Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Zakończyła się rekrutacja uzupełniająca do szkół ponadpodstawowych. Wielu uczniów nadal pozostaje bez szkoły

Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Archiwum
Zakończyła się rekrutacja uzupełniająca do podlaskich szkół ponadpodstawowych. Jednak wielu uczniów nadal nie wie, gdzie się będzie uczyć 1 września. Problemów z tegoroczną rekrutacją jest sporo. Nadal wolnych jest ponad 950 miejsc w podlaskich szkołach ponadpodstawowych.

Obecna rekrutacja wzbudza wiele emocji. Część uczniów nadal nie wie, gdzie zacznie edukację 1 września. Największym problemem tegorocznej rekrutacji jest kumulacja roczników 2007 oraz 2008. W poprzednim roku szkolnym 2021/2022 zaplanowano 4 639 miejsc.

Sprawdź: Matura poprawkowa 2022 MATEMATYKA. Odpowiedzi, arkusze, pytania i rozwiązania zadań z poprawkowej matematyki (23.08.2022)

Liczba kandydatów, którzy złożyli wniosek do szkoły ponadpodstawowej oraz dostarczyli świadectwa w rekrutacji zasadniczej – 4 325. Natomiast jak podaje Urząd Miejski w Białymstoku, w obecnej rekrutacji zaplanowano 6 657 miejsc. Liczba kandydatów, którzy dostarczyli świadectwa i zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty w rekrutacji zasadniczej – 6 240.

Wysoki poziom rekrutacji powiązany z kumulacją roczników sprawił, że wielu uczniów nadal pozostaje bez szkoły. Rodzice oraz uczniowie zgodnie przyznają, że pozostają dalej w niepewności.

Tegoroczna rekrutacja jest po prostu koszmarem. Jestem w szoku. Moje dziecko miało świadectwo z paskiem oraz napisało egzaminy na ponad 80%. Teraz okazuje się, że nawet w rekrutacji uzupełniającej nie znalazło szkoły. Zostało półtora tygodnia do rozpoczęcia roku. Nadal nie wiem, do jakiej szkoły będzie chodziło moje dziecko oraz jakie podręczniki muszę kupić - mówi mama jednego z kandydatów do szkoły średniej.

Po nauczaniu zdalnym młodzi dostali kolejną dawkę stresu. - Nie sądziłem, że po całorocznej ciężkiej pracy przeżywał będę taki horror. Stres związany z rekrutacją jest ogromny. Mocno przeżywam tę sytuację - przekazuje Piotr uczestnik tegorocznej rekrutacji.

Organ prowadzący oraz dyrektorzy szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez Miasto Białystok dołożyli wszelkich starań, aby uczniowie nie odczuli skutków reformy edukacji. Plany zajęć zostały przygotowane tak, aby optymalnie wykorzystać bazę szkoły oraz zatrudnioną kadrę pedagogiczną. W liceach tam gdzie było to możliwe utworzono dodatkowe klasy oraz zwiększono limity miejsc w klasach. - informuje Agnieszka Zabrocka zastępca dyrektora Departamentu Komunikacji Społecznej.

W rekrutacji uzupełniającej białostoccy uczniowie mieli do wyboru 1 067 wolnych miejsc. W wyniku rekrutacji uzupełniającej przyjęto 520 kandydatów. Największym zainteresowaniem cieszyły się licea (280 osób), następnie technika (194 osób), a najmniej oblegane były szkoły branżowe (94 osób). Kuratorium Oświaty w Białymstoku opublikowało wykaz placówek, do których nadal mogą się zgłaszać absolwenci szkół podstawowych.

W całym województwie podlaskim wolnych pozostaje ponad 950 miejsc. Najwięcej miejsc jest aktualnie w białostockich placówkach (510). Najmniej dostępnych miejsc jest w liceach (72). Najwięcej wolnych miejsc jest w technikach (172) i szkołach branżowych (266).

Teraz, tak jak w rekrutacji uzupełniającej, uczniowie mogą się bezpośrednio zgłaszać do szkół, które oferują wolne miejsca. Oprócz tego rozważana jest możliwość utworzenia 2 dodatkowych klas licealnych w szkole, w której będzie to możliwe - informuje Agnieszka Zabrocka z Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

Miasto Białystok uruchomi nowe oddziały ogólnodostępne w klasach I w następujących szkołach:

  • IX Liceum Ogólnokształcącym w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Białymstoku – profil humanistyczno-medialny
  • XII Liceum Ogólnokształcącym w Zespole Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego Nr 3 "Pietrasze" w Białymstoku – profil biologiczno-chemiczny
  • XIX Liceum Ogólnokształcącym w Zespole Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego Nr 2 w Białymstoku – profil matematyczno-geograficzny

Uczniowie mogą się bezpośrednio zgłaszać do szkół, które oferują wolne miejsca.

Miasto Białystok wskazuje, że rok po całkowitym zakończeniu rekrutacji sytuacja będzie analizowana. Wówczas też zapadną decyzje dotyczące ewentualnych zmian w rekrutacji do szkół ponadpodstawowych w roku szkolnym 2023/2024.

Zobacz też:Białystok. Do 38 szkół trafi list z pytaniem, czy nauczyciele będą korzystać z podręcznika prof. Roszkowskiego

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny