Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Elektrownia fotowoltaiczna powstaje na Pietraszach. Budują ją Wodociągi Białostockie [ZDJĘCIA]

OPRAC.: wal
Budowa elektrowni fotowoltaicznej na Pietraszach ma zakończyć się w 2021 roku
Budowa elektrowni fotowoltaicznej na Pietraszach ma zakończyć się w 2021 roku Wojciech Wojtkielewicz
Energia wyprodukowana w budowanej przez Wodociągi Białostockie elektrowni fotowoltaicznej o mocy około 1 MWp pozwoli pokryć zapotrzebowanie na prąd Stacji Uzdatniania Wody na Pietraszach. Na tym obiekcie pojawią się 2624 monokrystaliczne panele, każdy o mocy 370 Watopików (tak jest określana moc nominalna w fotowoltaice).

- Będą one rozmieszczone na zbiornikach terenowych wody uzdatnionej, skąd jest ona pompowana do miejskiej sieci wodociągowej - wyjaśnia Krzysztof Kita, rzecznik Wodociągów Białostockich.

Na dwóch czynnych zbiornikach zostanie zamontowanych ogółem 1216 paneli, na trzecim ­– 728. Przykrywająca stropy komór warstwa gruntu grubości od pół do jednego metra będzie usunięta.

- Na wierzchu – po odpowiednim zabezpieczeniu – stanie konstrukcja, na której będą układane panele. Zostanie też zagospodarowany teren przy trzecim zbiorniku, który powstawał w latach gigantycznego, wciąż rosnącego zużycia wody i obecnie jest nieczynny. Tam, na ziemi, będzie ustawionych kolejne 680 paneli fotowoltaicznych - wyjaśnia Krzysztof Kita.

Koszt inwestycji wynosi ponad 4,3 mln zł. brutto. Na jej realizację Wodociągi Białostockie otrzymają 75-proc. dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020.

Inwestycja ma być gotowa w 2021 roku.

- Projekt był opracowywany przy założeniu, że fotowoltaika na Pietraszach pokryje rosnące ceny energii elektrycznej - wyjaśnia rzecznik wodociągów. - Ponadto chcemy uniezależnić się od „czarnej” energii konwencjonalnej. Nie tylko instalując elektrownie fotowoltaiczne, ale też produkując biogaz w oczyszczalni ścieków. To pozwoli nam obniżyć koszty działalności.

Wodociągi mają już jedną elektrownię fotowoltaiczną. Znajduje się w Stacji Uzdatniania Wody w Jurowcach. Ma moc 0,5 MWp i składa się z 238 paneli. W części naziemnej zamontowanych jest 128 paneli, a na dachu 108.

Czytaj też: Mieszkańcy Rafałówki protestują przeciwko budowie farmy fotowoltaicznej

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny