MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Szkoły branżowe i techniczne pozwalają zdobyć atrakcyjny zawód, poszukiwany na rynku

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Podlaski kurator oświaty Beata Pietruszka, organizator poniedziałkowej konferencji
Podlaski kurator oświaty Beata Pietruszka, organizator poniedziałkowej konferencji Andrzej Matys
Wystąpienia ekspertów, panele tematyczne, targi umiejętności poświęcone edukacji zawodowej i warsztaty z doradztwa zawodowego. To wszystko zdarzyło się w poniedziałek (12.12) na Politechnice Białostockiej, podczas konferencji “Kształcenie zawodowe przyszłości”, na której gościł również wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.

Wydarzenie zorganizowało Kuratorium Oświaty w Białymstoku wraz z Politechniką oraz m.in. Instytutem Badań Edukacyjnych i Klastrem Technologicznym INFOTECH. Konferencja promowała szkolnictwo branżowe na każdym etapie edukacji, a jej głównym tematem były wyzwania współczesnej edukacji zawodowej związane z potrzebami rynku pracy.

- Kształcimy się po to by nabyć umiejętności, by przygotować się do życia, ale również po to, by zdobyć zawód, który będzie nas interesował. Zawód, który da nam również przyzwoite zarobki. Chodzi bowiem nie tylko o przygotowanie do życia, ale również o spełnienie aspiracji, a dobry i bardzo ważny zawód można zdobyć na poziomie szkoły średniej – podkreślił wiceminister Piontkowski.

Czytaj również:

Zapewnił też, że szkoły zawodowe i branżowe to dzisiaj ta część szkolnictwa, która od kilku lat ulega największym zmianom przeobrażeniom. – Już nie jest tak, że popularne są takie same zawody jak 30 czy 50 lat temu i uczy się ich starymi metodami. Te kierunki, które nie są ofensywne i nie zmieniają się nie zdają szans na zdobycie atrakcyjnego zawodu. Są niepopularne, nie mają uczniów, a szkoła zaczyna mieć kłopoty z naborem – tłumaczył Dariusz Piontkowski.

- Chcemy pokazać, jakie możliwości zdobycia atrakcyjnego zawodu daje uczniom wybór szkoły zawodowej, szkoły branżowej. Obecnie rynek pracy poszukuje fachowców, więc chcemy uczniów zachęcić do tego, by wybierali nie tylko szkoły ogólnokształcące, ale również (a może przede wszystkim) szkolnictwo branżowe, technika. Przecież szkoły branżowe I stopnia nie zamykają drogi do kontynuowania nauki, a pozwalają zdobyć często atrakcyjny zawód, który jest bardzo poszukiwany na rynku pracy - mówiła podlaska kurator Beata Pietruszka.

Czytaj również:

Dodała też, że staże i praktyki w firmach odbywane podczas nauki sprawiają, że kończąc szkołę uczniowie są przygotowani do pracy w konkretnych zawodach. – I właśnie takich ludzi poszukują pracodawcy – przyznała.

Z danych kuratorium wynika, że najpopularniejsze zawody w roku szkolnym 2022/2023 to:

  • technik informatyk,
  • technik żywienie i usług gastronomicznych,
  • technik ekonomista.

W przypadku szkół branżowych I stopnia są to:

  • kucharz,
  • mechanik pojazdów samochodowych,
  • fryzjer.

Czytaj również:

Z kolei w szkołach policealnych uczniowie najchętniej wybierają następujące kierunki:

  • technik administracji,
  • technik usług kosmetycznych,
  • technik bhp,
  • technik masażysta i florysta.

- Szkoły branżowe przeżywają renesans, co oznacza, że dzisiaj warto się w nich uczyć. Zawsze uważałam, że powinny istnieć technika, szkoły zawodowe (teraz zwane branżowymi), bo one dają dobre przygotowanie do studiów technicznych, a ich absolwenci mają konkretny fach w ręku. I to jest argument nie do przebicia. Poza tym ukończenie szkoły branżowej nie zamyka drogi do rozpoczęcia nawet innych studiów, a wręcz otwiera nowe możliwości, jeśli chodzi o kreowanie swojej kariery zawodowej – podkreśliła rektor Politechniki prof. Marta Kosior-Kazberuk.

Czytaj również:

- Naszej szkole udało się połączyć biznes z edukacją. Mamy szkołę, która jest przełomowa, gdy chodzi o kształcenie w branży IT w Polsce i nie tylko. Mamy autorskie programy nauczania, pracujemy nad nowymi kierunkami (np. technik internetu rzeczy, technik mediów cyfrowych). Prowadzimy już rekrutację na następny rok i zainteresowanie jest ogromne. Przed rokiem mieliśmy dwie osoby na jedno miejsce, a wiele wskazuje, że teraz będzie jeszcze więcej chętnych – przyznaje Adam Kamiński, prezes Klastra Technologicznego INFOTECH, który prowadzi własne liceum i technikum.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny