MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Wyniki konsultacji społecznych „Na ratunek starym domom”. Są widoki na lepszą przyszłość. Co zrobi miasto?

OPRAC.: wal
Na ratunek starym domów. Projekt dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030
Na ratunek starym domów. Projekt dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030 Stowarzyszenie Widok
Zakończyły się konsultacje społeczne dotyczące starych, niszczejących białostockich domów. Białostoczanie mają na nie wiele ciekawych pomysłów. Czy zaakceptują je włodarze miasta?

Konsultacje odbyły się w ramach projektu „Na ratunek starym domom”. Od września realizuje go Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej Widok przy wsparciu ośmiu organizacji z Białegostoku.

- Wspólnie wybraliśmy 13 nieruchomości. Są wśród nich zarówno domy murowane, jak i drewniane. Oczywiście zaniedbanych, ale wartych zachowania budynków jest w Białymstoku więcej. Postawiliśmy na te najbardziej dla naszego miasta typowe i reprezentatywne, ciekawe ze względów historycznych i narażone na szybkie zniszczenie – mówi Urszula Dąbrowska z Widoku, koordynatorka projektu. – Jeśli znikną z miejskiego pejzażu, będzie to strata nie do naprawienia. Tyle padało już słów o problematycznej tożsamości Białegostoku, a na naszych oczach niszczeją obiekty, które są jej materialnym świadectwem i kluczem do zrozumienia miasta. Miasto ma obowiązek o nie dbać.

Wszystkie budynki na liście należą do zasobów miejskich. Są pustostanami. Większość znajduje się w ścisłym centrum Białegostoku.

Skorupy chcą ocalić Dwór Herbstów

Konsultacje trwały od października do końca listopada. Uczestnicy spotykali się przy każdym z domów, a potem rozmawiali o tym, jaka może być jego przyszłość. W konsultacjach zazwyczaj brało udział około 10 osób.   

- Wyjątkiem był Dwór Herbstów przy ul. Nowowarszawskiej 32, gdzie przyszło ponad 40 osób, głównie mieszkańców Skorup, gotowych walczyć o ten dom, który nie jest objęty żadną ochroną – dodaje Katarzyna Łotowska z Ośrodka Wspierania Organizacji Pozarządowych, moderatorka 6 konsultacji. - Duże zainteresowanie było też starym budynkiem straży pożarnej przy ul. Warszawskiej 5 i kamienicą przy Młynowej 2.

Klimatyczny Białystok, za jakim tęsknimy

W wielu spotkaniach uczestniczyli dawni mieszkańcy nieruchomości. Tak było na przykład w przypadku kamienicy przy Waryńskiego 7.

- Pan, który dawniej mieszkał w tym domu, opowiadał, że żyło się tam jak na wsi. Drzwi się nie zamykało. Na tyłach domu znajdował się ogród. Każdy miał swój zagonek, a we wspólnej części w latem rozstawiano stoliki i jadano tam niedzielne obiady. Wspominał, że towarzystwo było specyficzne: rodziny żydowskie, katolickie, inteligencja, „polityczni” po więzieniu – opowiada Agata Sawczenko, która prowadziła konsultacje z ramienia Fundacji SocLab. - Z tych historii wyłania się taki swojski, klimatyczny Białystok, za którym dziś tęsknimy.

Konsultacjom przysłuchiwali się studenci z koła naukowego Mała Architektura na Politechnice Białostockiej. Na tej podstawie stworzą wizualizacje, przedstawiające, jak domy te mogłyby wyglądać, gdyby odzyskały świetność.

Brakuje świetlic, miejsc do integracji

Wobec trzech z 13 domów magistrat ogłosił już swoje plany. Zaraz po konsultacjach ogrodzony został teren wokół nieruchomości przy ul. Waryńskiego 7 i rozpoczął się remont. Miasto zamierza też wyremontować budynek Wiktorii 9. Kamienicę przy ul. Sienkiewicza 26a zagospodaruje fundacja Spe Salvi, pomagająca bezdomnym.

Białostoczanie wypowiedzieli się jednak o wszystkich obiektach z listy. Każdy z nich ma swoją specyfikę, więc pomysły były bardzo różne. Jak mantra powtarzało się zdanie, że w Białymstoku brak jest miejsc na dzielnicową integrację, jakie funkcjonują w innych dużych miastach (np. w Warszawie działa 100 Miejsc Aktywności Lokalnej, utrzymywanych przez samorząd). Chcą, by na osiedlach istniały punkty (coś jak świetlica), gdzie można by przyjść pograć w karty, umówić się na plotki, szydełkowanie czy zrobić próbę przed kolędowaniem. Najwyraźniej jest to niezaspokojona potrzeba mieszkańców miasta.

Przy analizie zgłaszanych pomysłów inicjatorzy projektu zwracali uwagę na to, by służyły one białostoczanom, ale jednoczenie, by miały szansę utrzymać się.

Tak dziś wygląda kamienica przy Sienkiewicza 86. Powoli znika z krajobrazu Bojar

Białystok. Kamienica z ponad stuletnią metryką powoli przech...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny