MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Gang miał przemycać nielegalnych imigrantów z Czeczenii i Wietnamu. Zakończył się proces

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
POSG/ zdjęcie ilustracyjne
Nieprawomocny wyrok skazujący w tej sprawie usłyszał Czeczen, któremu zarzucono kierowanie gangiem przemytników. Mężczyzna otrzymał karę 3,5 roku więzienia i 40 tys. zł grzywny. Orzeczenie zaskarżyła prokuratura i obrona.

Oskarżyciel publiczny uważa, że kara jest zbyt łagodna. W odwołaniu domaga się jej zaostrzenia do 5 lat więzienia i 81 tys. zł grzywny. Obrona z kolei kwestionuje winę i wnosi o oczyszczenie oskarżonego z zarzutów lub cofnięcia sprawy do ponownego rozpoznania. W tym tygodniu sprawa trafiła na wokandę Sądu Apelacyjnego w Białymstoku. Wyrok 13 kwietnia.

Czytaj też: Sejny. Podlaska Straż Graniczna zatrzymała 10 obywateli Wietnamu. Próbowali nielegalnie przekroczyć granicę [ZDJĘCIA]

Zarzuty wobec Czeczena obejmują okres od (co najmniej) czerwca 2014 r do października 2015 r. Zdaniem sądu I instancji nie tylko organizował przemyt osób, ale też kierował z inną osobą, zorganizowaną grupą przestępczą, która się tym trudniła. Gang działał na terenie Warszawy oraz Rosji i krajów bałtyckich (Estonii, Łotwy i Litwy) oraz Niemiec, Francji, Słowacji, Czech i Austrii. W skład grupy mieli wchodzić obywatele Polski i Rosji, zajmującą się organizowaniem nielegalnego przewozu i przekraczania granicy Polski przez osoby narodowości czeczeńskiej i obywateli Wietnamu.

Kilka miesięcy temu Sąd Okręgowy w Białymstoku uznał oskarżonego za winnego. Prócz kary łącznej 3 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności, grzywny w wymiarze 40 tys. zł, orzekł też przepadek równowartości korzyści majątkowych osiągniętych z przestępstw. Ten wyrok wciąż jest nieprawomocny.

Zobacz także: Sztabin. Nielegalny imigrant z Afganistanu schował się w tirze z cytrynami. Chciał wysiąść we Francji. Ale się zagapił

Prawomocnym wyrokiem zakończyła się za to sprawa członków innej grupy przestępczej zajmującej się także przemytem cudzoziemców, m.in. przez woj. podlaskie. W czerwcu ub. r. Temida utrzymała orzeczenia skazujące wobec trzech ostatnich członków gangu (Rosjanin i dwóch Polaków) skazanych przez sąd w Suwałkach. Chodzi o grupę działającą w latach 2014-2016 r. na terenie Polski, Rosji i tzw. krajów nadbałtyckich. Jej członkowie organizowali nielegalny przewóz i przekraczanie granicy RP obcokrajowcom bez wymaganych uprawnień. Mowa m.in. o obywatelach Rosji narodowości czeczeńskiej i obywatelach Wietnamu. Były to osoby dotransportowane od granicy litewsko-polskiej lub uciekające z ośrodków dla uchodźców w Polsce.

Regułą było przewożenie migrantów, którzy docierali do Warszawy, a następnie do krajów Europy Zachodniej. W tym celu wytypowany kierowca wypożyczał samochód, którym odbierał migrantów ze wskazanego miejsca i odwoził ich pod wskazany adres - z reguły we Francji lub Niemczech.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Białystok. Gang miał przemycać nielegalnych imigrantów z Czeczenii i Wietnamu. Zakończył się proces - Gazeta Współczesna

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny