Białystok. Wielki Jarmark Kaziukowy 2023. Zobacz, co przez dwa dni można kupić na placu przed teatrem

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Wielki Jarmark Kaziukowy znajduje się na placu przed Teatrem Dramatycznym w białymstoku
Wielki Jarmark Kaziukowy znajduje się na placu przed Teatrem Dramatycznym w białymstoku Urszula Łobaczewska
W sobotę (18.03) białostoczanie kupują m.in. własnoręcznie wykonane palmy i ozdoby wielkanocne, rękodzieło ludowe, regionalne potrawy i różne przysmaki czy biżuterię i wina. W Białymstoku na placu przed Teatrem Dramatycznym, przez dwa dni trwa Wielki Jarmark Kaziukowy.

Wydarzenie to – w ramach XVI Dni Kultury Kresowej – przygotowały: Fundacja na rzecz Pomocy Dzieciom z Grodzieńszczyzny, białostocki oddział Towarzystwa Przyjaciół Grodna i Wilna oraz Książnica Podlaska.

- Jest dużo ludzi, pogoda dopisała, więc bardzo się cieszymy. Gdybyśmy organizowali jarmark dwa tygodnie temu, na Kazimierza, byłoby ciężko, właśnie przez pogodę. Zwykle w niedzielę odwiedza nasz dużo więcej ludzi i mam nadzieje, że jutro tez tak będzie. Według szacunków sprzed roku na Jarmarku Kaziukowym było około 20 tys. osób - mówi Rafał Cierniak, prezes Fundacji Grodzieńszczyzna i Towarzystwa Przyjaciół Grodna i Wilna.

Przed teatrem swoje stragany rozstawiło ok. 140 wystawców z Polski, Litwy i Białorusi. A ponieważ pogoda dopisała, na plac przyszło mnóstwo ludzi. - Jest słonecznie i ciepło to jak tu nie przyjść na Kaziuki. Trzeba. Na pewno kupię palmę i jakieś ozdoby, a pewnie zastanowią się nad sękaczem, bo w domu wszyscy go lubią – przyznała kobieta w średnim wieku.

Czytaj również:

- Nas interesują ciemne chleby z Litwy, podobno smaczne. Widzieliśmy też ekologiczne wina. To ciekawe, może kupimy coś takiego na święta – zastanawiało się małżeństwo białostoczan.

Na stoiskach można kupować m.in. regionalne przysmaki, w tym m.in. sery korycińskie, miody, dania na ciepło (pieczone ziemniaki, kiełbasa z grilla, bigos), różne ryby wędzone, ciasta z Suwalszczyzny, czyli sękacze i mrowiska(kruche ciasto przelewane ciepłym miodem z makiem, rodzynkami, orzechami, bez cukru), regionalne pieczywo, palmy (od 10 do 60 zł) i ozdoby wielkanocne (np. zajączki), a także biżuterię, stroje ludowe, oscypki, przyprawy i owoce suszone z całego świata, różne rodzaje chałwy, chleby i wędliny z Litwy, ekologiczne wina czy wreszcie potrawy tatarskie z Kruszynian.

Czytaj również:

- Normalnie ludzie przyjeżdżają do nas, więc teraz my jesteśmy w Białymstoku. Na Kaziukach od zawsze. Oczywiście z naszymi tatarskimi danami, więc mamy np. kryszonkę, czynaki, pilaw czy czebureki na gorąco z mięsem lub kapustą i nasze bułeczki drożdżowe - opowiadała Dżenneta Bogdanowicz z Tatarskiej Jurty.

- Wino ekologiczne oznacza, że owoce pochodzą z ekologicznych plantacji, które nie stosują środków ochrony roślin, pestycydów i powstają takim babcinym sposobem – tłumaczyła nam sprzedawczyni, pani Monika.

Czytaj również:

Dodajmy, że oprócz Jarmarku Kaziukowego organizatorzy XVI Dni Kultury Kresowej przygotowali też inne wydarzenia, w tym m.in.: przedstawienie słowno-muzyczne z udziałem „Projektu Zimne Dranie”, czyli piosenki lwowskie, wileńskie i przeboje XX-lecia międzywojennego (sobota - godz. 15.30, aula w Książnicy Podlaskiej), a w niedzielę: złożenie kwiatów przed pomnikiem Marszałka Piłsudskiego (o 11.00), a godzinę później - rozdanie nagród laureatom konkursu plastycznego „Marszałek w oczach dziecka” (Galeria Sleńdzińskich przy Rynku Kościuszki).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Ile wydajemy na aktywność fizyczną?

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Adam
Wszystko fajnie, tylko dlaczego organizatorzy zapomnieli o kimś do kierowania ruchem na przejściu dla pieszych. Zablokowana Aleja, rondo Lussy, Mickiewicza, Legionowa...a ludziki idą idą idą i idą...przez przejście bez empatii do kierowców. Ekologia się kłania proszę państwa organizatorów...
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie