Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok - miasto wielu kultur. Zobacz też Supraśl i Osowicze

Wojciech Wojtkielewicz
Białystok z lotu ptaka. Rynek Kościuszki i Fara
Białystok z lotu ptaka. Rynek Kościuszki i Fara Wojciech Wojtkielewicz
Zachęcamy do aktywnego wypoczynku Białystok - stolica woj. podlaskiego to świetne miejsce na weekendowy wypoczynek. Jednym z najbardziej autentycznych i oryginalnych wyróżników miasta jest esperanto i wielokulturowość. Nie brakuje innych atrakcji.
Białystok - miasto wielu kultur. Zobacz też Supraśl i Osowicze

Szlak Esperanto i Wielu Kultur został utworzony w celu zaznajomienia turystów z najważniejszymi miejscami związanymi z twórcą języka esperanto - Ludwikiem Zamenhofem oraz Jakubem Szapiro, propagatorem idei esperanto, a także z wielokulturowością miasta, która stała się impulsem do stworzenia tego języka.

Aby ułatwić turystom poruszanie się po szlaku, został on oznakowany za pomocą trzech głównych tablic informacyjnych znajdujących się w głównych punktach miasta (Rynek Kościuszki, Pałac Branickich, dworzec PKP) oraz 15 mniejszych tablic szczegółowo opisujących dane miejsce. Na tablicach znajdują się: mapa szlaku, informacje o zabytkach w językach polskim, angielskim oraz esperanto, słowniczek polsko-angielsko-esperancki, a także zdjęcia lentykularne, pozwalające na przedstawienie danego miejsca współcześnie i w przeszłych momentach historii. Specjalnie dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich dostosowano wysokość tablic, a dla osób niewidzących lub słabo widzących informacje zapisano w alfabecie Braille'a.

Do głównych atrakcji szlaku należą: Pomnik L. Zamenhofa (skwer pomiędzy ulicami Białówny i Malmeda), Miejsce urodzenia L. Zamenhofa (ul. Zamenhofa 26), Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (ul. Kościelna 4), Pałacyk Gościnny (ul. Kilińskiego 6), Centrum im. L. Zamenhofa (ul. Warszawska 15), Dawne Gimnazjum Realne, w którym uczył się L. Zamenhof (ul. Warszawska 8), Pałacyk Cytronów - Muzeum Historyczne (ul. Warszawska 37), Pomnik Wielkiej Synagogi (ul. Suraska), Synagoga Piaskower (ul. Piękna 3), Rynek Sienny, Szkoła Żydowska Tarbut (ul. Lipowa 41D), Kościół p.w. Chrystusa Króla i Św. Rocha (ul. Ks. A. Abramowicza 1), Pałacyk Nowika (ul. Lipowa 35), Dom Rodzinny Jakuba Szapiro (ul. Lipowa 31/33), Cerkiew Św. Mikołaja (ul. Lipowa 15).

Szlak Esperanto i Wielu Kultur otrzymał Wyróżnienie Prezesa PROT jako Najlepszy Produkt Turystyczny województwa podlaskiego w 2009 roku. Więcej informacji o Szlaku Esperanto i Wielu Kultur oraz innych szlakach turystycznych na stronie www.odkryj.bialystok.pl.

Ciekawą propozycją miasta Białystok jest Białostocki Szlak Kulinarny. To fascynująca podróż po smakach Podlasia, kresów i świata. W tutejszej kuchni spotykają się wpływy białoruskie, litewskie, tatarskie i polskie. Białysy, buza, bliny, kartacze, sękacze, kiszki i babki ziemniaczane, wyborny kindziuk i kumpiak - tradycyjnie i smacznie! A dla szukających światowych smaków… przysmaki kuchni europejskiej, amerykańskiej i azjatyckiej. Szlak zrzesza około 30 restauracji, a także producentów żywności regionalnej. W ramach Białostockiego Szlaku Kulinarnego odbywają się warsztaty kulinarne, konkursy gastronomiczne, a na członków Klubu Białostockiego Smakosza - w restauracjach szlakowych czekają zniżki i gratisy. Aby swobodnie poruszać się po Szlaku powstała mapka-informator, którą można otrzymać w restauracjach zlokalizowanych na szlaku oraz pobrać w wersji elektronicznej ze strony internetowej www.bialostockiszlakkulinarny.pl.

Białostocki Szlak Kulinarny otrzymał Wyróżnienie Prezesa PROT jako Najlepszy Produkt Turystyczny województwa podlaskiego 2011 oraz zajął 3 miejsce w Konkursie serwisu otoWakacje.pl i Polskiej Organizacji Turystycznej III internetowej edycji konkursu na "Najlepszy Turystyczny Produkt roku 2011 - Wybór Internautów".

Odwiedzając Białystok warto skorzystać z oferty "Gościnny Białystok". To propozycja weekendowego pobytu w Białymstoku i jego okolicy. Początek przygody rozpoczyna się na progu kameralnego czterogwiazdkowego hotelu Branicki, położonego w zacisznej części miasta. Jest to pierwszy w regionie obiekt klasy boutique. Na kolację uczestnicy przenoszą się do Folwarku Nadawki, położonego na obrzeżach miasta, na skraju Puszczy Knyszyńskiej. Folwark to kompleks wiejskich budynków z klimatem w cichej okolicy nad rzeką Supraśl.

Następnego dnia proponujemy spacer po Białymstoku "Szlakiem J.K. Branickiego" podczas którego można zwiedzić: Pałac Branickich i okalające go ogrody, Pałacyk Gościnny, Katedrę p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, Rynek Kościuszki, Ratusz i Muzeum Podlaskie, ulicę Lipową. Po spacerze po Białymstoku udajemy się do Supraśla.

Pod opieką przewodnika zwiedzamy miasteczko i udajemy się do Muzeum Ikon, które dysponuje jedną z najbogatszych kolekcji ikon w Polsce. Po południu wybieramy się do Lipowego Mostu Golf Parku. Miejsce to jest niezwykłym połączeniem 4 elementów: krajobrazu Puszczy Knyszyńskiej, nowoczesnego obiektu noclegowego z basenem, architektury dworskiej oraz pola golfowego.

Ostatniego dnia zapraszamy do Białostockiego Muzeum Wsi, oddalonego o 2 km od granicy miasta. Skansen odtwarza zabudowę wsi, charakterystyczną dla części wschodniego Podlasia, wschodniego Mazowsza i Pojezierza Augustowsko-Suwalskiego. Więcej informacji na temat oferty znajdą Państwo na www.goscinny.bialystok.pl

Gościnny Białystok otrzymał Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej 2007.

Latem 2012 roku rozpoczęło swoją działalność Multimedialne Centrum Informacji Turystycznej. W Bramie Wielkiej oraz pawilonach po studniach Pałacu Branickich, w Muzeum Wojska przy ul. Kilińskiego oraz Galerii Sleńdzińskich przy ul. Legionowej - zainstalowano urządzenia multimedialne służące do interaktywnego przekazu informacji turystycznej o atrakcjach i historii Białegostoku.

Wzorem ubiegłych lat odbywają się regularne wakacyjne wycieczki zabytkowym autobusem "Ogórkiem" z przewodnikiem PTTK. Do końca sierpnia Ogórek w każdą sobotę i niedzielę odjedzie z przystanku pod Pałacem Branickich (od strony ul. Legionowej) o godz. 11.00 i 12.00.

W dniach 22-28 lipca 2013 w Białymstoku i innych miastach województwa podlaskiego obędzie się Podlaska Oktawa Kultur. Impreza jest odbiciem różnorodności miasta oraz okazją do bliskiego spotkania się z wieloma kulturami świata. Jest to spotkanie z muzyką, sztuka i folklorem. Organizatorem jest Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku.

W Białymstoku funkcjonuje także Regionalne Centrum Informacji Turystycznej na ul. Malmeda 6 (tel. 85 732 68 31) w którym można uzyskać informację turystyczną o Białymstoku i innych zakątkach województwa podlaskiego.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny