MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. W sobotę ingres abp. Józefa Guzdka do białostockiej Archikatedry. Będzie szóstym ordynariuszem w 30-letnich dziejach diecezji

OPRAC.: wal (na podstawie archibial)
W sobotę 4 września o godz. 11.00 Metropolita Białostocki Abp Józef Guzdek odprawi uroczystą Mszę św. połączoną z ingresem do Bazyliki Archikatedralnej w Białymstoku.
W sobotę 4 września o godz. 11.00 Metropolita Białostocki Abp Józef Guzdek odprawi uroczystą Mszę św. połączoną z ingresem do Bazyliki Archikatedralnej w Białymstoku. Piotr Smolinski/archiwum
Tobie Panie zaufałem. Z tym posłaniem przybywa do Białegostoku abp Józef Guzdek. Dotychczasowy ordynariusz polowy przejmie w piątek [3.09.2021] kanonicznie zwierzchnictwo nad Archidiecezją Białostocką. Dzień później zostanie uroczyście wprowadzony do Katedry. Będzie to szósty ingres w nieco ponad 30-letnich dziejach białostockiej diecezji.

W piątek 3 września o godz. 15. abp. Józef Guzdek obejmie, zgodnie z przepisami prawa kanonicznego, Archidiecezję Białostocką.

Jaki informuje serwis archibial.pl arcybiskup Metropolita wraz ze zgromadzonymi w archikatedrze bp. Henrykiem Ciereszką, abp. seniorem Edwardem Ozorowskim, kolegium konsultorów, kapitułą metropolitalną, księżmi dziekanami, osobami konsekrowanymi i wiernymi świeckimi odmówi Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

Następnie odczytana zostanie bulla nominacyjna papieża Franciszka. Po skierowanym do zebranych słowie arcybiskup metropolita i duchowni, przewidziani przepisami prawa, złożą podpisy na dokumencie objęcia Archidiecezji. Obrzęd zakończy błogosławieństwo i modlitwa zawierzenia przed obrazem Matki Bożej Miłosierdzia, po czym Metropolita nawiedzi kryptę, w której spoczywa pierwszy metropolita białostocki abp Edward Kisiel.

Transmisja na kanale YouTube ArchiBial MEDIA.

Ingres, bulla, pastorał

W sobotę 4 września o godz. 11. metropolita białostocki abp Józef Guzdek odprawi uroczystą Mszę św. połączoną z ingresem do Bazyliki Archikatedralnej w Białymstoku.

W uroczystości weźmie udział Nuncjusz Apostolski Polsce abp Salvatore Pennacchio, biskupi białostoccy, biskupi z Metropolii Białostockiej – z Łomży i Drohiczyna oraz biskupi z Archidiecezji Warszawskiej, Krakowskiej, Gdańskiej, Warmińskiej i Diecezji Ełckiej. Mszę św. koncelebrować będą także kapłani Archidiecezji, kapelani wojskowi oraz księża przybyli z innych diecezji.

Do Archikatedry Białostockiej wraz z wiernymi przybędą przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, Wojska Polskiego, policji oraz innych służb mundurowych. Będą obecni prawosławny abp Jakub oraz hierarchowie innych wyznań.

Po uroczystym procesyjnym wejściu (ingresie) do Archikatedry Białostockiej liturgię rozpocznie Nuncjusz Apostolski. Ponownie zostanie ukazana i odczytana bulla nominacyjna papieża Franciszka. Nowemu metropolicie białostockiemu zostanie przekazany pastorał Arcybiskupów Białostockich jako symbol władzy pasterskiej, po czym zajmie on miejsce na katedrze. Przedstawiciele duchowieństwa, osób konsekrowanych i wiernych świeckich złożą homagium nowemu metropolicie. Dalej Mszy św. przewodniczyć będzie abp Guzdek, wygłosi homilię, a na zakończenie uroczystości, po odśpiewaniu Te Deum udzieli pasterskiego błogosławieństwa.

Transmisję uroczystości przeprowadzi TVP Białystok. Będzie ją można śledzić również na kanale YouTube ArchiBial MEDIA.
Udział mediów możliwy będzie po otrzymaniu akredytacji. Szczegóły nt. akredytacji.

Utrudnienia na ul. Kościelnej

Do Archikatedry będzie mógł wejść każdy, zgodnie z obowiązującymi zasadami dotyczącymi limitów (70% miejsc, nie licząc osób zaszczepionych). Uczestnicy liturgii proszeni są o przestrzeganie obowiązujących zasad sanitarnych. Goście posiadający zaproszenia (należy je okazać przy wejściu) zajmą przygotowane dla nich miejsca, wskazane przez służby porządkowe.

Zarząd Dróg Miejskich Urzędu Miejskiego w Białymstoku informuje, że w związku z uroczystościami związanymi z Ingresem Arcybiskupa Metropolity Białostockiego w dniu 4 września 2021 r. w godz. 6-15 będzie zamknięta dla ruchu drogowego ul. Kościelna. Natomiast w godz. 6-10 na ul. Kościelnej będzie obowiązywał obustronny zakaz zatrzymywania się.

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny