Białystok testuje autobus elektryczny. Niedługo miasto kupi...

  Białystok testuje autobus elektryczny. Niedługo miasto kupi nawet 25 takich pojazdów [ZDJĘCIA, WIDEO]

  Zdjęcie autora materiału

  Tomasz Mikulicz

  Kurier Poranny

  Kurier Poranny

  W ciągu roku ma być ogłoszony przetarg. Już niedługo będziemy więc jeździli autobusami na prąd. Miasto zastanawia się nad kupnem 25 takich pojazdów. Na razie testuje.
  1/11
  przejdź do galerii

  ©Tomasz Mikulicz

  Zobacz galerię
  Chcemy sprawdzić jak taki autobus sprawdzi się w warunkach komunikacji miejskiej w Białymstoku. Jak wiadomo, mamy zróżnicowane temperatury – od minus 20 do ponad 30 stopni na plusie. Co jest obciążeniem nawet dla diesli, nie mówiąc już o autobusach na prąd – mówił wiceprezydent Zbigniew Nikitorowicz.

  Testowaliśmy też w zeszłym roku: Elektryczny autobus na testach w Białymstoku. Na linii E można nim jeździć za darmo [ZDJĘCIA, WIDEO]

  We wtorek przejechał się autobusem marki Mercedes, które oferuje firma EvoBus.

  – Zakładając, że jest włączona klimatyzacja i autobus często stoi w korkach jedno ładowanie wystarczy, by pojazd przejechał 120-150 kilometrów – podkreślał przedstawiciel EvoBus Adam Kempiński.

  Czytaj też: BKM testuje autobus elektryczny Solaris Urbino (zdjęcia, wideo)

  W tym roku czeka nas jeszcze dostawa tradycyjnych diesli.

  – Jednak kolejny przetarg rozpiszemy już prawdopodobnie na zakup autobusów elektrycznych. Po pierwsze chcemy dbać o czyste powietrze, po drugie wymogi prawne nakazują, by odpowiedni procent autobusów był zeroemisyjny – tłumaczył Zbigniew Nikitorowicz.

  Autobus na prąd kosztuje dwa, a nawet 2,5 razy więcej niż diesel. Do kosztów trzeba oczywiście doliczyć stacje ładowania, które musiałyby powstać. Może przy okazji miasto postawiłoby stację dla użytkowników aut na prąd? Takich pojazdów zarejestrowanych jest u nas 29. Najbliższa szybka ładowarka jest w Łomży.

  – Ładowarka kosztuje ok. 100 tys. zł. A liczba 29 aut nie jest tak duża, by wymagało to pilnej interwencji – mówił Nikitorowicz.

  O bolączkach użytkowników aut na prąd: [a]https://plus.poranny.pl/ciezki-zywot-kierowcow-elektrycznych-pojazdow-w-bialymstoku/ar/13965356;Ciężki żywot kierowców elektrycznych pojazdów w Białymstoku[/a]

  Komentarze

  Pierwsza pomoc w wypadkach drogowych

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  PRZEPISY

  PORADY

  RAPORTY