Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok pod względem bezpieczeństwa zajął pierwsze miejsce w Polsce i czwarte w Europie!

OPRAC.:
Adrian Kuźmiuk
Adrian Kuźmiuk
Białystok pod względem bezpieczeństwa zajął pierwsze miejsce w Polsce i czwarte w Europie!
Białystok pod względem bezpieczeństwa zajął pierwsze miejsce w Polsce i czwarte w Europie! Marcin Jakowiak / UM Białystok
Białystok zajął czwarte miejsce w Europie i pierwsze w Polsce według opublikowanego przez Unię Europejską rankingu miast, oceniającego warunki życia. Jeden z kluczowych czynników tego zestawienia to kwestia bezpieczeństwa, w której białostoczanie osiągnęli imponujący wynik, plasując swoje miasto wśród najlepiej ocenianych metropolii europejskich.

Raport opublikowany na stronie Komisji Europejskiej od 2007 roku dostarcza informacji na temat zadowolenia z życia w europejskich metropoliach. Badanie uwzględnia różnorodne czynniki, takie jak środowisko, dostępność usług, transportu publicznego czy kwestie mieszkaniowe. Jednym z istotnych aspektów analizowanych przez Komisję Europejską jest bezpieczeństwo w miastach po zmroku. Na tej podstawie opublikowano listę dziesięciu najbezpieczniejszych oraz dziesięciu miast, gdzie mieszkańcy nie czują się bezpiecznie podczas nocnych spacerów.

Białystok zajął czwarte miejsce w tym rankingu. Z raportu Komisji Europejskiej wynika, że aż 86% mieszkańców stolicy województwa podlaskiego ocenia ją jako bezpieczne miejsce do spacerowania po zmroku. Przed Białymstokiem znalazły się trzy miasta, w których taką samą ocenę wystawiło 87% respondentów: duńska Kopenhaga, hiszpańskie Oviedo i słoweńska Ljubljana. Podobny poziom zadowolenia z bezpieczeństwa podkreślają także mieszkańcy holenderskiego Groningen oraz szwajcarskiego Zurichu (86%). Wśród miast, które zaliczono do najbezpieczniejszych, znalazły się również duński Aalborg (85%), portugalska Braga (84%) oraz Luksemburg (83%).

- Jest to niewątpliwie powód do dumy. Bardzo się cieszę z takiego wyniku, to dobrze o nas i o naszym mieście świadczy. Ponadto warto zauważyć, że dla Białegostoku jest to świetna promocja - powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.

- Od lat naszym priorytetem jest szeroko rozumiana ochrona porządku publicznego na terenie dynamicznie rozwijającego się miasta i zapewnienie bezpieczeństwa jego mieszkańcom. Staramy się być tam, gdzie reakcji z naszej strony oczekują mieszkańcy, wspierając tym samym lokalną społeczność w rozwiązywaniu codziennych problemów. Podejmujemy wszelkie możliwe działania, aby nasza praca była skuteczna i efektywna - zapewnia komendant białostockiej straży miejskiej Krzysztof Kolenda.

Do działań mających na celu poprawę porządku publicznego w Białymstoku należy m.in. piętnowanie zachowań negatywnie wpływających na porządek w mieście i obniżających poczucie bezpieczeństwa mieszkańców, takich jak spożywanie alkoholu w miejscach zabronionych, zakłócanie spokoju publicznego, niszczenie mienia, zaśmiecanie miejsc publicznych czy wykroczenia związane z nieprzestrzeganiem przepisów ruchu drogowego. Istotnym działaniem wpływającym na poprawę porządku publicznego jest zapewnienie całodobowego monitoringu wizyjnego miasta. Kamery są rozmieszczone w punktach najbardziej zagrożonych pod względem naruszenia prawa. Dzięki miejskiemu monitoringowi możliwe jest szybkie reagowanie na zaobserwowane przypadki naruszeń. Ponadto działa prewencyjnie, zapobiegając aktom wandalizmu, przestępstwom, wykroczeniom i wypadkom oraz zwiększając poczucie bezpieczeństwa mieszkańców.

W rankingu Komisji Europejskiej najgorzej wypadł Rzym, który został uznany za najbardziej niebezpieczne miasto Europy. Tylko 38% mieszkańców stolicy Włoch oceniło, że spacerowanie nocą po ulicach miasta jest bezpieczne. Wśród miast uznanych za najmniej bezpieczne znalazły się także Ateny w Grecji, gdzie komfortowo w nocy czuje się zaledwie 40% mieszkańców, oraz Marsylia we Francji, gdzie tylko 43% badanych czuje się bezpiecznie.

Na liście najmniej bezpiecznych miast znalazły się również Neapol we Włoszech, Liege w Belgii, Stambuł w Turcji, Ostrawa w Czechach, Miszkolc na Węgrzech oraz Sofia w Bułgarii.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny