Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Opłat za przedszkola nie trzeba uiszczać. Za żłobki już jednak tak. Bo regulują to inne przepisy

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Dostajemy mnóstwo maili od rodziców dzieci, które uczęszczają do żłobków. Pytają jak to jest, że oni muszą płacić, a rodzice przedszkolaków nie.
Dostajemy mnóstwo maili od rodziców dzieci, które uczęszczają do żłobków. Pytają jak to jest, że oni muszą płacić, a rodzice przedszkolaków nie. Lucyna Nenów
Pomimo, że placówki są zamknięte, to rodzice, których dzieci uczęszczają do miejskich żłobków muszą uiszczać opłatę stałą w wysokości 200 zł miesięcznie. Tymczasem za przedszkola płacić nie trzeba. Jak tłumaczą władze miasta, ta rozbieżność wynika z różnic w sytuacji prawnej.

Dlaczego w przedszkolach rodzice nie muszą płacić? A w żłobkach muszą? - takich pytań otrzymujemy do białostoczan bardzo dużo.

A chodzi o to, że rodzice dzieci uczęszczających do miejskich żłobków - choć nie płacą za wyżywienie - to muszą w dobie koronawirusa uiszczać tzw. opłatę stałą. - Opłata ta wynosi 200 zł, natomiast za wyżywienie ok.100. To jest prawie 2/3 kosztów, jakie ponosi rodzic - napisała nam pani Agnieszka bulwersując się tym, że rodzice dzieci, którzy mają dzieci w miejskich żłobkach nie muszą płacić ani złotówki.

Rzeczniczka prezydenta Urszula Boublej mówi, że wynika to z tego, iż funkcjonowanie obu rodzajów placówek regulowane jest innymi przepisami.

Czytaj też: Koronawirus w Polsce. Żłobki i przedszkola zamknięte do Wielkanocy. Czy rodzice powinni płacić pełne czesne?

- Przedszkola są elementem systemu edukacji publicznej. Pięć pierwszych godzin – to bezpłatna podstawa programowa, każda kolejna godzina pobytu w przedszkolu wiąże się z opłatą stałą w wysokości 1 zł. Zatem za czas nieobecności dziecka w przedszkolu rodzice nie ponoszą kosztów - wyjaśnia.

Wynika z tego, że skoro przedszkola są zamknięte, jasne jest że rodzice nie muszą płacić za dodatkowe godziny, skoro dzieci nie przebywają w placówkach nawet przez pięć "darmowych" godzin.

- Inaczej jest ze żłobkami, czyli miejscami opieki nad dzieckiem do lat 3. Ich działanie określają inne przepisy. Kwestie opłat za żłobki regulują uchwały radnych - mówi.

Czytaj też: W Białymstoku będzie nowy żłobek. Znajdzie w nim opiekę 152 dzieci. Potrzeby są jednak o wiele większe

Jak wynika z uchwała białostockiej rady miasta z 28 listopada 2011 r. miesięczna opłata stała wynosi 200 zł. Natomiast za wydłużony pobyt dziecka (powyżej 10 godzin dziennie) rodzice płacą 20 zł za każdą godzinę.

- Uchwała nie przewiduje odstąpienia od pobierania opłat w razie epidemii czy klęski żywiołowej. Pamiętajmy, też że budżet miasta ma swoje ograniczenia. Jesteśmy dziś w wyjątkowej sytuacji. Już teraz sytuacja budżetowa miasta jest bardzo trudna. Tylko z podatków PIT do kasy miasta wpłynęło w kwietniu o 3 mln zł mniej niż w kwietniu 2019. Wpływy z biletów BKM są już o 2 mln zł niższe niż rok temu, a to dopiero początek. Chcemy utrzymać jakość świadczonych mieszkańcom usług na wysokim poziomie, do którego wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni. A do tego potrzebne są wpływy do budżetu - podkreśla Urszula Boublej.

Natomiast przewodniczący rady miasta Łukasz Prokorym z KO obiecuje, że przyjrzy się sprawie. - Porozmawiam z prezydentem, czy w kontekście finansów miasta zasadne jest zwolnienie rodziców z opłat za żłobki - mówi.

MASKI, ŚRODKI DO DEZYNFEKCJI I INNE PRODUKTY PROFILAKTYCZNE PRZECIWKO WIRUSOM I BAKTERIOM >> Sprawdź w naszym sklepie <<

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny