak i chórem – mówi Tamara Rusaczyk. – Wśród naszych seniorów mamy osoby piszące, tworzące piękną poezję. Dlatego mamy Klub Literacki. Mając takie osoby, do których sama należę, wydaliśmy już pięć zeszytów wspomnień pn. „Jesienią życia pisane”. Nasze dwie ostatnie publikacje: „Gry i zabawy mego dzieciństwa” oraz „Baśnie mego regionu” powstały w wyniku międzypokoleniowej współpracy z bielskimi szkołami i są efektem realizacji zadań publicznych, dofinansowanych przez zarząd powiatu bielskiego. Klub literacki współpracuje ze Stowarzyszeniem Poetów Ziemi Bielskiej, BDK, ODK, Biblioteką Miejską, Salonikiem Poetyckim w Wysokiem Mazowieckiem oraz redakcją Podlaski senior.

Jak mówi pani prezes Bielskiego Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku, marzeniem jej i studentów jest to, aby jak najdłużej nie poddawać się trudnościom w pokonywaniu starości i aby człowiek człowiekowi przyjacielem był.

Najbliższe spotkanie studentów bielskiego UTW odbędzie się po Nowym Roku. Będzie to Śniadanie Bożonarodzeniowe 9 stycznia 2020 roku.

– Zgodnie z tradycją od początku funkcjonowania UTW siadamy za stołem jak jedna rodzina i dzielimy się smakołykami przyniesionymi w koszyczku „czym chata bogata” – mówi pani Tamara.

https://poranny.pl/andrzejki-u-studentow-seniorow-pelne-emocji-byly-tance-i-lal-sie-wosk-zdjecia/ar/c11-14618331

Zobacz też:
25-lecie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Białymstoku 8.05.2019

Wideo

Materiał oryginalny: Bielsk Podlaski. Tworzą zgodną rodzinę. Tutaj każdy senior może realizować swoje marzenia - Gazeta Współczesna

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

"Jesienny liść",który śpiewa różne pieśni.......ale też i polskie" Piękny cytat

Dodaj ogłoszenie