Białystok. Elektrownia fotowoltaiczna powstaje na Pietraszach. Budują ją Wodociągi Białostockie [ZDJĘCIA]

OPRAC.: wal
Budowa elektrowni fotowoltaicznej na Pietraszach ma zakończyć się w 2021 roku
Budowa elektrowni fotowoltaicznej na Pietraszach ma zakończyć się w 2021 roku Wojciech Wojtkielewicz
Energia wyprodukowana w budowanej przez Wodociągi Białostockie elektrowni fotowoltaicznej o mocy około 1 MWp pozwoli pokryć zapotrzebowanie na prąd Stacji Uzdatniania Wody na Pietraszach. Na tym obiekcie pojawią się 2624 monokrystaliczne panele, każdy o mocy 370 Watopików (tak jest określana moc nominalna w fotowoltaice).

- Będą one rozmieszczone na zbiornikach terenowych wody uzdatnionej, skąd jest ona pompowana do miejskiej sieci wodociągowej - wyjaśnia Krzysztof Kita, rzecznik Wodociągów Białostockich.

Na dwóch czynnych zbiornikach zostanie zamontowanych ogółem 1216 paneli, na trzecim ­– 728. Przykrywająca stropy komór warstwa gruntu grubości od pół do jednego metra będzie usunięta.

- Na wierzchu – po odpowiednim zabezpieczeniu – stanie konstrukcja, na której będą układane panele. Zostanie też zagospodarowany teren przy trzecim zbiorniku, który powstawał w latach gigantycznego, wciąż rosnącego zużycia wody i obecnie jest nieczynny. Tam, na ziemi, będzie ustawionych kolejne 680 paneli fotowoltaicznych - wyjaśnia Krzysztof Kita.

Koszt inwestycji wynosi ponad 4,3 mln zł. brutto. Na jej realizację Wodociągi Białostockie otrzymają 75-proc. dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020.

Inwestycja ma być gotowa w 2021 roku.

- Projekt był opracowywany przy założeniu, że fotowoltaika na Pietraszach pokryje rosnące ceny energii elektrycznej - wyjaśnia rzecznik wodociągów. - Ponadto chcemy uniezależnić się od „czarnej” energii konwencjonalnej. Nie tylko instalując elektrownie fotowoltaiczne, ale też produkując biogaz w oczyszczalni ścieków. To pozwoli nam obniżyć koszty działalności.

Wodociągi mają już jedną elektrownię fotowoltaiczną. Znajduje się w Stacji Uzdatniania Wody w Jurowcach. Ma moc 0,5 MWp i składa się z 238 paneli. W części naziemnej zamontowanych jest 128 paneli, a na dachu 108.

Czytaj też: Mieszkańcy Rafałówki protestują przeciwko budowie farmy fotowoltaicznej

Dopłaty do cen energii

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

w
www.i.Bialystok.pl

czy Wodociągi Białostockie od lat okradają mieszkańców po kilka tysięcy złotych? https://youtu.be/KBW7gxkAMlw Bazyli Białokoz, emerytowany nauczyciel historii z I Liceum Ogólnokształcącego w Białystoku opowiada o skanalizowaniu przez Wodociągi Białostockie swojego domu przy ul. Plażowej w Białymstoku w 2011 roku. Na mocy pozasądowej ugody Wodociągi Białostockie zwróciły mu ponad 3 tysiące złotych kosztów procesowych i podobną kwotę za część kosztów budowy 13 metrów kanalizacji w ulicy Plażowej (pasie drogowym), do których pokrycia Wodociągi Białostockie jak tłumaczy zmusiły go i wielu innych mieszkańców Białegostoku bezprawnie (bo na podstawie przepisów z 2005 r., nieobowiązujących już w 2011 roku), bowiem mieszkańcy powinni pokrywać koszty instalacji tylko na swoim terenie, a nie w ulicach (tzw. pasach drogowych)? Czy i ilu mieszkańcom Białegostoku należy się zwrot kilku tysięcy złotych od Wodociągów Białostockich za koszty instalacji wodociągowej w ulicach (tzw. pasach drogowych)? Wodociągi Białostockie wykazują wielomilionowe zyski, czyżby uzyskane wbrew prawu i kosztem mieszkańców Białegostoku?

29.04.2015 r. Komisja Infrastruktury Rady Miasta Białystok - skarga Bazylego Białokoza: Białystok zmusza mieszkańców do opłaty za odcinki kanalizacji i wodociągów nie tylko na swoim terenie, ale i w pasach dróg gminnych, chociaż to miasto jako właściciel odpowiada za całą infrastrukturę na swoim terenie https://www.youtube.com/watch?v=w28VnHx0qaw Spalarnia zatruwa ujęcia wody pitnej dla Białegostoku!? „Raport NIK. Przez kilka lat woda w Białymstoku i okolicach nie była prawidłowo badana (…) nie sprawdzano, czy planowana inwestycja przebiega w obrębie lub pobliżu ujęcia wody/urządzenia wodnego, co oznacza, że nie oceniano oddziaływania na środowisko konkretnych przedsięwzięć budowlanych. Ograniczano się wyłącznie do danych przedstawionych w kartach informacyjnych przygotowanych przez wnioskodawców - inwestorów. (…) nieprawidłowości dotyczyły Wodociągów Białostockich, które nie prowadziły w latach 2013–2016 badań jakości wody w zakresie wszystkich wymaganych parametrów w ramach monitoringu przeglądowego. Kontrolerom NIK wyjaśniono, że stało się tak z powodu braku posiadania przez laboratorium należące do Wodociągów Białostockich odpowiednich urządzeń pomiarowych. Ponadto Wodociągi Białostockie nie prowadziły w latach 2013–2015 badań jakości wód powierzchniowych na ujęciu w Wasilkowie po to, by ustalić jej kategorie zgodnie z ministerialnym rozporządzeniem (…) PPIS w Białymstoku wykonał pobór prób dla każdego nadzorowanego ujęcia wody w miejscach wprowadzania do sieci. Nie badał jednak wody z ujęć, z wyjątkiem ujęcia powierzchniowego. (…)”

G
Gość

75% dofinansowania.... a dla Kowalskiego= aby go zniechęcić obniżenie do 3 tys.z programu Mój PrądPodobnie jak z programami unijnymi na farmy fotowoltaniczne. Kredyt na 0 %-po 5-6 latach zyski do kieszeni-swoich.

G
Gość

Coś tutaj kręcicie.

2624*370=970880 Wp=0,97MWp

500000/238=2100 Wp

Nie ma takich paneli 2100 Wp. Pewnie miało być 0,05 MWp bo nawet małpa widzi, że niby 2x mniejsza moc w Jurowcach a 11 razy mniejsza ilość paneli.

G
Gość

Szkoda że nie zajmują się tym co powinni połowa os Zagórki bez kanalizacji i wodociągu !!

Dodaj ogłoszenie