Białystok. Przy Akcencie ZOO stanęły stojaki rowerowe. Najpierw miasto nie miało na nie pieniędzy, teraz je znalazło. Nie podaje, ile

OPRAC.: red
Henryk Dębowski jest zadowolony, że w końcu prezydent zamontował stojaki przy zoo - Trochę to trwało ale opłaciło się drążyć temat - mówi szef klubu PiS.
Henryk Dębowski jest zadowolony, że w końcu prezydent zamontował stojaki przy zoo - Trochę to trwało ale opłaciło się drążyć temat - mówi szef klubu PiS. Wojciech Wojtkielewicz
Koniec legendarnej walki o stojaki rowerowe przy białostockim Akcencie ZOO. Po kilkumiesięcznych utarczkach, interpelacjach, braku pieniędzy, miasto ostatecznie wyłuskało z budżetu zaskórniaki na montaż uchwytów. Ale dopiero po interpelacji radnego z prezydenckiego klubu. Wcześniej, gdy pytał o to szef klubu PiS, magistrat nie widział takiej możliwości.

W związku z realizacją budżetu miasta Białystok na rok 2021 zaszły sprzyjające okoliczności, aby ustawienie stojaków było możliwe – tak odpowiedział sekretarz miasta Krzysztof Karpieszuk na interpelację radnego Jarosława Grodzkiego (Koalicja Obywatelska).

Proponował on zamontowanie uchwytów nie tylko przy ogrodzie zoologicznym, ale także w dwóch innych lokalizacjach: przy skrzyżowanie ulic Mari Skłodowskiej-Curie i Legionowej oraz przy sali koncertowej Opery i Filharmonii Podlaskiej przy ul. Podleśnej.

- Reżim sanitarny, a także zalecenia dotyczące przestrzegania zasad ochrony osobistej powodują, że białostoczanie chętniej korzystają z własnych rowerów, których często nie mają gdzie bezpiecznie pozostawić na czas na przykład zwiedzania czy spaceru po docelowym miejscu – uzasadniał Jarosław Grodzki.

W odpowiedzi sekretarz miasta zapewnił, że stojaki pojawią się do 20 kwietnia.

Czytaj tutaj: Radny PiS chce, żeby władze postawiły obok zoo stojaki na rowery. Władze pytają, skąd wziąć pieniądze w budżecie. A chodzi o 180 zł

Przypomnijmy, że o montaż stojaków przy zoo bezskutecznie od kilku miesięcy apelował do władz miasta radny Henryk Dębowski. Napisał w tej sprawie trzy interpelacje. W odpowiedzi na pierwszą władze poprosiły o wskazanie źródeł finansowania, co oburzyło, ale też i rozbawiło radnego. Bo jego zdaniem jeden stojak na pięć rowerów kosztuje 180 zł.

Podanie tej kwoty rozpętało awanturę. Władze miasta komentowały, że stojak nie kosztuje wcale - jak podaje radny - 180 zł, a co najmniej 400 zł (w przypadku dwurowerowego) plus montaż.

W drugiej interpelacji radny precyzował, że w sytuacji epidemiologicznej, pieniądze na stojaki można zaczerpnąć - bez żadnego uszczerbku dla funkcjonowania miasta - z funduszy przeznaczonych na podróże zagraniczne. Zapowiedział, że zwróci się do marszałka Artura Kosickiego o sfinansowanie zakupów stojaków rowerowych.

Czytaj też:Awantura o stojaki na rowery przed Akcent ZOO. Rowerowy Białystok przeciw wyrwikółkom. Wiceprezydent: Stojak kosztuje 400, a nie 180 zł

W trzeciej interpelacji szef klubu PiS informował, że marszałek jest skłonny wspomóc samorząd miasta, ale formalnie prezydent musi wystąpić o wsparcie.

Tadeusz Truskolaski zapowiedział, że zwróci się z takim wnioskiem do samorządu regionalnego, ale nie tylko w tej sprawie.

- Jednocześnie wystąpię do marszałka o to, by województwo podlaskie przystąpiło do spółki lotniskowej - zapowiada Tadeusz Truskolaski. - Jest to o wiele ważniejsza sprawa, która wymaga wzajemnej współpracy dla dobra naszego regionu i jego mieszkańców.

Teraz okazuje się, że jednak pieniądze na stojaki, nie tylko przy zoo, się znalazły. Po interpelacji radnego z prezydenckiego klubu.

Henryk Dębowski jest zadowolony, że w końcu prezydent zamontował stojaki przy zoo

- Trochę to trwało ale opłaciło się drążyć temat - mówi szef klubu PiS.

Zapytaliśmy magistrat, ile o finansowy wymiar inwestycji przy Akcencie ZOO oraz przy filharmonii oraz u zbiegu Skłodowskiej i Legionowej.

- Koszt ustawienia stojaków rowerowych przy Akcencie ZOO oraz pozostałych dwóch lokalizacjach wyniósł łącznie 5400 zł - informuje Anna Kowalska, z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

Jakie zwierzęta można zobaczyć w Białymstoku? Jest żbik Maur...

Kolno wolne od koronawirusa

Wideo

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

To nie zoo tylko zwierzyniec. W zoo masz żyrafy, słonie, lwy, tygrysy. małpy, papugi. U nas nic takiego nie ma.

P
PuszczaBialowieskaTV.pl

Dlatego wiceprezydent Białegostoku Rafał Rudnicki: kradnie telefon dziennikarza, każe wykasować nagranie, niszczy sprzęt? ibialystok.blogspot.com/2020/09/biker.html bialystok.blogspot.com/2020/05/wiceprezydent.html

Zobacz nagranie! https://youtu.be/iP4cJU3zGM0

w
www.FederacjaZielonych.pl

Bicie piany bo rowery można przypiąć do ogrodzenia ZOO, a stojaki już są=100 metrów do ZOO w parku co widac na filmie https://youtu.be/93OsXHVvfBA czyli zamiast prawdziwych wydumane problemy? „Rowery miejskie” kosztujące w przeliczeniu ponad 13 000 zł za sztukę to dopiero złodziejski przekręt?

w
www.Koncerty.Bialystok.pl

A największym bublem jest brak dróg rowerowych przy poprzednich budowach, przebudowach i remontach ulic sprzeczny z prawem Polski i Unii Europejskiej np. przy przebudowie ul. Jurowieckiej, Sienkiewicza, Wasilkowskiej, Częstochowskiej, Antoniukowskiej, Legionowej, Rynek Kościuszki Mickiewicza itd. nie zaplanowano dróg rowerowych to działanie niegospodarne i zagrażające bezpieczeństwu słowem urzędniczy kryminał chociaż było na nie miejsce i dobra okazja na ich wykonanie. Czy rowerzyści mają dalej ginąć pod kołami samochodów lub potrącać pieszych na chodnikach/deptaku bo Urząd Miasta nie potrafi od wielu lat poradzić sobie z tak prostymi sprawami które nie sprawiają kłopotu władzom innych miast jak drogi rowerowe czy np. rozstawienie przenośnych toalet toi- toi. Skandal: 23 lata za późno: „Oficer rowerowy” lwrobel@um.bialystok.pl bez kontaktu z organizacją rowerzystów? 03.10.2019 Białystok https://youtu.be/MPc7NA8H1Xg https://youtu.be/QvvijHKn9yg Obok Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku wbrew prawu droga rowerowa bez oddzielenia od drogi samochodowej. Przy samej Komendzie Wojewódzkiej Policji w Białymstoku droga rowerowa jest już oddzielona barierkami i przepisowym odstępem 50 cm od drogi dla aut. Pomimo moich pism do Komendy Miejskiej Policj w Białymstoku i winnemu temu Urzędu Miasta w Białymstoku grożące wypadkiem bezprawne rozwiązanie istnieje od wielu miesięcy https://www.facebook.com/rafal.kosno.zielony/posts/1378854345473903 Rafał Kosno 11 kwietnia 2016 • Tak samo wzdłuż nowej drogi do Supraśla Drogi rowerowe powinny powstawać ze względu na bezpieczeństwo, płynność ruchu i ochronę środowiska przy budowie, przebudowie i modernizacji każdej drogi, na której samochody poruszają się z prędkością powyżej 30 km/h, z sieci dróg rowerowych korzystaliby też niepełnosprawni na wózkach matki z dziećmi itp. Pas rowerowy na al. Pilsudskiego w Białymstoku został wytyczony w 1998 r z inicjatywy www.FederacjaZielonych.pl

w
www.i.Bialystok.pl

A czemu PiS nie POwsadzało PO/PSL do więzień? Czy PIS PO woli staje się PO? Zamiast rozliczyć afery PO, stają się kopią PO, zamiast „słuchać ludzi” i „nie kraść”? Przez całą kadencję 2014-2018 r. PiS mając większość w Radzie Miasta Białystok, zamiast skutecznie rozliczyć afery i nieprawidłowości dotychczasowych władz, udawał krytykę w mało istotnych sprawach np. zmiany nazw ulic czy pomników, nie zajmując się np. wyłączeniem rakotwórczej spalarni śmieci, w głosowaniach popierał np. budowę pseudo „obwodnicy” przez miasto zamiast poza miastem, „Zintegrowany System Sterowania Ruchem” zakorkowujący ruch nawet nocą, źle oznakowaną strefę parkowania, aferą parkomatową, zakup rakotwórczych autobusów z silnikami diesla zamiast elektrycznych czy na tańszy gaz, brak kolei miejskiej (chociaż można ją uruchomić od zaraz, mamy tory, wagony, przystanki)? Np. Jurgiel chcący budować ogrodzenie wzdłuż granicy, zamiast ogrodzić szczelnie fermy świń i zakazać okresowo hodowli kukurydzy zmodyfikowanej genetycznie, która wykarmiła eksplozję demograficzną dzików? Czy Szyszko - od milionów wyciętych drzew bez pozwoleń i rzezi na polowaniach? Sitwy kolesi w spółkach i urzędach, pozorne zmiany? Skończyły się dotacje z Unii Europejskiej i okazuje się że zostały rozkradzione na absurdalne deficytowe przedsięwzięcia, na których utrzymanie brak teraz pieniędzy. Przykłady w Białymstoku: rakotwórcza spalarnia śmieci zamiast recyklingu, stadion z dachem grożącym zawaleniem, pseudoobwodnice w mieście zamiast poza miastem, pseudolotnisko bez możliwości przedłużenia pasa startowego do wymaganych 2,5 km. Firmy uciekają poza miasto z powodu korupcji, inne miasta stać na bezpłatna komunikację a Białystok bez kolei miejskiej możliwej do uruchomienia od jutra staje się zakorkowaną nekropolia zamiast metropolią, z wiceprezydentem zatrudnionym z firmie za rzecz której przetargi rozstrzygał. Do tego sfałszowane wybory na prezydenta i dający poczucie bezkarności mafijny układ władzy z policją, sądami i prokuraturą.

Dodaj ogłoszenie